Joo eli oon amiksen ekalla ja ei koulu napannut peruskoulussa semmone hälläväliä meinki oli. Sit menin datanomiksi aattelin et olis ihan ok suht koht perseestähän toi on ja työllistymistä ei voi ees ajatella. Aattellu sit täs lähipäivinä jos vaikka siirtys johki suuntaa nostaa peruskoulun numeroita, että pääsis lukioon. Pitäskö mennä kymppiluokalle vai ammattistartille ja voiko sitä tässä kesken lukuvuoden alottaa nostaa numeroita sillee et pääsis seuraaviin yhteishakuihin sit osallistumaan.
Amis kymppiluokka...
3
218
Vastaukset
- syrjäytynyt
Opiskeluhan nyt aina on perseestä ja ei siellä lukios sen mukavempaa ole. Miksi nyt olet kiinnostunut lukiosta? Eihän sinua kiinnostanu peruskoulussakaan opiskella. Tuskimpa sinä sitä lukiotakaan jaksaisit loppuun käydä vaan lopettaisit senkin. Tiedän paljon sellasia tyyppejä, jotka on vaihdellu lukiost amikseen ja mitään ole "napannu" loppuu käydä vaan aika nopeasti ne lopettanut. Suosittelen sun vaan jatkaa sitä amista ja unohda se lukio. Ammattistarttii ei pidä sinun mennä, jos lukioon oikeasti aiot. Ei siellä koroteta peruskoulun numeroita.
- YlioppilasPoika
Typerää mollamista jos toinen on vihdoinkin kiinnostunut opiskelusta ja aikoo vielä lukioon, missä ihan oikeasti opiskellaan eikä vaan leikitä excelissä ja facebookissa niin kuin ammattikouluissa.
Jos opiskelumotivaatiota on, niin ehdottomasti sinne lukioon hankkimaan sitä tietoa. Aikuislukioon hyväksytään kai vaikkei olisikaan peruskoulussa ollut se luokan priimus.
Eikä se opiskelu ole perseestä sitten kun sen makuun pääsee kiinni ja huomaakin oppivansa jotain.
- kokem.
Minäkin suosittelen aikuislukiota. Sinne pääsi seiskan papereillakin, kun "päiväpuolelle" tarvittiin yli kasin keskiarvo. Työ opintojen yhteydessä on mahdollista aikuislukion aikana, kun harrastusaineita ei ole lukujärjestyksessä.
Toinen vaihtoehto on kansanopistojen peruskoululinja, joka vastaa kymppiluokkaa. Kun itse aikanaan pääsin kymppiluokalle (kaupungin, ei kansanopiston), siihen tarvittiin oma hylkääminen yhteishaussa hyväksytystä opiskelupaikasta. Tuolloin kieltäydyin lukiosta, koska en halunnut enää jatkaa koulukiusattuna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191702
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991538Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy37993Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29899Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38861Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50826Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43768Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37760Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56758Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37730