Lomarahat ylittää kk:n tulorajan

Marnatti

Hei! jokavuotinen ongelma on lomarahojen maksu,silloin kuukauden palkkaraja ylittyy reilusti.Teen hoitoalan työtä ja vuoden aikana kertyviä lisiä on hankala arvioida etukäteen.Huonolla tuurilla tähän samaan tiliin saattaa tulla 300€ tai ylikin vuorolisiä. Viikonlopputyö on lisääntymään päin,henkilöstön vähennyksen vuoksi. Olisiko parempi valita vaihtoehto B ja arvioida vuoden tulot reilusti yläkanttiin.Onko tästä mitään haittaa. Vähennyksiä (matkakuluja) ei juurikaan ole eikä enää alaikäisiä lapsia.

13

359

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ehdottomasti vuosirajallinen kortti, ja arvioi tulosi yläkanttiin, niin ei tule jälkiveroja, eikä mene lisäprosentin mukaan.

      Näin teen itse.

    • vuosiraja

      Minä taas arvioin tuloni alakanttiin, saa joka vuosi muutaman tonnin korotonta lainaa valtiolta :).

      Mutta vuosituloraja ehdottomasti.

    • Hei nimim. "Marnatti" ja kiitos kysymyksestä!

      Jos vuosituloraja on riittävän suuruinen koko vuoden tuloille, on lopputuloksen kannalta sama valitseeko A- vai B-vaihtoehdon. Vuosirajallinen vaihtoehto toimii parhaiten silloin, kun tulot kertyvät vuoden aikana epäsäännöllisesti tai vaihtelevat huomattavasti palkkakausittain.

      Jos arvioitu vuositulo kuitenkin ylittyy, menee vuosirajallisessa eli B-vaihtoehdossa verot lisäprosentilla kaikki siellä loppuvuodessa. Kausikohtaista eli A-vaihtoehtoa noudatten veroprosentti tasaantuu koko vuodelle, kun lisäprosenttia käytetään kunkin palkanmaksun yhteydessä ja vain siihen osaan tuloa, joka sillä palkkakaudella mahdollisesti ylittää rajan.

      Sillä seikalla, onko vähennyksiä tai alaikäisiä lapsilla ei ole merkitystä valittaessa verokortin A- tai B-vaihtoehtoa. Tärkeintä on, että veroprosentin laskennassa käytetyt tuloarvio ja vähennykset ovat oikeaa suuruusluokkaa. Tarvittaessa verokortin muuttaminen hoituu kätevimmin verkossa http://www.vero.fi/fi-FI/VKV.

      ystävällisesti Satu V. Verotiimistä

    • Moolekki

      Kuinka paljon saa tienata rahaa,että se ei vaikuta eläkkeen pienenemiseen kun on vanhuuseläkkeellä?

    • Hei!

      Muiden tulojen mahdollinen vaikutus eläkkeen määrään on tosiaan sellainen asia, johon verottaja ei voi ottaa kantaa. Siihen kysymykseen pystyy vastaamaan eläkelaitos, kuten edellinen kirjoittajakin ihan oikein toteaa.

      ystävällisesti Satu V. Verotiimistä

    • hanna2

      Voiko vuositulorajallista verokorttia muuttaa kesken vuoden? Eli jos huomaan vuositulorajan lähestyvän esimerkiksi syyskuussa, niin voinko korottaa vielä tässä vaiheessa vuosituloa rajaa?

      • Voit kyllä. Itse teen näin joka vuosi jossain vaiheessa.


    • Hei nimimerkki "hanna2" ja kiitos kysymyksestä!


      Kyllä, verokortin tulorajaa voi muuttaa kesken vuoden.

      Muistathan arvioida vuosituloon myös lomarahat ja mahdolliset lisät. Seuraa verokortin tulorajaa vuoden aikana ja tilaa muutosverokortti tarvittaessa.


      Ystävällisin terveisin
      Sanni Verotiimistä

    • lora1

      Jos on jo ilmoittanut työnantajalle käyttävänsä vaihtoehto A:ta, voiko tämän vielä vaihtaa vuositulorajalliseksi eli vaihtoehto B:ksi?

      • 123456789

        Voit jos palkkaa ei ole vielä ehditty laskea. Laskentatapaa ei voi enää vaihtaa kesken vuotta.


      • hjgkgöfkh

        Kysy ehtiikö vielä vaihtamaan. Pääsääntöisesti pitää hommata muutosverokortti, jos haluaa vaihtaa.


    • Hei nimimerkki lora1 ja kiitos kysymyksestäsi.


      Voit muuttaa palkkakausikohtaisen (A) verokortin vuositulorajalliseksi (B) verokortiksi tilaamalla muutosverokortin.


      Verokotin voit tilata näppärästi Verokortti verkossa -palvelun kautta www.vero.fi/verokortti.


      Valinnan voit tehdä verkkopalvelun vaiheessa 2 "Tulojen ja vähennysten ilmoittaminen". Valitse verokorttiisi vaihtoehto Päätoimen palkat ja luontoisedut -sivulta, jonne pääset Muokkaa-linkin kautta


      Ystävällisin terveisin
      Sari T Verotiimistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      178
      2136
    2. Rakastan sinua

      Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli
      Ikävä
      56
      1457
    3. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      212
      1309
    4. Kun viimeksi tapasit kaivattusi

      Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi
      Ikävä
      56
      1172
    5. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      80
      1150
    6. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      39
      1079
    7. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      68
      996
    8. Jos lähestyisin

      näyttäisitkö ovea vai vihreää valoa?
      Ikävä
      64
      988
    9. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      125
      984
    10. Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!

      Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy
      Luterilaisuus
      223
      925
    Aihe