Ostin -37 rakennetusta kerrostalosta asunnon ja haluaisin remontoida aikansa eläneen kylppärin. Talossa on tehty putkiremontti v. -79-80. Kyselin isännöitsijältä mahdollisen seuraavan putkisaneerauksen ajankohdasta, mutta isännöitsijä ei osannut kertoa muuta kuin että vielä ei ole saneerausta suunnitteilla. Mikä on noihin aikoihin asennettujen putkien käyttöikä, onko saneeraus odotettavissa kymmenen vuoden sisällä? Haluaisin uusia kylppärissä kaiken putkituksia myöten vaihtamalla vesikaluston paikkaa, mutten halua heittää rahaa taivaan tuuliin mikäli uusi remontti on odotettavissa jo muutamien vuosien kuluttua. Ruskeaksi pinttyneitä mintunvihreitä kaakeileita en jaksa katsella, joten olisiko tällaisessa tapauksessa mahdollista vaihtaa vain pelkät kaakelit / laatoittaa päälle?
Kylpyhuoneremppa - kannattaako?
10
324
Vastaukset
- Putki Iivari
Jos remontti on tuolloin asianmukaisesti tehty, niin putkiremonttiin pitäisi olla ainakin 10 vuotta vielä aikaa, luultavasti reippaasti enemmänkin. Mutta kukaanhan ei pysty varmasti vastaamaan, ellei talossanne ole tehty kuntotutkimusta. Jopa kymmenen vuotta nuorempia putkia on uusittu ja toisaalta on 40-luvulla rakennettuja, jotka pelittää ihan hyvin.
Et voi vaihtaa vain kaakeleita, joudut tekemään myös vesieristeen sinne alle. Remontista tulee toki vaikeampi, jos haluat vaihtaa myös putkiston paikkoja jne. - kannattaa harkita tarkkaan kannattaako nyt satsata kaluston paikanvaihtoon. - Popsy
Kiitos paljon vastauksesta. Vesikaluston paikat vaihdettaisiin keskenään, siis suihku ja pesukone vaihtavat paikkaa. Tällöin ei käsittääkseni hirveästi uusia putkia pitäisi joutua lisäämään. Tarkoitus on laittaa myös lattialämmitys, mutta sitäkin nyt täytyy miettiä kun ei se ilmaista ole, jos se putkiremppa sieltä vielä tulee lähiaikoina vastaan...
Muistaakseni puolalaista kupariaputkea tuotiin joskus 80-luvulla suomeen putkiremppoja varten. Kesto noin 30-40 vuotta. Jos on laadukkaammalla kuparilla tehty, niin kesto noin 50-60 vuotta. Tietysti riippuen talon korkeudesta.
Viemäriputket on varmaankin vaihdettu muoviin, ei tule ihan heti vaihtotarvetta vastaan (elleivät rakenteet petä, tms).
Päällelaatoittaminen tai jopa maalaaminen voisi olla turvallisin vaihtoehto tässä vaiheessa. Tosin 10-20 vuottakin on pitkä aika katsella huonosti toimivaa kylppäriä. Kauanko uskot asuvasi tuossa kohteessa?Toisaalta et menetä mitään kunhan remontoit järkevästi. Uusit viemärit ja putkivedot runkolinjaan asti ja annat taloyhtiön tarkastaa jokainen työvaihe ennen seuraavan aloittamista. Näin toimien kylpyhuonettasi ei tarvitse uusia putkiremontin yhteydessä, joten olet oikeutettu hyvitykseen putkiremontin kustannuksissa. Ihan täysimääräistä hyvitystä et tietenkään saa koska yhtiö huomioi ikävähennyksen laskettuna tekemästäsi remontin ja putkiremontin välisestä ajasta, mutta jos putket tulevat esim. 5 vuoden kuluttua niin ikävähennys on putkien ja viemäreiden osalta n. 10 % ja itse kylpyhuoneen osalta n. 20 %.
- Rane von Remont
Jaaha. Välistävetäjä_LKV esiintyy taas kaiken tietävänä asiantuntijana. Pääsääntöisesti se kylppäri joudutaan kuitenkin repimään auki, koska juuri se runkolinja on siella rakenteiden sisällä. Elikkäs, yleensä menee kuitenkin koko kylppäri uusiksi, kun oikeaa putkiremppaa tehdään.
