Viime aikojen uutisia luettuani tulin siihen johtopäätökseen, että kaipa se kypärä on syytä ostaa pääparan suojaksi. Mutta...
En tiedä kypäristä yhtään mitään, en ole koskaan edes yhtään sovittanut päähäni, joten osaako kukaan neuvoa, mihin pitää kiinnittää huomiota kypärää valittaessa? Istuvuuteen toki, entä muuta?
Kypärä tulisi aikuiselle, jolla esim. ylioppilas lakki on ollut koon puolesta suurimmasta päästä.
Kypäräsuositus aikuiselle?
4
971
Vastaukset
- prwjäh
Kypärä on hyvä pipoon verrattuna kun sen kanssa ei tule "koskaan kylmä". Suurinta osaa voi säätää ja tuskin olet ainoa "isopää" lajissa.
Kokeile kypärän istuvuutta laseihisi kanssa, ettei niiden väliin jää rakoa. - BRTON
Turvallisuuden lisäksi kypärä kuuluu ainakin Suomessa rinnelajeihin kiinteänä osana. Saatavilla on hieman eri tarkoitukseen tarkoitettuja ja kokoisia malleja.
ISTUVUUS JA KOKO: Laskettelukypärässä koko ilmoitetaan joko pään ympärysmittana (senttimetreinä) tai perinteisin koko-tunnuksin, XS, S, M, L, XL, XXL tai näiden yhdistelmillä. On ratkaisevaa ja tärkee, että valitsee oikean kokoisen kypärän. Kypärä pitää olla uutena mieluusti jopa vähän tiukka, sinne ei laiteta pipoa alle, mutta sinne voi ohuen kypärähupun (silkkiä tms) mahduttaa kylmiä kelejä ajatellen. Itselläni pään ympärysmitta on 58 cm ja oikea kohta mitata pään ympärys on rullanauhalla hieman kulmakarvojen yläpuolelta takaraivon kiertäen. Omassa tapauksessa tämä tarkoittaa M-kokoista kypärää, mutta oikea koko selviää valmistajan taulukosta.
SÄÄDÖT JA KIINNITYKSET: Kypärässä on hyvä olla jotain säätöjä ja mahdollisesti myös sisältä irroitettavia (siis jos niin on tarkoitettu) paloja puhdistusta varten. Leuan alle tulevaan kiinnitykseen on hyvä kiinnittää huomiota, että sen käyttö onnistuu "kun näpit on jäässä" (nepparikiinnitys vs. painettava klipsu vs. D-lenkki, josta hihta pujotetaan kaksinkerroin) ja toisaalta mikään ei saa hiertää tai painaa ikävästi. Yksinkertainen ja arkea palveleva asia on kypärän takaosassa oleva lenkki, jonka läpi laskulasien hihna pujotetaan (yleensä nepparilla kiinnitettävä). Sen tarkoitus on estää laseja kiitämästä rinnettä alas kaatumistilatneissa. Tosin nykyään paremmissa laskulaseissa on sisäpinta silikonipäällysteistä ainetta, joka estää niitä liukumasta ja palvelee myös ihan hyvin. Joissain kypärämalleissa on myös ilmatäytö/-säätömahdollisuuksia, mutta ne ovat jo harvinaisempaa herkkua.
ILMANVAIHTO JA SUOJAAVUUS: Kypärän muotoilu pitää huomioida, saatavilla on malleja, jotka peittävät korvat tai jättävät ne paljaiksi tai peittävät ne pehmeillä osilla. Lisäksi lähinnä kilpa-, erityissuoritus- ja offroad käyttöön löytyy myös kasvosuojallisia malleja (toki ne suojaavat rinteessäkin paremmin, mutta ovat hieman kalliimpia). Erityissuorituspaikat tarkoittavat esimerkiksi hyppyjä, crossi-laskua tai pujottelua. Kun sopivan tyyppinen ja tyylinen kypärä on valittu, on hyvä sovittaa sitä kypärähupun (mahdollisimman ohuen!) ja lasien kanssa yhteen ja kokeilla, millaiselta se tuntuu. Oman tarpeen huomioiden on syytä muistaa, että tunturilla tuulee, mutta jos ei tunturilla käy, niin asialla ei niin väliä. Siis lasien tulisi istua tiiviisti myös kypärän kanssa yhteen riippumatta valitusta mallista. Mitä umpinaisempi kypärä, sen suojaavampi se tyypillisesti se on. Kuitenkin oma käyttötarkoitus pitää päättää - Kyse on myös käyttömukavuudesta ja haetusta tyylistä!
PAINO: Kypäriä on hyvin paljon eri painoisia, johtuen hieman eri valmistusmateriaaleista ja muodoista. Ei kannata välttämättä ostaa halvalla, jos kypärän paino haittaa laskemista. Suurin osa kypäristä kuitenkin on tarkoitukseen sopivan painoisia, eikä rinnekäytössä painolla ole suurta merkitystä.
LOPUKSI: Valitse väri, joka miellyttää sinua ja selvitä, miten mahdolliset kuulokkeet puhelimestasi istuvat kypärämallin kanssa - musiikin kuuntelu tekee laskemisesta rentoa hauskaa puuhaa!- 2+9
Kiitos todella kattavasta vastauksesta!
- kypärä
Ainoa kypärä joka meni tylppään pyöreään karjalaiseen päähäni kokoa M oli Giro Seam. Monet vaativat L tai jopa XL kokoa. Muista merkeista saksalainen Alpina oli toiseksi paras. Mielestäni kypärää on tärkeää pitää, vaikka henkilökohtaisesti kaytän sitä noin puolet ajasta. Veikkaan silti että XXL kypärä suojaa yhtä hyvin kuin XXS kypärä, kun se mahtuu tärkeimmän lasketteluinstrumenttiin asennettuna oikeinpäin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 561248
Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1541202Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle601115Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa
Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo1021054Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen
Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu501011Rakastan ja ikävöin sinua
Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä56843Nyt tiistain galluppi alkaa....
Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä55838Miten aiot saada kaivattusi?
1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?54785- 32762
KIIKKUSTUOLI
Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin73741