Veljeni on menossa armeijaan tammikuussa 2015. Palveluspaikkaa en nyt kerro, mutta meidän vanhempien sisaruksien kesken olemme pohtineet, kuinka helposti palveluspaikkaa pystyy vaihtamaan? Veli on ollut yläasteella koulukiusattu, eikä hänellä ole ollut kavereita ala-asteen jälkeen, ja on tullut ilmi, että monet hänen ikäisensä pojat ovat myös menossa samaan palveluspaikkaan.Veli on myös vähän syrjäänvetäytyvä ja kotihiiri, ja lähtemällä kauemmaksi (kotikunta ja palveluspaikka samassa maakunnassa) veli ehkä alkaisi kiinnostua vähän maailman tuulista, ja ihan toisissa ympyröissä hän saattaisi todennäköisemmin löytää itselleen kavereita, kun vanhat kusipäät eivät ole hengittämässä niskaan.
Eli siis, riittäisikö tällainen syy palveluspaikan vaihtamiseen?
Eli siis, riittäisikö tällainen syy palveluspaikan vaihtamiseen?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jokaisella paikkakunnalla on ne tietyt varuskunnat joihin miehiä lähetetään, todennäköisesti vaihdon pitäisi tapahtua johonkin näistä paikoista. Tuossa tilanteessa tosin luulisi olevan mahdollista vaihtaa jonnekin muualle. Kyllä vaihto varmasti onnistuu, selittää vaan tilanteen.
...
Komppaan nimimerkki "Tyhybyv" tässä. Uskon että sotilaspiiri suorittaa noilla perusteilla palveluspaikan vaihdon. Kyseessähän on molempien osapuolien etu siinä että palvelusta vaarantavat seikat saadaan minimoitua noin pienellä byrokratialla. Ja perusteet kannattaa mielestäni sanoa ihan suoraan!