lääkkeen unohtaminen

ahdistaa

Olen aika tuore tapaus. Pari lääkettä on kokeiltu. Nyt lamotrigiini, kohtaukset vähentynyt kovasti. Viimeinen 4kk ollut ilman kohtauksia(ennen lääkitystä pari kertaa vko) Nyt olen parina viime päivänä saanut 4 kohtausta. Annosta nyt nostettiin, mutta tuntuu, että kroppa aina tietyn ajan kuluttua ohittaa lääkkeen vaikutukset. Nyt elättelen toivoa, että saatoin unohtaa yhden lääkkeeen ottamisen ja kohtaukset johtuvat siitä. Toiveajattelua silti varmaan. Nyt olen taas ihan aallon pohjassa ja itkettää. Todella tarvitsen ajoluvan pian ja tätä menoa.. niin, elämä romahtaa.

2

927

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yksilöllistä...

      Ajolupaan tarvitaan vuosi ilman kohtauksia. Näin ollen joudut vielä odottamaan. On mahdollista, että Lamotrigin on väärä lääke epilepsiatyyppiisi.

      Jos sinulla on lääkekertoja yli kahden, voit ottaa unohtuneen seuraavan kerran yhteydessä. Aamu- ja ilta-annosta ei kannata ottaa samalla kertaa (oma kokemus). On yksilöllistä, kuinka herkästi kohtaus puhkeaa esim. yhden tabletin unohtamisesta. Minulla ei ole tullut kohtausta, vaikka olisin unohtanut 2 tabl. aamulla.

    • Näin se on

      Ei onnistu ajoluvan saanti. Voihan sitä ajaa kortitta ?
      Itse lopetin kokonaan haaveilun ajamisesta vaikka kohtaukset välillä ovat 1 v pois olleetkin.
      Lamictalin rinalle toinen lääke sano lääkärille asiasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      312
      3675
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      31
      2035
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      44
      1656
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      88
      1534
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      100
      1331
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      145
      1205
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1084
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      98
      1063
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      787
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      749
    Aihe