Minua kiusataan koulussa, mutta en tiedä miksi. Mitään fyysistä kiusaamista ei ole, mutta välitunnilla ja ruokatunnilla kaikki istuu ihan eri puolelle pöytää, kun minä. Muutenkin tytöt syrjii minua, ja pitää minua outona. Tulin uutena luokalleni tänä lukuvuonna. Aluksi minulle oltiin kivoja, mutta nykyään kukaan ei puhu minulle. Todistuksessa minulla pelkkiä ysejä ja kymppejä, joten en tiedä ovatko kateellisia. Leikkeihin ei ota mukaan. Mitä tehdä? En ole sanonut vanhemmilleni, enkä opettajalle, koska Se leviäisi luokalle, ja kiusaaminen pahentuisi. Ehdotuksia, miten toimia tilanteessa.
Koulussa kiusataan
5
289
Vastaukset
- suosittelen.....
Ehdottomasti kertomaan asiasta jollekin opettajalle. Ketään ei saa kiusata! Aikuisten tehtävä on puuttua asiaan. Jos kiusaaminen jatkuu tai pahenee, niin sitten kerrot asiasta uudelleen, niin monta kertaa, että kiusaaminen loppuu!
Aikuiset eivät ole ajatustenlukijoita, eivätkä voi tietää, että Sinua kiusataan, jos et kerro siitä. Varsinkin tytöt ovat sellaisia, että jos opettaja on lähistöllä, niin ovat ihan OK, mutta heti, kun ope ei ole näkösällä, niin sitten tehdään kaikki kepposet, mitä vain ikinä osataan.
Voimia Sinulle! - fight for
Poikani on neljännellä luokalla ja hän on kertonut, että häntä kiusataan silloin tällöin koulussa ja tämä on alkanut jo eka luokalla Muutaman kerran kiusaaminen on ollut fyysistä. Koulussa kiusaamisesta on keskusteltu. Kiusaaminen loppui vasta kun poikani ja vaimoni hyväksyivät minun näkemykseni kuinka tilanne pitää hoitaa. Itse suosin vuosisatoja vanhaa lääkettä kiusaamisen lopettamiseen . Täytyy osata tapella ja puolustaa itseään. Kiusaamisen uhriksi valikoituu itsestään epävarmat ihmiset. Jos tiedät, että tarpeen tullen pystyt puolustautumaan niin silloin ihminen ei pelkää. Tämän asenteen huomaa myös kiusaaja ja todennäköisesti perääntyy. Kaikkia tappeluita ei ole pakko eikä voi voittaa, mutta kun muut tietävät ettet ole "helppo nakki" niin saat olla rauhassa jatkossa.Sinun kohdallasi minun lääkkeeni ei suoraan auta, koska kiusaamisesi on henkistä. Sinuna lähtisin hakemaan parempaa itseluottamusta ja koska koulussa pärjäät hyvin niin hae itseluottamuksesi alkamalla harrastamaan itsepuolustuslajia kuten judo, taido, karate, taekwondo tai joku muu. Nämä lajit kasvattavat myös henkistä pääomaa ja se tulee näkymään koko olemuksessasi itsevarmuuden lisääntyessä. Ihmisen elämä tulee olemaan ainaista puolensa pitämistä lastentarhasta työelämään. Kohtele muita kuin haluaisit itseäsi kohdeltavan äläkä koskaan lyö itse ensin.
- mmmkkyy
Kaikkia/monia lapsia kiusataan joskus tai koetaan että on kiusattu. Se että sinulla on hyvä todistus ei ehkä ole se syy. Minulla on mm 4 luokalla oleva tyttö jonka todistus on vain muutama kasi ja loput ysei ja kymppejä. Kavereita on monta ja ei hän tule kiusatuksi koska omaa mahtavan pokkanaaman. Yritystä on ollut mutta jopa vanhemmat lapset ei kykene kiusaamaan koska hän ei siihen ole toistaiseksi suostunut. Älä siis suostu siihen että sinua syrjitään. Pohdi asiaa kannustavan aikuisen kanssa. Älä jää yksin asiaa mietisklemään. Jos ei ensimmäinen aikuinen pysty auttamaan etsi toinen. Älä luovuta. Mene vaikka harrastukseen joka nostaa itsetuntoa kuten puolustuslajit.
- pian 11
Ylempi on kuin kirjoitelma elämästäni. Ei kiusaamista, paljon kavereita, ja hyvät todistukset.
(Mknä kyllä harrastan taekwondoa huvikseni) - Kiusatun äiti
Olen ollut samassa tilanteessa äidin roolissa omien tyttöjeni kanssa. Kokeilimme vähän kaikenlaista, mikä olisi helpottanut kiusaamiseen. Opettajan ja kuraattorin kanssa kannattaa aina puhua, koska he tuntevat luokan. Heidän tehtäviin kuuluu huolehtia oppilaiden turvallisuudesta, myös henkisen ja "näkymättömän" kiusaamisen suhteen. Heidän kanssa voi sopia, jos siin koet, että asiaa ei viedä julkisesti eteenpäin, vaan he tekevät sinua auttavaa taustatyötä esim. valitsemalla luokassa tiettyjä työpareja jne.
Parhaimmaksi kotitonstiksi osoittautui toisen kiusatun kanssa ystävystyminen. Olet uusi luokalla ja et ehkä vielä tunne kaikkia kunnolla. Seuraa tunneilla ja etenkin välitunneilla sekä ruokalassa, kuka muu tyttö jää vähän ulkopuolelle tai on jopa myös kiusattu. Yritä ystävystyä hänen kanssa. Siitä voi poikia pitkä ja hyvä ystävyys, parempi kuin kenelläkään toisella! Meillä kävi niin. Nimittäin se toinen kiusattu ymmärsi hyvin, miltä tuntuu joutua kiusatuksi, ja hän oli mitä empaattisin ja ymmärtäväisen sekä luotettavin tyttö.
Ystävyys on nyt jatkunut jo 7 vuotta ja varmaan jatkuu tästä teenpäinkin! Ne tyttöporukat, jotka olivat ns. suosittujen ryhmiä, ovat hajonneet jo moneen kertaan, mutta nämä kaksi entistä kiusattua pitävät edelleen yhtä, vaikka jatko-opinnoissa menivät eri kouluihinkin - kyseessä on tosiystävyys. Kerrottakoon vielä, että tytöt ovat ihan erilaisia eli ystävyyteen ei tarvita samoja kiinnostuksen kohteita tai harrastuksia; ystävyys kantaa yli rajojen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit355253Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3984526Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483819KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1433005Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku112500Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212292Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182038Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511982- 1231910
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241459