Intergoitu äänikortti

Uusissa emolevyissä on jo 6-kanavainen äänikortti integroituna (esim. Realtek ALC658).
Minkälaiset äänet tällaisesta integroidusta kortista lähtee verrattuna johonkin 5.1 -peruskorttiin?
3320
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Semmoset äänet, että ihmiskorva ei huomaa eroa.

Äänestä

Halusin vaan taas muistuttaa, että ainakin pelikäytössä nuo integroidut äänikortit tuppaavat olemaan ongelmallisia. Eivät toimi oikein tai kaatavat ohjelmia. Itsellä huonoja kokemuksia, mutta onhan niitä toimiviakin tapauksia, kai. Varmasti äänenlaadullisesti peruskäyttöön riittävät. Jos budjetissa on tilaa, niin osta äänikortti.

Äänestä
  • Kun ostaa laadukkaan emon, niin pärjää äänikortille. Meillä ainakin lähtee hyvät äänet, 6 kajaria. Pelikäytössä ei mitään ongelmia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pete kirjoitti:

Uusissa emolevyissä on jo 6-kanavainen äänikortti integroituna (esim. Realtek ALC658).
Minkälaiset äänet tällaisesta integroidusta kortista lähtee verrattuna johonkin 5.1 -peruskorttiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu