Tarvitaan lapsuudestaan ja nuoruudestaan herkkä ihminen, joka sisäistää pelon ajattelussaan ja "käytöksessään ". Viimeistään aikuistuessa keho ja mieli alkavat kapinoida psyykkeeseen kasvanutta pelkoa kohtaan ja seurauksena ovat äänet ja pakkoajattelu : joiden tarkoitus on lopulta parantaa ihmismieli. Luottakaa ihmiskehon viisauteen ja antakaa sen toimia, parantaa, kun pelko on sisäistynyt, kasvanut ihmismieleen. Jos psykiatria pystyy parantamaan, luottakaa siihen..
Äänet ja pakkoajattelu
Traumaattinen pelko
1170
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Psykiatria voi parantaa se on totta, mutta on olemassa toki henkilöitä jotka kokevat "sairautensa" ominaisuutena eivätkä halua tulla "parannetuksi".
Luotin pitkään psykologian lääkäreihin/hoitajiin, sain lääkkeitä ja psykologi käyntejä. Äänet hävisivät ja silloin pidin sitä hyvänä asiana. Nyt tuntuu yksinäiseltä ja kaipaan niitä.
Omaa pientä fantasiaani, jossa voin olla vaikka mitä, kuulen uhkailuja mutta myös kehuja.
Psykkosista parantuminen voi olla kaksipiippuinen juttu.