Esperi-Care???

Omaisesta huoli

Laitan taman tanne, kun en tiennyt mista muualtakaan voi kysya.
Omaiseni on asukkaana yllaolevan palvelutuottajan yllapitamassa mielenterveys-kuntotujille tarkoitetussa yksikossa. Olen huolissani tarjottavan hoidon 'tyylista'.

Omaiseni on jo yli kahdeksankymppinen, eika tule enaa kuntoutumaan yksin asuvaksi, vaan tarvitsee laitoshoitoa lopun elamansa. Kuntoutusyksikossa vaikuttaa kuitenkin, etta juuri tama 'kuntoutuminen' on jonkilainen kultainen normi, mika kaytanossa tarkoittaa sita, etta asukas jatetaan jokseenkin oman onnensa nojaan, eika hanta auteta. Itsemaaraamis-oikeutta naytetaan kunnioitettavan niin pitkalle, etta jaa sellainen olo yksikossa vieraillessa, etta ellei asukas parjaa omillaan han jaa heiteille. Omaiseni on viimeaikoina kaynyt kovin huonomuistiseksi ja epailen dementiaa. Henkilokunta kuitenkin kieltaa taman ja kannustaa (lue pakottaa) omatoimisuuteen. Kuinka henkilo, joka ei enaa muista milloin on viimeksi syonyt tai peseytynyt tai mika kellonaika saati viikonpaiva on ja eksyy omassa huoneessaan, voi olla omatoiminen? Henkilokunta vaikuttaa myoskin kovin toykealta ja aina vierailun jalkeen jaa olo, etta ei ollut tervetullut ja etta omaiseni hoidontarvetta tahallaan aliarvioidaan ja, etta hanta mahdollisesti kaltoinkohdellaan ainakin henkisesti. Kaikenlaista pienta kiusantekoa, jota demetiaa sairastava ei valttamatta huomaa, olen joutunut todistamaan useamminkin.

Kysyisinkin siis, etta onko kenellakaan kokemusta Esperi-Caren toiminnasta ja jos olisi lisatietoja/mielipiteita, lukisin niita mielellani.

Asun ulkomailla, joten omaiseni asioiden hoitaminen on vaikeaa, mutta minulla on hoitoalan kolutus ja halytyskellot soivat. Olen todistamastani siinamaarin huolissani, etta toivoisin lisatietoja suomalaisista tahoista, joihin voi ottaa yhteytta tilanteessa, jossa hoidon laatu/soveltuvuus arvelluttaa.

Hyvaa Uutta Vuotta, kiitos etukateen ja jaksamista kaikille, jotka omaisina tai omaishoitajina kantavat huolta ja usein vastuutakin sairastuneesta perheenjasenesta.

5

494

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5+19

      Kannattaisiko matkustaa takaisin omaisesi luokse Suomeen eikä valittaa täällä turhanpäiväisyyksiä. Oletatko todella, että joku muu voisi hoitaa kaiken puolestasi?

      Kohtuu itsekästä jättää vanha äiti yksin. Omaiset vastaavat pääosin siitä, kuinka muistisairaat vanhukset viimekädessä voivat, tästä faktasta ei pääse mihinkään.

      Älä henkilökuntaa syyllistä, kun syyt ovat itsessäsi. Kuten hyvin tiedät henkilökunnan resurssit ovat rajalliset. Ottaisit täällä valittamisen sijaan yhteyttä Eduskunnan päättäjiin.

    • Alottanut

      Kiitos vaan vastauksestasi, vaikka sen asiallisuudesta voi olla montaa mielta. Sain sellaisen mielikuvan, etta sinulla ei ehka ole asiasta henkilokohtaista kokemusta, mutta halusit kuitenkin tuoda esille populisteille tyypillisen tolvaisyn.

      En voi hajottaa perhettani vain yhden henkilon takia. Se vasta itsekasta olisi.
      Ei myoskaan pida arvostella toisten mahdollisesti omistasi poikkeavia valintoja tilateessa, jonka yksityiskohtia ja taustoja et tieda. Omaiseni myoskin pitaisi ajatusta kenenkaan laheisen uhrautumista puolestaan kammottavana. En tieda oletko tietoinen, mutta yksi johtavista hoitotyon periaatteista on 'yksilon toiveiden kunnioittaminen'.

      Tiedan ihan henkilokohtaisesta ura kokemuksesta, kuinka kiireellista hoito-henkilokunta on. Heidat/meidat on kuitenkin koulutettu kunnioittamaan ihmisyytta kiireessakin. Kolutuksestani ja tyokokemuksestani johtuen katson olevani kykenenva arvioimaan milloin tilanne ei nayta olevan aivan kohdallaan.

      Ajatus Eduskuntaan yhteydenotosta on hyva. Olen aikaisemmin osallistunut vanhustyonedistamis-kampanjoihin ja aion tehda nain edelleenkin. Tiedan, etta
      ikaantyneiden hoito on kriisi vaiheessa talla hetkella, laitohoitopaikkojen ja taloudellisien resurssejen jatkuvan vahentamisen kera. Ajattelee asiasta mita hyvansa, totuus on kuitenkin se, etta aina tulee olemaan niita henkiloita, jotka tarvitsevat 24/7 apua ja tukea, joka on kaytannossa kotona mahdotonta toteuttaa.

    • 5+5

      "Laitan taman tanne, kun en tiennyt mista muualtakaan voi kysya." ...?

    • Usein pettynyt

      Ompa taas fiksua sakkia.

    • yhteiskuntamme

      "Omaiset vastaavat pääosin siitä, kuinka muistisairaat vanhukset viimekädessä voivat, tästä faktasta ei pääse mihinkään."

      Karua, mutta totta. Tämä kuka perheineen muuttanut muualle paetakseen? mitä? eivätkö olisi voineet ottaa yksinäisen vanhuksen mukaansa tai jäädä samaan maahan asumaan. MIksi pitää muuttaa toiseen maahan ja vanhat vanhemmat jätetään yksin varsinkin kun tiedossa on Suomen terveydenhoidon tila?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      94
      4650
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      229
      1900
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1470
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1160
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      322
      1095
    6. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1079
    7. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1070
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      147
      1037
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      111
      1009
    10. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      964
    Aihe