lääkkeen unohtaminen

ahdistaa

Olen aika tuore tapaus. Pari lääkettä on kokeiltu. Nyt lamotrigiini, kohtaukset vähentynyt kovasti. Viimeinen 4kk ollut ilman kohtauksia(ennen lääkitystä pari kertaa vko) Nyt olen parina viime päivänä saanut 4 kohtausta. Annosta nyt nostettiin, mutta tuntuu, että kroppa aina tietyn ajan kuluttua ohittaa lääkkeen vaikutukset. Nyt elättelen toivoa, että saatoin unohtaa yhden lääkkeeen ottamisen ja kohtaukset johtuvat siitä. Toiveajattelua silti varmaan. Nyt olen taas ihan aallon pohjassa ja itkettää. Todella tarvitsen ajoluvan pian ja tätä menoa.. niin, elämä romahtaa.

2

839

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yksilöllistä...

      Ajolupaan tarvitaan vuosi ilman kohtauksia. Näin ollen joudut vielä odottamaan. On mahdollista, että Lamotrigin on väärä lääke epilepsiatyyppiisi.

      Jos sinulla on lääkekertoja yli kahden, voit ottaa unohtuneen seuraavan kerran yhteydessä. Aamu- ja ilta-annosta ei kannata ottaa samalla kertaa (oma kokemus). On yksilöllistä, kuinka herkästi kohtaus puhkeaa esim. yhden tabletin unohtamisesta. Minulla ei ole tullut kohtausta, vaikka olisin unohtanut 2 tabl. aamulla.

    • Näin se on

      Ei onnistu ajoluvan saanti. Voihan sitä ajaa kortitta ?
      Itse lopetin kokonaan haaveilun ajamisesta vaikka kohtaukset välillä ovat 1 v pois olleetkin.
      Lamictalin rinalle toinen lääke sano lääkärille asiasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      211
      12000
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8238
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      60
      6398
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      178
      5319
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      58
      5020
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      51
      4543
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      121
      4472
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      123
      3998
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      83
      3472
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      58
      2059
    Aihe