Finnmatkat/TUifly Nordic Taas myöhässä

Joosua 1 ja2

Edellinen kerta Kyseisellä koneella , boeing767 Finnmatkojen kyydissä Keniaan oli yli 20 tuntia myöhässä . Silloin istutettiin ensin koneessa 4-tuntia, sitten kentällä 4-tuntia ei juomaa ei mitään .lopuksi antoivat n.10eur. jolla sai kovan sämpylän ja kahvetta .Sitten jo jouduttiinkin hotelliin yöksi. Nyt odotellaan min.5-tuntia ei varmaa tietoa koska kone lähtee, onneksi nyt kotona. Onko muilla ko.firmasta samoja kokemuksia, tulee jo mieeen matkatoimiston vaihto !!! Kertoisivat edes ajoissa FAKTAT.

7

657

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • normaaliaTUIta

      Finnmatkat suhtautuu täysin välinpitämättömästi noihin myöhästelyihin. Tämä on jokavuotinen kuvio, viime sunnuntain paluu krabilta myöhästyi yli 64 tuntia.

      Tänä vuonna vielä tyhmyyksissäni otin riskin, mutta tänäänkin on myöhässä taas lähemmäs 10h. Viikonloppuna olisi lähtö, eli ei hyvää lupaa.

      Johtuu pitkälti siitä että ikivanhoille koneille tehdään sellainen lentoaikataulu, joka on mahdollinen ainoastaan ja vain paperilla. Tekniikka ei sitten sitä kestä ja tässä ollaan. Viikonloppuna sama lentokone rekisterilla SE-RFS hajosi kahden päivän sisään kaksi kertaa.

      Lopulta tuo uhkapeli sitten loppuu siihen, että jotain sattuu. Ahneella on usein... niin..

    • missä kenttä

      ei tui lentää nykyisin khao lakkiinkin :)

    • Finskit

      Viime sunnuntain paluulento Krabilta tosiaan oli myöhässä yli 64t, mutta meidän seurue nautti täysin siemauksin extralomapäivistä..tosin ensin odotettiin turhaan Krabin lentokentällä n. 9t ennenkun matkustajat noutivat laukkunsa takaisin ja matkasivat busseilla hotelleihin (matka kesti n. 50min) Finnmatkojen oppaiden ohjastamina. Finnmatkojen oppaat tarjoilivat vettä ja limsoja lentokentällä aika pitkän odottelun jälkeen, moni oli jo tuhlannut viimeiset bahtinsa siinä luulossa, ettëi niitä enää olisi tarvinnut ja kortti ei käynytkään maksuvälineenä pieneen kahvikojuun, jossa oli hyvin rajallinen valikoima syötävää/juotavaa. Kaikesta huolimatta oltiin tyytyväisiä Finnmatkojen toimintaan ja huolenpitoon asiakkaistaan -> hotelleihin päästyämme pääsimme heti syömään ja majoittumaan huoneisiin. Täysi ylöspito ruokineen ja juomineen, sunnuntaista klo 17 alkaen -> tiistaihin klo 19 asti, jolloin matkustajat kuljetettiin busseilla Phuketin lentokentälle kotilentoa varten. Bussimatka kesti kaiketi kolmisen tuntia Phuketiin ilmastoidulla hyvällä bussilla. Meille kyllä kelpasi pidennetty loma odotteluista huolimatta, lapset nautti, kun ei tarvinnut mennä kouluun:) Finnmatkat korvaa myöhästelyiystä 15% matkan perushinnasta tai 20% matkan perushinnasta matkalahjakortin. Mielestäni ok!

    • buriman

      Aloittaja!! miksi ostit kovan sämpylän ja mitä juomaa muka tarjotaan ilmaiseksi kenellekkään missään???? oma vika! ja sit JOUDUIT hotelliin siis eikö loman jatko kelpaa? WTF!!! ja eikös kuitenkin parempi varmistaa koneen kunto ENNEN lähtöä kuin siinä meren yllä!! TÄH!!! nuija :)

    • T:gin Kekkeruusi

      Finnmatkat on persee tä

    • juuusss

      Eikö lomapäivät kelpaa?? Minulle ainakin. Pari päivää lapset pois koulusta.:))

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      170
      3303
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1869
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      147
      1819
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      1714
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      77
      1594
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      341
      1520
    7. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      81
      1389
    8. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      20
      1278
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1142
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1125
    Aihe