Rane von Remont kirjoitti:
Jaaha. Välistävetäjä_LKV esiintyy taas kaiken tietävänä asiantuntijana. Pääsääntöisesti se kylppäri joudutaan kuitenkin repimään auki, koska juuri se runkolinja on siella rakenteiden sisällä. Elikkäs, yleensä menee kuitenkin koko kylppäri uusiksi, kun oikeaa putkiremppaa tehdään.
Jos niin on, niin ainahan sen pätkän voi samalla uusia.
- Rane von Remont
Välittäjä_LKV kirjoitti:
Jos niin on, niin ainahan sen pätkän voi samalla uusia.
Ei tuolla välistävetäjällä kyllä ole minkäänlaista käytännön kokemusta putkirempasta. Jos yhden asunnon kohdalla oleva pystyviemäriosuus uusitaan, niin jatkot on tehtävä remontoitavan alueen ulkopuolelle. Jos nyt ollaan vaikka kolmannessa kerroksessa, niin jatkot tehdään silloin toisen kerroksen katonrajassa ja neljännen kerroksen lattianrajassa. Arvatkaapas, mitä noitten asuntojen omistajat ovat mieltä, kun sinne tullaan piikkauskoneen kanssa. Usein noilla alueilla on sitten vielä vaakaviemärien liitoksia, jotka joudutaan samalla uusimaan. Ja kun ainoa mahdollisuus liitoksen tekemiseen on pantaliitos, tarvitaan vielä aika rutkasti työtilaa ympärilläkin vanhan putken katkaisemisen ym. toimien vuoksi. Elikkäs, aika harvoin on todellisuudessa mahdollista menetellä välistävetäjän esittämällä tavalla.
- $$$$$$
Putkiremontteja tehdään erilaisin menetelmin. Voi olla jopa parempi, että kylpäri remontoidaan ennen putkiremonttia.
Jos viemärit sukitetaan ja uudet vesiputket laitetaan pintatyönä kromiputkin, niin on parempi laatoittaa ennen uusia putkia. Jos laatoitus tehdään jälkikäteen, niin putket ovat tiellä ja haittaavat laatoitusta tai sitten ne on irrotettava ja laitettava remontin jälkeen takaisin paikoilleen. - Popsy
Kiitos kaikille vastauksista. Arvelen asuvani tuossa ainakin viisi, enintään kymmenen vuotta, enkä tuota aikaa jaksa katsella niitä vihreitä kaakeileita. Laattamaali ei pysy hyvänä paria vuotta kauempaa ja onhan se asunnon jälleenmyynnin kannalta hyvä asia jos kylppäri on rempattu. Ja olisihan se kylppäri kiva tehdä itselle mieluisaksi siksi ajaksi kuin asunnossa asuu, vaikkakin se putkiremppa sieltä kymmenen vuoden päästä napsahtaisi.
- Kfnfnfkrkf
Riippuu paljolti siitä teetkö homman pitkälti itse vai teetätkö nämä kaakelien uusimisen yms työt.
Jokatapauksessa kylpyhuone piikataan auki linjasaneerauksessa vaikka kuinka yrittäisit selittää että kh remontti tehtiin vaikka edellisvuotena. Sinne tulee linjasaneerauksen aikana muutakin asennettavaa kuin viemärit ja vesiputket....
Ei mikään mahdoton homma mutta vie jonkin aikaa. Kustannukset karkaa helposti lapasesta jos vieraalla teetät. Sama pätee keittiöremonteissa. Maksaa maltaita ja kaikki lisätyöt vielä enemmän maltaita. Ja monelle tulee niitä lisätöitä koska useasti pelkkien kaappien vaihdolla ei selvitä jos haluaa sistin keittiön.
Minulle mm. Tarjottiin keittiön lattian vaihtamista laminaattiin hintaan 1500 eur sisältäen vain työn keittiöremontin yhteydessä. Tein itse, kului aikaa noin 8 h kaikkineen listoituksineen. Laske siitä tuntipalkka minkä tienasin. Itse laminaatin asennus kesti sen 3 h ja muu aika materiaalin haku, listoitus, lattian suojaus remontin aikana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki131454Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2551397- 1061114
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1211071- 76736
Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä168691- 114585
- 52572
Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala368558Tajuan kyllä
että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa52515