Hei! jokavuotinen ongelma on lomarahojen maksu,silloin kuukauden palkkaraja ylittyy reilusti.Teen hoitoalan työtä ja vuoden aikana kertyviä lisiä on hankala arvioida etukäteen.Huonolla tuurilla tähän samaan tiliin saattaa tulla 300€ tai ylikin vuorolisiä. Viikonlopputyö on lisääntymään päin,henkilöstön vähennyksen vuoksi. Olisiko parempi valita vaihtoehto B ja arvioida vuoden tulot reilusti yläkanttiin.Onko tästä mitään haittaa. Vähennyksiä (matkakuluja) ei juurikaan ole eikä enää alaikäisiä lapsia.
Lomarahat ylittää kk:n tulorajan
13
359
Vastaukset
Ehdottomasti vuosirajallinen kortti, ja arvioi tulosi yläkanttiin, niin ei tule jälkiveroja, eikä mene lisäprosentin mukaan.
Näin teen itse.- vuosiraja
Minä taas arvioin tuloni alakanttiin, saa joka vuosi muutaman tonnin korotonta lainaa valtiolta :).
Mutta vuosituloraja ehdottomasti. Hei nimim. "Marnatti" ja kiitos kysymyksestä!
Jos vuosituloraja on riittävän suuruinen koko vuoden tuloille, on lopputuloksen kannalta sama valitseeko A- vai B-vaihtoehdon. Vuosirajallinen vaihtoehto toimii parhaiten silloin, kun tulot kertyvät vuoden aikana epäsäännöllisesti tai vaihtelevat huomattavasti palkkakausittain.
Jos arvioitu vuositulo kuitenkin ylittyy, menee vuosirajallisessa eli B-vaihtoehdossa verot lisäprosentilla kaikki siellä loppuvuodessa. Kausikohtaista eli A-vaihtoehtoa noudatten veroprosentti tasaantuu koko vuodelle, kun lisäprosenttia käytetään kunkin palkanmaksun yhteydessä ja vain siihen osaan tuloa, joka sillä palkkakaudella mahdollisesti ylittää rajan.
Sillä seikalla, onko vähennyksiä tai alaikäisiä lapsilla ei ole merkitystä valittaessa verokortin A- tai B-vaihtoehtoa. Tärkeintä on, että veroprosentin laskennassa käytetyt tuloarvio ja vähennykset ovat oikeaa suuruusluokkaa. Tarvittaessa verokortin muuttaminen hoituu kätevimmin verkossa http://www.vero.fi/fi-FI/VKV.
ystävällisesti Satu V. Verotiimistä- Moolekki
Kuinka paljon saa tienata rahaa,että se ei vaikuta eläkkeen pienenemiseen kun on vanhuuseläkkeellä?
Hei!
Muiden tulojen mahdollinen vaikutus eläkkeen määrään on tosiaan sellainen asia, johon verottaja ei voi ottaa kantaa. Siihen kysymykseen pystyy vastaamaan eläkelaitos, kuten edellinen kirjoittajakin ihan oikein toteaa.
ystävällisesti Satu V. Verotiimistä- hanna2
Voiko vuositulorajallista verokorttia muuttaa kesken vuoden? Eli jos huomaan vuositulorajan lähestyvän esimerkiksi syyskuussa, niin voinko korottaa vielä tässä vaiheessa vuosituloa rajaa?
Hei nimimerkki "hanna2" ja kiitos kysymyksestä!
Kyllä, verokortin tulorajaa voi muuttaa kesken vuoden.
Muistathan arvioida vuosituloon myös lomarahat ja mahdolliset lisät. Seuraa verokortin tulorajaa vuoden aikana ja tilaa muutosverokortti tarvittaessa.
Ystävällisin terveisin
Sanni Verotiimistä- lora1
Jos on jo ilmoittanut työnantajalle käyttävänsä vaihtoehto A:ta, voiko tämän vielä vaihtaa vuositulorajalliseksi eli vaihtoehto B:ksi?
- 123456789
Voit jos palkkaa ei ole vielä ehditty laskea. Laskentatapaa ei voi enää vaihtaa kesken vuotta.
- hjgkgöfkh
Kysy ehtiikö vielä vaihtamaan. Pääsääntöisesti pitää hommata muutosverokortti, jos haluaa vaihtaa.
Hei nimimerkki lora1 ja kiitos kysymyksestäsi.
Voit muuttaa palkkakausikohtaisen (A) verokortin vuositulorajalliseksi (B) verokortiksi tilaamalla muutosverokortin.
Verokotin voit tilata näppärästi Verokortti verkossa -palvelun kautta www.vero.fi/verokortti.
Valinnan voit tehdä verkkopalvelun vaiheessa 2 "Tulojen ja vähennysten ilmoittaminen". Valitse verokorttiisi vaihtoehto Päätoimen palkat ja luontoisedut -sivulta, jonne pääset Muokkaa-linkin kautta
Ystävällisin terveisin
Sari T Verotiimistä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu1782136Rakastan sinua
Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli561457Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2121309Kun viimeksi tapasit kaivattusi
Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi561172Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus801150Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e391079- 68996
- 64988
Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.125984Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!
Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy223925