Lähihoitajat, Apua!

Apua kaipaileva

Hei! Olen 9-luokkalainen tyttö vailla apua. Olen hakemassa yhteishaussa lähihoitaja kouluun Jyväskylään ja Tampereelle. Kyselisinkin nyt, että onko mitään mahdollista päästä 8.0 keskiarvolla ? Ja kyselisin myös millainen soveltavuuskoe oikein on? Millaisia kysymyksiä siinä on? Onko se vaikea ? Kiitos etukäteen avunantajille ! (:

2

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joujou3

      Moi

      Tuolla keskiarvolla ei pitäisi olla mitään vaikeuksia päästä sisään. Jos vain soveltuvuus on paikallaan.
      Jos olet peruspositiivinen, avoin nuori nainen, niin selviät soveltuvuuskokeesta. Jos niissä paikoissa mihin haet on ryhmäkeskusteluja, niin osallistu niihin sopivasti: ota osaa keskusteluun, mutta anna muillekin puheenvuoro, kuuntele muita.
      Haastattelussa vastaan siihen mitä kysytään. Ota vähän selvää, mitä lähihoitajat tekee työkseen ja mitä sinä haluaisit tehdä.

    • tsemppiä

      Hei

      Jyväskylään ainakin pääsee tuolla keskiarvolla, jos muuten olet sopiva alalle.
      Pääsykokeissa (n.4 v sitten) oli siis ryhmätehtävä (esim. suunnitellaan ryhmässä lapsille joku viriketoimintapäivä), opon haastattelu sekä tämä "teoriaosuus" vai mikskä lie sitä kutsutaan.

      Opon haastattelussa kysellään vähän, että miksi haet lähihoitajaksi ja kenen kanssa haluaisit tulevaisuudessa työskennellä (vanhukset, lapset, vammaiset jne). Vastaat kysymyksiin rehellisesti ja avoimesti. Ei ole olemassa "oikeita" vastauksia.

      Ja tosiaan, niin kuin edellinen vastaaja kommentoi, niin ryhmäkeskustelussa kannattaa sekä ottaa osaa keskusteluun, että antaa muillekkin puheenvuoron. Jos huomaat, että joku ei esim uskalla sanoa mielipidettään voit myös kysyä itse häneltä, että mitä mieltä hän olisi tästä tai tuosta. Siinä ryhmäkeskustelussa helposti erottuu ne puheliaat ja hiljaisemmat, eli varmasti sitä arvostetaan jos yrittää saada kaikki mukaan keskusteluun.

      Teoriaosuudesta en muista niitä tehtäviä, mutta ei se vaikea ollut. Luulisin, että tulet pääsemään kouluun, jos olet elämäniloinen ja "kunnollinen" nuori.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      138
      13222
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      85
      3675
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      123
      2978
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1410
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      37
      1393
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      151
      1339
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1284
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1214
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1071
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      205
      989
    Aihe