Vapaus uskoon ja uskonnottomuuteen

koitan ol fiksu lol

Olemassaolo on ihmeellinen asia. Kun sitä oikein pohtii, on tultava jompaan kumpaan seuraavista johtopäätöksistä. Joko:

1. Ensin ei ollut mitään, ja sitten tuli jotain.
2. Aina oli jotain, ja sitten se jokin synnytti loput.

Kummankaan todeksi ei ole näyttöä. Voi olla, että maailma syntyi tyhjästä. Voi myös olla, että "jokin" oli ensin, ja "loi" loput. Molemmat ajatukset ovat intuitiivisesti todella kaukaa haettuja, ja silti jomman kumman on oltava totta. Muuten mitään ei olisi.

Itse pidän uskottavimpana, että maailma syntyi tyhjästä. Ensin ei ollut "mitään", ja sitten syntyi olemassaolo. Se ei ole mahdottoman kaukaa haettu ajatus, jos on edes jossain määrin perehtynyt moderniin fysiikkaan.

Toiset taas uskovat, että ensin oli "jotain" (lue: jumala), joka teki loput. Itse pidän tätä mahdollisena, mutten todennäköisenä. Varsinkin, kun ajatellaan luojan olevan joku tietty hahmo, josta pyhät kirjoitukset kertovat, mennään mielestäni pahasti metsään. Todisteet puuttuvat, mutta se seikka jätetään ilomielin huomioimatta.

Mielestäni sekä ateistien että teistien pitäisi pitää mielensä avoinna ja etsiä totuutta unohtaen ennakkokäsityksensä aiheesta.

Oletko tullut ajatelleeksi -sinä saatat olla väärässä?

4

90

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • palme

      Mitään ei kvanttifysiikan mukaan syntynyt tyhjästä: ei ollut tyhjää, kun ei ollut maailmankaikkeuttakaan. Oli vain ääretön singulariteetti (kansankielellä äärettömän pieni piste ja tuskin sitäkään). Tyhjä syntyi vasta kun maailmankaikkeus syntyi. Moni kotifyysikko kuvittelee, että olisi siis ollut jokin tyhjä tila, mihin alkuräjähdys tapahtui. Ei ollut. Miten muka se tyhjä tila olisi tullut. Ja mistä. Samoin ei ollut aikaakaan ja siinä mielessä onkin järjetöntä kysyä, että mitä oli ennen alkuräjähdystä. Ei ollut mitään "ennen" oli vain jälkeen.
      Matemaattisesti voidaan laskea useampia ulottuvuuksia, mutta muuten meillä ei ole tietoa vaikkapa viidennestä ulottuvuudesta ja sen mahdollisista olioista tai vallitsevista luonnonlaeista. Onko sillä tekemistä meidän kolmiulotteisen maailman kanssa, kuka tietää?

    • ateistix

      Totuus, tuo vaikea sana. Mitä se milloinkin tarkoittaa, on tulkinta-asia.

    • Listasta puuttuu ainakin yksi vaihtoehto:

      3. Aina on ollut jotain ja se saattaa muuttaa muotoaan ilman persoonallista vaikuttajaa.

      Esimerkiksi yhdessä pisteessä olevat aineet ja energiat alkavat laajeta jostain muusta kuin jumalallisesta syystä.

      • Ai niin.

        Yleensä ajattelen, että voin myös olla väärässä. Siksi mietin asiat mahdollisimman monelta kantilta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      187
      1638
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1382
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1068
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      919
    5. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      15
      895
    6. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      793
    7. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      666
    8. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      113
      661
    9. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      651
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      597
    Aihe