Olen tällä hetkellä keo-potilas...kaikki alkoi näköhermontulehduksesta, jonka syytä alettiin tutkia. Tiedossa on tällä hetkellä, että ms-tauti saattaa puhjeta tai sitten ei.
Magneettikuvat olivat puhtaat, mutta selkäydinnestenäytteessä oli igg-indeksi koholla eli viittaisi ms-tautiin. Olen niin sanotusti tällä hetkellä keo-potilas eli minulla on ollut yksi kliininen oireyhtymä. Jos toinen tulee, niin samoin tein tulee diagnoosi.
Koko ms-tautiin sairastumisen tieto on järkyttänyt koko elämän ja minäkuvan eli olen alkanut ajattelemaan kaiken uusiksi. Elämääni elän tällä hetkellä asenteella, entä jos sairastun, kuinka voin ehkäistä sairastumiseni jne...eli ajatukset pyörivät aikalailla ms-taudin ympärillä.
Olisi ihana jakaa kokemuksia ja tunteita kohtalotovereiden kanssa, jotka pelkäävät sairastuvansa ms-tautiin tai ovat jo sairastuneet.
Ottaisin kaikki yhteydenotot lämmöllä vastaan sähköpostiini: [email protected]
VERTAISTUKEA
5
310
Vastaukset 5
- 8265889459
Heippa! Kuulostaa tutulta, sain tasan vuosi sitten DG:n ja nyt alkaa järkytys helpottamaan :) Olen 26-vuotias nainen ja voin alkaa kirjoittelemaan kanssasi,jos haluat? :)
- Auringonkukka2013
Hei ja kiitos vastauksestasi, oli ihana piristys :-) Olisi todella mukava alkaa kirjoittelemaan. Tuntuu kovin yksinäiseltä tässä tilanteessa, vaikka läheisiä on ympärillä. Minulle voisit laittaa sähköpostia osoitteeseen: [email protected]
- höm..
Sain tietää samana päivänä,kun täytin 18v.
Eli minulla on ollut 34v. MS-tauti.
Ei elämää tarvitse muuttaa,mut ei sitä tartte joka päivä ajatellakkaan.
Elä niin kuin ennenkin,äläkä murehdi asioita jolle et voi tehdä mitään.- Auringonkukka2013
Oletko havainnut pahenemisvaiheita missä tilanteissa? Jos olet nainen, niin Oletko saanut lapsia? Tuliko synnytyksen jälkeen pahenemisvaiheita? Miten sopeuduit ms-tautiin, kun sait tietää? Onko tauti kohdellut sinua millä tavoin?
Itsellä ei ole tullut kuin 3 kk näköhermontulehduksen jälkeen kova virtsarakko ja virtsaputki kipu, mutta voi olla ettei liity ms-tautiin millään tavoin, vaikka ei kipuun ole löytynyt mitään muutakaan syytä... - höm..
Auringonkukka2013 kirjoitti:
Oletko havainnut pahenemisvaiheita missä tilanteissa? Jos olet nainen, niin Oletko saanut lapsia? Tuliko synnytyksen jälkeen pahenemisvaiheita? Miten sopeuduit ms-tautiin, kun sait tietää? Onko tauti kohdellut sinua millä tavoin?
Itsellä ei ole tullut kuin 3 kk näköhermontulehduksen jälkeen kova virtsarakko ja virtsaputki kipu, mutta voi olla ettei liity ms-tautiin millään tavoin, vaikka ei kipuun ole löytynyt mitään muutakaan syytä...Onhan niitä pahenemisvaiheita ollut,olin yrittäjä siitä paljon tressiä.MS ei tykkää.
Lapsia on 3. Raskausajat meni oikein hyvin,ja synnytyksen jälkeen oli hiljaista MS-taudissa.
Olen jo niin kaveria tautini kanssa,etten paljon sitä ajattele.
Nyt kuntoni on sellainen,että toinen jalka ei ihan tottele,käyn kuitenkin ohjatussa kuntosalilla.
Itse pitää hoitaa kuntoa. Olen kyllä hakenut kuntoutuksiin,mutta ei niihin pääse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1961827Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää2661232Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun
Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom661003Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.187941- 59884
Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah252812- 61798
Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen64788- 48769
- 174746
- 93742
Yt:t kunnassa päättyi
Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul76682- 42676
Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on72662Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal203654Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi50643Tulisitpa käymään joskus vielä
Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd24596- 31588
Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen
Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki26583Kiulu myynnissä!
Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma26558