Olen 24-vuotias nainen, ja ongelmana on aivan järkyttävän pahat pms- oireet. Mikähän niihin mahtaisi auttaa? Sormet ja jalkaterät turpoavat, mieli alkaa mustuu, suutun todella helposti, pinna on tosi lyhyt, ja välillä itkettää ja vituttaa niin, ettei mitään rajaa. Miten tämän kanssa voi elää? Tuhoaa koko elämäni.
Hirveät pms- oireet
...
6427
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Onko joku päässyt tuosta oireyhtymästä eroon? Todella raskasta, kun ei tiedä, miten sen saisi pois. Ei tätä enää jaksa.
Mitä on pms?
Mulla auttoi PSM-oireisiin Terolut, söin 10 päivää kk:ssa. Tosin siitä huolimatta jotain pieniä oireita edelleen, mutta ne pahimmat hävis kokonaan.
Oon vuosien ajan kokeillut kaikki mahdolliset, kaikki vitamiinit, ja luontaistuotteet, mut ainoastaan toi Terolut (keltarauhashormoni) auttoi.
onko terolut joku ehkäsypilsujuttu?
Juuh.. on pääkivut.. raivot, ahistus, romahduksen tunne, sekoamisen tunne, väsymys.. ja pahoinvoinnit jotka minulle emetofoobikolle yhtä helvettiä. pahimmillaan menee työkyky. Oon käyny lukusilla lääkäreillä, käyttäny tuhansia euroja jo kaikenmaailman hoitoihin ja tuotteisiin. Nyt kokeilussa vahvahko rautatapletti kun luki kerran teksti tvsä että ois tutkittu raudan vaikutusta pms oireisiin ja olis monella auttanu. Ite en ole nyt vähään aikaan saanu IHAN HIRVEITÄ pahoinvointeja.. niitä vähän lievempiä joihin olen ottanu sit homeopaattista raetta ja rannekkeet ja... semmonenki päivä tulee yleensä tosiaan oviksen aikoisinkohan se oli että tuntuu että kohta sekoaa tai jottain... että pitäs päästä vaan rauhottuun äkkiä peiton alle.
Kyllä mä mietin kuka mies sen tutkimuksen on tehny misä se tollo väittää että pms.t on keksitty juttu.. melkeen sama ko väittäs että naiset laittaa ketsuppia alapäähän aina välillä kun eivät halua harrastaa seksiä.
Ei ole ehkäisypilleri. Se on hormonivalmiste, eli muistuttaa läheisesti luonnollista progesteronia.
Terolut-tabletteja käytetään:
Oireisiin, joita saatat saada jos elimistösi ei tuota tarpeeksi progesteronia.
Endometrioosiin.
PSM:n oireisiin. Runsaisiin kuukautisiin ja myös kuukautishäiriöihin.
Isommilla annoksilla lapsettomuuden hoitoon ja myös vaihdevuosivaivoihin.
Eli aika moninaisiin vaivoihin. Mutta itse käytin kaikki mahdolliset luontaistuotteet, homeopaattiset, vitamiinit jne, mistään ei apua.
Tää Terolut toimi, ja nyt oon pitänyt siitä kaks kuukautta taukoo, ja silti oli oireet suunnilleen pois.
Ja sitä ei tosiaan tarvi kun sen muutaman n. 10 pvää kk:sta. Kannattais harkita.
Mulla oli ainakin joka kuukausi täyttä helvettiä, pelkäs jo itteensäkin.
Ärsyttävää ettei mulle ole edes tarjottu moista vaikka oon lukuisien lääkäreiden ja yksityisen gynenki luona käyny..