Esperi-Care???

Omaisesta huoli

Laitan taman tanne, kun en tiennyt mista muualtakaan voi kysya.
Omaiseni on asukkaana yllaolevan palvelutuottajan yllapitamassa mielenterveys-kuntotujille tarkoitetussa yksikossa. Olen huolissani tarjottavan hoidon 'tyylista'.

Omaiseni on jo yli kahdeksankymppinen, eika tule enaa kuntoutumaan yksin asuvaksi, vaan tarvitsee laitoshoitoa lopun elamansa. Kuntoutusyksikossa vaikuttaa kuitenkin, etta juuri tama 'kuntoutuminen' on jonkilainen kultainen normi, mika kaytanossa tarkoittaa sita, etta asukas jatetaan jokseenkin oman onnensa nojaan, eika hanta auteta. Itsemaaraamis-oikeutta naytetaan kunnioitettavan niin pitkalle, etta jaa sellainen olo yksikossa vieraillessa, etta ellei asukas parjaa omillaan han jaa heiteille. Omaiseni on viimeaikoina kaynyt kovin huonomuistiseksi ja epailen dementiaa. Henkilokunta kuitenkin kieltaa taman ja kannustaa (lue pakottaa) omatoimisuuteen. Kuinka henkilo, joka ei enaa muista milloin on viimeksi syonyt tai peseytynyt tai mika kellonaika saati viikonpaiva on ja eksyy omassa huoneessaan, voi olla omatoiminen? Henkilokunta vaikuttaa myoskin kovin toykealta ja aina vierailun jalkeen jaa olo, etta ei ollut tervetullut ja etta omaiseni hoidontarvetta tahallaan aliarvioidaan ja, etta hanta mahdollisesti kaltoinkohdellaan ainakin henkisesti. Kaikenlaista pienta kiusantekoa, jota demetiaa sairastava ei valttamatta huomaa, olen joutunut todistamaan useamminkin.

Kysyisinkin siis, etta onko kenellakaan kokemusta Esperi-Caren toiminnasta ja jos olisi lisatietoja/mielipiteita, lukisin niita mielellani.

Asun ulkomailla, joten omaiseni asioiden hoitaminen on vaikeaa, mutta minulla on hoitoalan kolutus ja halytyskellot soivat. Olen todistamastani siinamaarin huolissani, etta toivoisin lisatietoja suomalaisista tahoista, joihin voi ottaa yhteytta tilanteessa, jossa hoidon laatu/soveltuvuus arvelluttaa.

Hyvaa Uutta Vuotta, kiitos etukateen ja jaksamista kaikille, jotka omaisina tai omaishoitajina kantavat huolta ja usein vastuutakin sairastuneesta perheenjasenesta.

5

440

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5+19

      Kannattaisiko matkustaa takaisin omaisesi luokse Suomeen eikä valittaa täällä turhanpäiväisyyksiä. Oletatko todella, että joku muu voisi hoitaa kaiken puolestasi?

      Kohtuu itsekästä jättää vanha äiti yksin. Omaiset vastaavat pääosin siitä, kuinka muistisairaat vanhukset viimekädessä voivat, tästä faktasta ei pääse mihinkään.

      Älä henkilökuntaa syyllistä, kun syyt ovat itsessäsi. Kuten hyvin tiedät henkilökunnan resurssit ovat rajalliset. Ottaisit täällä valittamisen sijaan yhteyttä Eduskunnan päättäjiin.

    • Alottanut

      Kiitos vaan vastauksestasi, vaikka sen asiallisuudesta voi olla montaa mielta. Sain sellaisen mielikuvan, etta sinulla ei ehka ole asiasta henkilokohtaista kokemusta, mutta halusit kuitenkin tuoda esille populisteille tyypillisen tolvaisyn.

      En voi hajottaa perhettani vain yhden henkilon takia. Se vasta itsekasta olisi.
      Ei myoskaan pida arvostella toisten mahdollisesti omistasi poikkeavia valintoja tilateessa, jonka yksityiskohtia ja taustoja et tieda. Omaiseni myoskin pitaisi ajatusta kenenkaan laheisen uhrautumista puolestaan kammottavana. En tieda oletko tietoinen, mutta yksi johtavista hoitotyon periaatteista on 'yksilon toiveiden kunnioittaminen'.

      Tiedan ihan henkilokohtaisesta ura kokemuksesta, kuinka kiireellista hoito-henkilokunta on. Heidat/meidat on kuitenkin koulutettu kunnioittamaan ihmisyytta kiireessakin. Kolutuksestani ja tyokokemuksestani johtuen katson olevani kykenenva arvioimaan milloin tilanne ei nayta olevan aivan kohdallaan.

      Ajatus Eduskuntaan yhteydenotosta on hyva. Olen aikaisemmin osallistunut vanhustyonedistamis-kampanjoihin ja aion tehda nain edelleenkin. Tiedan, etta
      ikaantyneiden hoito on kriisi vaiheessa talla hetkella, laitohoitopaikkojen ja taloudellisien resurssejen jatkuvan vahentamisen kera. Ajattelee asiasta mita hyvansa, totuus on kuitenkin se, etta aina tulee olemaan niita henkiloita, jotka tarvitsevat 24/7 apua ja tukea, joka on kaytannossa kotona mahdotonta toteuttaa.

    • 5+5

      "Laitan taman tanne, kun en tiennyt mista muualtakaan voi kysya." ...?

    • Usein pettynyt

      Ompa taas fiksua sakkia.

    • yhteiskuntamme

      "Omaiset vastaavat pääosin siitä, kuinka muistisairaat vanhukset viimekädessä voivat, tästä faktasta ei pääse mihinkään."

      Karua, mutta totta. Tämä kuka perheineen muuttanut muualle paetakseen? mitä? eivätkö olisi voineet ottaa yksinäisen vanhuksen mukaansa tai jäädä samaan maahan asumaan. MIksi pitää muuttaa toiseen maahan ja vanhat vanhemmat jätetään yksin varsinkin kun tiedossa on Suomen terveydenhoidon tila?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      65
      2916
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      52
      2220
    3. Yksi kuoli nokkakolarissa

      Asiasta YLEn verkkosivuilla uutinen klo 23.02. Oliko itsemurha?
      Oulainen
      22
      1913
    4. Helvetistä ei ole paluuta

      Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku
      Idän uskonnot
      384
      1435
    5. Mikä on kaivattusi ammatti

      entäpä sinun? 💶
      Ikävä
      66
      1343
    6. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      30
      1319
    7. Terveisiä vanhemmalle

      J-miehelle. Ehkä nähdään vielä 😉
      Ikävä
      56
      1099
    8. Järjetön Topi-ilta

      Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan
      Ähtäri
      20
      1079
    9. Halutaan toisiamme

      Mutta se on Salaisuus❤️
      Intohimo
      47
      963
    10. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      71
      963
    Aihe