Juoksupallo kääpiöhamstereille

En tiedä onko juoksupallosta kääpiöhamsterille hyötyä.Olen kuulut joiltain ettei suositella hamsuille juoksupalloa,ja taas joiltain että kannataa hankkia juoksupallo hamsulle.En tiedä että hankkisinko juoksupallon vai en.

Kannattaako hamsulle ostaa juoksupallo?
664
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

En suosittele juoksupalloa hamsterille, se yrittäisi vain etsiä paniikissa ulos pääsyä.
Mieluiten jokin aitaus jossa hamsteri voi liikkua turvallisesti, eläin kaupoissa myydään jyrsijöille tarkoitettuja metalliaitauksia. :)

Äänestä
  • Samaa mieltä jyrsiä hullun kanssa. Meillä on metalliaitaus jossa voi juoksennella vapaasti ja laittaa myös kaikkea kivaa sinne. Aitausta suosittelen. :)

    Äänestä

Meillä on metalli aitaus ja juoksupallo ja meidän hamsut tykkää ainaki enemmän pallosta. Aitauksesta ne yrittää päästä hinnalla millä hyvänsä pois.

Äänestä

Mä ostin metalli aitauksen mun hamsulle,ja se pääsee sieltä ulos.Se kiipee kaltereita ja popparihunaja tikkua pitkin.Vaikkase on kääpöhamsteri.Se ei pysy edes 5:ttä minuuttia aitauksessa.Mun hamsu villiintyy hetkessä,jos se on aitauksessa.

Mitä mun pitäis tehdä?

Äänestä
  • Ota se herkku tikku pois aitausken seinästä kiinni,
    kannattaa kokeilla ostaa samallainen aitaus ja liittää se siihen vanhaan kiinni niin saat hiukan isomman aidatun alueen, laita myös jotain askarretta hamsulles sinne vaikka juoksu pyärä tai mökki ja joitain pahvi rullia joita se voi tutkia, vaikka hiukan purua niin hamsu ei tunne oloaan pelokkaaksi vaan huomaa tutun hajun :)

    Äänestä

Jotkin hamsterit oppivat käyttämään palloa ja kiipeävät sisään aina sen nähdessään! Toisille taas aitaus on parempi vaihtoehto, mutta oikean löytää usein vain kokeilemalla! Ja aitauksessa kaikki tavarat kannattaa sijoittaa tarpeeksi kauas laidoista HUOM! HAMSTERITKIN OSAAVAT LOIKKIA! Ja herkkutikut tms. kannattaa sijoittaa lappeelleen! Myöskin juomapulloa pitkin osaavat jotkin hamsterit kiivetä, joten juomakippo esim. muövinen pullonkorkki voi olla hyvä ratkaisu!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Enkeli♥ kirjoitti:

En tiedä onko juoksupallosta kääpiöhamsterille hyötyä.Olen kuulut joiltain ettei suositella hamsuille juoksupalloa,ja taas joiltain että kannataa hankkia juoksupallo hamsulle.En tiedä että hankkisinko juoksupallon vai en.

Kannattaako hamsulle ostaa juoksupallo?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu