Taitaa hoitajat Kärsämäellekin tulla jatkossa Filippiineiltä. Mikäpä siinä. Onhan suomalaisilla kokemuksia filippiiniläisistä jo 50-luvulta lähtien kun Muhoksen missi lähti sinne miniäksi.
http://www.attendo.fi/uutiset/ilo-dokumentoi-filippiiniläisten-hoitajien-kokemuksia-suomessa
http://www.attendo.fi/uutiset/ilo-dokumentoi-filippiiniläisten-hoitajien-kokemuksia-suomessa
Vastaukset 8
Vanhimmat
kuitenkin olla sairaanhoitajia jotka suorittavat lähihoitajan opinnot täällä suomessa.
niin,vanhuksethan tykkäävät myös rupatella,siinä se hoono soomi sitten rupattelee mukavia
ja kuntajohto valehteli kaikille päin naamaa,palkka ja kaikki pysyy samana,mikä ei tosiaan pidä paikkaansa,uskamatonta touhua,valehtelemaan opeteltua sakkia ,sääli kun ei vaalit ole vielä tänä vuonna!Sitten se totuus nähdään kun seuraavat vaalit tulee
lukea Super-liiton lehti 9/2013 sivu 9.
Ei täällä ole mikään pysyvää, vaan sinä herra -herra luoksein jää.......
Taisivat valtuutetut päättää keittiön kautta erosta SELÄNTEESTÄ.
Samalla saadaan maajussille akka, kun jussit eivät työkiireiltään itse ehdi akkaa hankkimaan ja haisee ne pas kallekkin. Paljon on kärsämäellä myös peräkamarin poikia, jospa 17:sta valtuutettua iski samalla päätöksellä kaksi kärpästä.
Pistetään suomalaiset maataloustuotteet poikottiin ja ostetaan vain ulkomaista koska se on halvempaa.
skaa ostaa..Taisi olla yleisön joukossa ulosmarssia nauramassa sama joka kirjotti tohtoriksi kertomalla että halpatuotantomaihin tuotanto vietynä on suomen elinkeinolle huono juttu? Varmaan nauroi kun kuntajohto möi sote-palvelut ulkomaisille sijoittajille veroparatiiseineen ja esim. ulkomaalaisine halpatyövoimineen. Museokin lepää kiinalaisten kivien päällä mikä herättää kysymyksiä vastaako teot omia arvoja?