Näin tänään uuden tavan anastaa akseliveneestä potkuri. Akseli oli sahattu rälläkällä poikki. Hieman oli mennyt vinoon, mutta nopeus on ollut kai ollut tärkeintä?
Uusi keino anastaa potkuri
10å9
26617
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Palautappas se potkuri heti takaisin. Muuten sen kaveri Gunnar tulee ja kiskasee takaapäin. Ja kovalla nopeudella.
Ei rälläkällä sahata vaan leikataan!
Taitaa kuitenkin olla hiovaa työstöä.
Tärkein tähän tässä tosi aan on vinoilla termeistä jne, yhdys sana virheitä kun ei alku peräisellä
kirjoittajalla ollut yhtään ettei siitä voi vinoilla. Asialla sinänsä ei täällä ole merkitystä.
kipunat vaan suihlkuaa!!!
Kyllä akselin katkaisu rälläkällä on leikkuutyötä!
Ei tässä vinoilla termeistä,vaan huomautetaan asiavirheistä!
Mitään asiavirhettä ei ollut. Potkuri oli lähtenyt ihan asiallisesti voromiähen mukaan. Plus pätkä akselia myös. Vahinko omistajalle on perinteistä potkurinpoistoa huomattavasti suurempi.
Kyllähän rälläkkä on kulmahiomakone ja sillä hiotaan! Leikkureilla leikataan.
Lentävä, rälläkkä, vinku,jne.. ovat kulmahiomakoneita. Kun koneeseen asennetaan hiomakivi sillä on näppärä nimensä mukaisesti hioa (kyllä poikkikin menee tulee vaan enemmän pölyä) Jos taasen laitteeseen asennetaan katkaisulaikka sillä leikkaaminen sujuu ensikertalaiseltakin suht näppärästi. Katkaisulaikalla ei saisi hioa.
joo´o mutta se katkaisu tapahtuu kuitenkin hiovalla työstöllä eikä leikkaavalla työstöllä, oli laikka miten paksutahansa.
Missäpäin Suomea tällainen törkeä teko on tapahtunut? Kaupunki/Satama?
Nämä uudet akkukäyttöiset rälläkät ym. työvälineet ovat kovin manne, ryssä, baltica, zomali, neguri ym. paskakansan suosiossa. Mut ei ne osaa kukaan sahata suoraan edes rälläkällä.
Eihän sitä osaa myynti-ilmoitusta väsätä, jos ei tiedä minkäkokoiseen
akseliin potkuri on sopiva.
Pätkä mukaan, niin asiakas saa itse mitata sopivuuden.
Taitamatonta porukkaa, akkukäyttöinen kulmahiomakone pitää kovaa meteliä. Vanha ja koettu rautasaha kunnon terällä puree akseliin hiljaisesti, ainakin pehmeä rosteri katkeaa muutamalla vedolla. Ja haalarit päälle niin naapurit kuvittelee omistajan siellä korjailevan potkuriaan keskellä päivää.
Eihän nämä edellämainitut tiedä mitkä haalarit edes on , rautasaha ja haalari yhdistelmällähän pitäis jo palkata kotimainen rautakoura hommiin .
Jos tuollaisen vaivan näkee, että rälläköi akselin poikki, on se sen verran meluisaa ja aikaa vievää toimintaa, että kyllä kaveri on sen ropelin tarpeeseen vienyt.
Miksi ihmeessä on pitänyt rälläköidä akseli poikki, kun sen potkurin ois saanut huomattavasti hijaisemmin ja nopeammin pois ihan preinteisellä tavalla.
Liekö ollut työkalujen puute ja on otettu sitten sillä ainoalla mitä pakista löytyi.
Todella sikamainen temppu, mutta eihän rälläkällä nyt sentään kestä kuin kymmeniä sekunteja pistää akseli poikki. Taittolapapotkurin irrottaminen normaalisti kestää helposti kymmenen minuuttia ja akseliasennuksessa saattaa olla vielä pahasti jumissa vaatien ulosvetäjän ja/tai rälläkkää äänekkäämpääkin takomista. Toivottavasti katkaistun akselin irrottaminen potkurista osoittautuu hyvin vaikeaksi ja rosvolle jää luu käteen.
Oletko tosissasi?
Onhan tälläkin palstalla taivasteltu sitä, kuinka vaikeaa on saada akselivetoisesta potkuri irti. Kartiokiinnitteisenä se istuu todella lujassa ja ulosvetäjätkään ei aina siinä toimi.
Lisäksi ne lavat pitää saada ensin irti, että mutteriin edes pääsisi käsiksi. Nopein tapahan tuo rälläkkä on.
Mutta sikamaista toimintaa kyllä. AIheutettu vahinko on moninkertainen saatuun rahalliseen hyötyyn nähden.
Oisko oolu peräsin tiellä.
Meni jo ruosteisen Hiacen kyydissä Tallinnaan. Kiitos rikollisten vapaan liikkuvuuden, Etelä-Suomesta lähtee kaikki irtonainen ja pultattukin lahden yli ja kauemmaksikin. Dieselitkin viedään rekoista yöllä. Rakennustyömaille saa aamulla ostaa uudet työkalut. Maahantulokielto ei vaikuta mitään kun Bryssel takaa rikollisten vapaan liikkuvuuden.
Niinpä niin. Taitaa olla ihan jonkun omaa mielikuvitusta ja röllipeikon jutunpoljentaa koko homma.
Ma varastasin loll suomalaisporolta, paadi sõukruvi rälläköimällä rist. Tänan sind nii palju.
Ei keskustelua jota nämä nettirassikat eivät saisi ennenpitkää käännettyä maahanmuuttokeskusteluksi tai ainakin jonkin sortin ulkomaalaisvihaksi. Niillä on varmaan päivystys joka keskustelupalstalla? Alkaa tympiä. Menkää hallitukseen ja hoitakaa asia älkääkä levittäkö nettisaastaa.
Ai rasismia on jo sekin että toteaa ulkomaalaisten Schengen-rosvojen pöllivän täältä tavaraa? No sitten poliisi on rasisti.
Tässä tuliaisia hölmölästä: http://static.iltalehti.fi/uutiset/17794271_820_uu.jpg