Ekoteko

Luonnon ystävä

On se kauheeta, jos hiihtohissin yläasemalta näkyy kaivos.Samaan aikaan parkkipaikalla on satoja autoja.Varsinaisia EKOHIPPEJÄ nää rinneyrittäjät ja laskettelijat.Onhan ne karmeen näköisiä tuntureita Ruka, Levi, Ylläs jne. Nuo tunturithan on tuhottu lopullisesti.Luontoahan pitää suojella, kunhan vaan toiset sen takevät.Raha ei haise: omassa taskussa.Pitäisköhän Kevitsa sulkea kun se näkyy 4-tielle.

6

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tosi luonnon ystävä

      Hyvä kun on saatu tunturit ja muut töppyrät hyötykäyttöön, myös ne kaivokset on hyvä asia maan kannalta. Kyllä sitä rakentamatonta ryteikköa on ihan riittämiin.

      • sillipurkki ei kiitos

        Meänkin pittää lapissa elää ja tunturikeskuksissa on monella kaivattuja työpaikka:) minusta on hyvä, että on monentasoisia tunturikeskuksia. Joka haluaa bilettää ja tanssia sekä elää sillipurkissa on ok. Jos haluat erämaan rauhaa meillä on kymmeniä rakentamattomia tuntureita lapissa. Itsekin valitsen rauhallisemman hiihtokeskuksen lomailuun.


      • Luonnon ystävä
        sillipurkki ei kiitos kirjoitti:

        Meänkin pittää lapissa elää ja tunturikeskuksissa on monella kaivattuja työpaikka:) minusta on hyvä, että on monentasoisia tunturikeskuksia. Joka haluaa bilettää ja tanssia sekä elää sillipurkissa on ok. Jos haluat erämaan rauhaa meillä on kymmeniä rakentamattomia tuntureita lapissa. Itsekin valitsen rauhallisemman hiihtokeskuksen lomailuun.

        Niinpä.Matkailu on tärkeä varsinkin Lapissa. Silti kannattais miettiä montaako eri kaivostuotetta turisti käyttää, ennenkuin se on tunturin laella; ei se hiihdä Helsingistä puusuksilla tuohikontti selässä Ylläkselle tunturiin.Kolarissahan on jo 3 kaivosta, ei neljäs turismia lopeta.Kolariin ei olis rautatietäkään ilman kaivoksia.
        Lappi on hieno paikka; on tullut käytyä lukemattomia kertoja, ei haittaa kaivokset,
        eikä turistipaikat. Kannattaako kitistä tyhjästä. Miksei kaivos voi olla käyntikohde:
        niissähän käytetään sellaista tekniikkaa jota ei pääse näkemään missään
        muualla. Jos saisin, niin kävisin Kevitsassa, mutta en Kiasmassa.
        Sopu sijjoo antaa.


    • ei insinööri

      Näin tuntureilla muta kun vaaroja ja pienempiä töppyröitä on rakennettu laskettelukeskuksiksi - ja valtion varoin - kun nekin rahat olisi pantu kotimaisen energian hankkeisiin metaanin tuotantoon ja turvevoimaloihin . Voimalat pitäs toimia muulla kun pölymäisellä jauheella - se onkin oikein insinöörikeksintö ! !

    • hyötykäyttöön se

      Pääasia että ihminen käyttää luontoa, kun kerran elämme ihmisen aikaa, täällä maapallolla, niin olisi hyvä jättää oma jälkemme asiasta.

      • sillipurkki

        Luontoon sopiva kaivos on esim. Luoston ametistikaivos. Turistit käy siellä kaivamassa oppaan kanssa ja saa muistoksi yhden kiven mukaansa. Ei siellä käytetä myrkkyjä ja kiviä on koko tunturi täynnä. Toinen esimerkki johon olen itse tutustunut on ivalojoella pienimuotoinen kullan kaivuu. Jos olisimme ääriluonnonsuojelioita kuin saamelaiskäräjät sekin pitäisi kieltää


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2417
    2. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      58
      1402
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1323
    4. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1313
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1201
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      929
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      122
      818
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      761
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      23
      606
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      58
      586
    Aihe