lääkkeen unohtaminen

ahdistaa

Olen aika tuore tapaus. Pari lääkettä on kokeiltu. Nyt lamotrigiini, kohtaukset vähentynyt kovasti. Viimeinen 4kk ollut ilman kohtauksia(ennen lääkitystä pari kertaa vko) Nyt olen parina viime päivänä saanut 4 kohtausta. Annosta nyt nostettiin, mutta tuntuu, että kroppa aina tietyn ajan kuluttua ohittaa lääkkeen vaikutukset. Nyt elättelen toivoa, että saatoin unohtaa yhden lääkkeeen ottamisen ja kohtaukset johtuvat siitä. Toiveajattelua silti varmaan. Nyt olen taas ihan aallon pohjassa ja itkettää. Todella tarvitsen ajoluvan pian ja tätä menoa.. niin, elämä romahtaa.

2

737

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yksilöllistä...

      Ajolupaan tarvitaan vuosi ilman kohtauksia. Näin ollen joudut vielä odottamaan. On mahdollista, että Lamotrigin on väärä lääke epilepsiatyyppiisi.

      Jos sinulla on lääkekertoja yli kahden, voit ottaa unohtuneen seuraavan kerran yhteydessä. Aamu- ja ilta-annosta ei kannata ottaa samalla kertaa (oma kokemus). On yksilöllistä, kuinka herkästi kohtaus puhkeaa esim. yhden tabletin unohtamisesta. Minulla ei ole tullut kohtausta, vaikka olisin unohtanut 2 tabl. aamulla.

    • Näin se on

      Ei onnistu ajoluvan saanti. Voihan sitä ajaa kortitta ?
      Itse lopetin kokonaan haaveilun ajamisesta vaikka kohtaukset välillä ovat 1 v pois olleetkin.
      Lamictalin rinalle toinen lääke sano lääkärille asiasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      64
      4636
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      164
      3552
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      64
      2963
    4. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      161
      2950
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2704
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1923
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1821
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1656
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1640
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      42
      1352
    Aihe