Kertokaa te, jotka enemmän gerbiileistä tiedätte: meillä siis ensimmäiset gerbiilit, jotka olivat n. 1,5 vuotiaita, löytyivät tänään häkistään .. toinen kuolleena ja toinen viittä vaille kuollut. Olin aikeissa vaihtaa niille purut ja kun nostin pesäkopin pois häkistä, sen sisältä löysin toisen gerbiilin todella surkeassa kunnossa: yritti vaivoin liikkua mutta raajat olivat ihan kankeat, ja sen silmät oli muurautuneet umpeen! Muuten pällisin puolin vaurioutumaton... Toista en ensin edes löytänyt, ennenkuin puruja penkoessani löysin kuolleen gerbiilin purujen seasta. Sen pää oli veren peitossa, ja aivan kuin sitä olisi syöty! Meillä on kaksi kissaa, jotka kyllä loikkaavat joskus häkin päälle seuraamaan hiirien touhuja, mutta mitenkään ne eivät ole voineet päästä häkin ulkopuolelta niihin käsiksi, ja häkki on ollut aina visusti kiinni joten siellä sisällä kissa ei ole voinut mitenkään käydä.
Joten tämä tapaus TODELLA ihmetyttää!!! En keksi mitään kuinka tämä verinen gerbiili olisi voinut itsensä sillä tavalla saada hengiltä. Häkissä ei ole mitään mihin se olisi voinut päänsä jumittaa.. ja se todellakin löytyi kuolleena häkin reunalta purujen seasta, ihan etäältä ruokakupeista, pesäkopista yms. tavarasta. Voivatko gerbiilit tapella keskenään, jopa tappaa toveriaan? Tai onko tämä vielä elossa ollut voinut sairastua noin pahoin koska kaveri on kuollut? Nämä olivat naaraita. Meillä ei ole siis näitä ennen ollut gerbiilejä eikä noista kamalasti tietoisuutta ole.
Gerbiilien outo kuolema
6
211
Vastaukset
- Sedä
Kuinka kauan aikaa sitten näit ne viimeksi hengissä? Epäilen, että hengissä ollut söi kuolleen ruumista sen kuoltua (jyrsijät tekevät niin ettei pedot haistaisi ruumiin hajua), ja kummallakin luultavasti oli joku infektiotartunta. Toki ne ovat myös voineet tapella, mutta toisen tila viitttaisi johonkin tartuntaan.
- hämmentynyt...
Paripäivää sitten olivat vielä hengissä.. Eilen vaihdoin niille veden, ruokaa en laittanut kun sitä kupissa oli. Kumpaakaan en tulloin nähnyt... yleensä ne tulivat aina uteliaina katsomaan kun häkin luukku avattiin, varsinkin jos kuppiin laitettiin ruokaa. Enpä älynnyt epäillä että jotain olisi pielessä, kun eivät tulleet kurkistelemaan. Nyt myöhemmin ajatellen olisi kyllä pitänyt ihmetellä sitäkin että kupissa edelleen oli ruokaa. Kun aina se oli tyhjä seuraavana päivänä. Kiitos paljon tästä tiedosta! Veripäisen gerbiilin löytyminen oli jo itsellenikin järkytys, pienestä pojastani puhumattakaan... Monestikin tuli vain kiireessä ennen töihin lähtöä vaihdettua niille vesi ja laitettua vähän ruokaa kuppiin. Jos hommaamme uusia, tarkistan joka päivä huolellisesti että ne ovat kunnossa.
- hämmentynyt...
Kysyisin vielä tuosta infektiotartunnasta? Kuinka ne voivat sellaisia saada? Voiko tartunnan saada noin vain "itsekseen" kuin flunssan, vai emmekö ole siivonneet häkkiä tarpeeksi hyvin? Onko ne voineet saada kissasta jotain pöpöjä, kun se istuu häkin päällä?
- Tulitassu
No itse en ole mikään kaikkitietäjä,
mutta eläinkaupasta ostetut eläimet voivat olla sisäsiittoisia
tai tukusta tulleita, jolloin ehkä sairaitakin.
Riippuu eläinkaupasta, osa kasvattajista myy gerbiileitään
eläinkauppoihin, jotka panostavat hoitoon ja olosuhteisiin,
eivätkä jätä eläimiä vain lojumaan että "ostaisipa joku ne nyt".. - Onnellinen Loppu
Moi!
Meillä oli vähän samantapanen ongelma :( Mutta kukaan ei onneksi kuollut koska huomasin ajoissa tilanteen. Mun Black oli silloin 9kk vanha ei liikkunut kun yritin herätellä, nuuskaisi vain sormiani ja kääntyi. Nostin pesän ja pieni gerbiilini oli pienellä kasalla silmät kiinni punaisessa mönjässä(- ansgu
Toi ei lähettänyt kaikkea :D eli silmät oli punasessa mönjässä. Sain putsattua silmät mutta pikkuinen vain nukkui ja sydän jyskytti. Vaivoin pystyi kävelemään pesäänsä takaisin. Kuukauden päästä ongelma toistui vain yhdellä hiirellä (minulla on siis 3 gerbua) Jälkeenpäin ajattelin saattaako ongelma johtua pölyämisestä/allergiasta tavallista purua kohtaan. Silloin meillä oli tavallista purua ja nyt gerbu on 2 vuotias ja ollaan käytetty mörtti röpöä ja kaikki voi hyvin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1657562Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1305189Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y432680- 2712318
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu812218Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont672078Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5672065Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.571126Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2911087Laittaisin whatsuppissa viestin
Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.661075