Heips.
Mulla on alumiinivene (naurua) jep, se on buster ja vanha, mutta tarttis vaihtaa vanha päävirtakytkin joka kaipaa uusimista. Nyt tarttis laittaa puusta tai jostain (vaneri) johon kiinnittää uusi kytkin. Nyt kuuluu kenties tyhmäkin kysymys: Miten alumiini suhtautuu rosteripultiin jolla olen ajatellut lätkän kiinnitää takapenkin etuosaan. Eli syöpyykö aou vai voinko olla huoletta, eikä alu hapetu rumaksi kirjavaksi paletiksi?
Al + rauta
9
225
Vastaukset
- 4+16
Ei tuossa kysymyksessä mitään tyhmää ole. Galvaanisen korroosion vaara on olemassa, tosin ei niin pahana kuin vedenalaisissa osissa, koska tuo ei ole jatkuvasti märkänä. Pistä muoviprikka molemmin puolin alumiinilevyä, niin se auttaa melkoisesti.
- dfh67
Käytä haponkestäviä pultteja ei ruostumattomia niin ei ole ongelmia.
- Takuu 20 v.
Käytä mitä vaan pulttia. 8 mm pultti kestää takuulla 20 vuotta ko. paikassa ja sitten on taas aika vaihtaa kytkin.
Ei se alumiini hapetu galvaanisessa parissa, se syöpyy, anodisointi on eri juttu.
Voit huoletta kiinnittää sen millä tahansa pultilla, pultin pinta on niin pieni koko veneen pintaan että syöpymistä tulee vain kosketuskohtaan.
Jos se kalvaa mieltä, niin laita alumiini- tai muovipulteilla, ne kestää tuollaisessa paikassa mainiosti.- Karl Dönitz
Tattista vaan. En ole koskaan törmännyt alumiinisiin tai muovipultteihin. Tarttree lähteä rautakaupasta kysäseen sellaisia. Kiitos sulle.
- EVM
Vedenpäällisissä osissa ongelmaa ei ole, mutta jatkuvasti veden alla olevissa osissa. voi alumiini ruveta syöpymään. Eli ei ongelmaa sinun tapauksessasi
- Älä tee vaikeaksi
Purjeveneiden alumiinimastoissa on kiinni paljon haponkestävästä teräksestä valmistettuja osia, joten korroosio ei ilmeisesti ole mikään mahdoton ongelma. Kuvittelisin, että kysyjän tapauksessa suurin vaikeus vuosien jälkeen on kiinni jämähtäneen pulttiliitoksen avaaminen.
- miksei niiteillä?
Ihmettelen sitä, ettei kukaan ole suositellut alumiinisten vetoniittien (pop-niittien) käyttämistä lätkän kiinnittämiseen busteriin.
- Karl Dönitz
Heips.
En ole pop-niitteihin oiken paljon koskaan ollut innostunut, en tiedämiksi, olen niitä kyllä jonkin verran käyttänyt. Löysin alumiinisia pultteja paikallisesta rautakaupasta, ja niillä laitan vanerin peltiin kiinni.
Kiitos kaikille asiasta kommentoneille.
K.D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2522328- 1921704
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä501379Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad511057- 41846
- 15827
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31810Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver23788Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25786Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647