pystynks laihtuu 10kg kesäks

Nii ^

Tänhetkiset mitat 166/50 ja haluun painaa 40kg.

Pystyykö esim kuukaudessa laihtua 5 kiloa ja heti toises kuussa sen toiset 5 kiloa? Eli 2kk 10kg pois?
7300
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Aika rankkaa dieettiä olet suunnitellut, mut parempi ois varmaan et annat aikaa sen 3kk sille 10kg:lle, sillä itse olen ajatellut samaa -10kg pois =) Oon sua lyhyempi, mut lähes samat mitat eli pituutta mulla 164cm =) Painoin teininä pahimmillaan 38kg, mut sit piti parantua anoreksiasta ja nyt mua tää kroppa vaan kuvottaa, silloin paastoilin paljon, mut sain aikaan vaan huonoja tuloksia... Parhaiten laihtuu vaan hyvällä ruoalla ja riittävällä liikunnalla... Noudatan aika lailla tv:stä tuttua Superdieetti -dieettiä ja mulla toimii =D Eli yleensä pari tunnin mittasta reipasta kävelylenkkiä tai pari tuntia spinning:ä omalla kuntopyörälläni =) Syön neljä kertaa päivässä ja kaloreita tulee max. 1100 eli aamu- ja iltapalaksi menee purkki maitorahkaa, 100g vadelmia ja 1tl öljyä (n. 10g), lounaaksi ja päivälliseksi menee 100g vähärasvaista broilerin fileesuikaleita tai 100g alaskan seiteä (esim. lidl:ssä valmiina 100g annospakkauksissa) 200g keittojuureksia/parsakaalia/kukkakaali/salaattia jne. (esim. pakasteita kuten pirkka ja apetit) 1tl öljyä (n. 10g). Noi on siitä käteviä kun on valmiiks annosteltuja, niin kukaan ei esim. kotona ja koulussa kyttää kun heittää vaan mikroon yhen kalapalan ja keittojuurespussin... Noi öljyt voi korvata myös 8-10 pähkinällä esim. cashewpähkinöitä tai manteleita =) Maitorahkankin voi vaihtaa esim. 200g raejuustoa (Keso -raejuusto on taivaallista =)) Aluks 2-3 päivää tuntuu väsyttäviltä, mutta kun pysyy ruokavaliossa, niin hallelujaa, kun ei ees tunne nälkää! Mausteita saa käyttää ja suola on tärkeää, light -limsoja/mehuja kahvia teetä saa juoda niin paljon ku haluaa ja vähintään 3 litraa kannattaa juoda puhdasta vettä, sillä se saa nesteet liikkeelle ja paino laskee =) Eli kaks tuntia päivässä kun lenkkeilee/pyöräilee/luistelee/tanssii jne 1-2 krt kuussa voi myös pitää herkkupäivän esim. saa syödä muutaman leivän täytteineen tai vaikka voi käydä ravintolassa syömässä tai pitää leffaillan tmv. Tää "herkkupäivä" boostaa aineenvaihduntaa ja eipähän kukaan ala kyttäilee sun syömisiä, kun näkee sun syövän semmostakin ruokaa mitä laihduttajat ei syö =)

Äänestä
  • Okei hyvä tietää et ehin laihuttaa ennen kesää!!

    Äänestä

pystyt, mut onko siinä mitään järkeä?!
Miks sä haluat painaa 40kg? ja olla löysä hintelä luuranko?
Eikö olis kivempi painaa toi sama 50kg, mutta olla pari senttiä pienempi mitoilta? Ja vahvempi?

Mä ite olin 164cm/50kg kun aloin treenaamaan, ja kesäks jouduin ostamaan pienemmät bikinit, vaikka mun paino oli noussut 54kg, niin sentit oli pudonnut... suosittelen kaikille mittanauhaa vaa'an asemesta... on ihan turha tahtoo painaa 45kg, kun ei kukaan oikeesti tiedä tai välitä, paljonko painat! Joku painavampi voi silti näyttää sua laihemmalta, koska se treenaa... ja kun treenaa, joutuu (tai saa) syödä myös enemmän että lihakset jaksaa kasvaa.

Äänestä
  • Treenauskunniaan. Miten treenaat varsinkin näin talvella?:) Oon ollu ite kova juokseen kesäsin mut talven tullessa kaikki menee aina plörinäks... Talvisin ei nimittäin voi juosta ku on niin kylmä ja keuhkoihi rupee sattuu jos yrittää juosta siel.. ja sitte ihan kaikille kysymystä siitä että onks teillä mitään ruokavalio liikunta yhdistelmää minkä avulla vois kolmessa kuukaudessa saada tuloksii näkyy pakaroitten, reisien ja säärien alueella:) siis tarkotan että ne ohenis:3 nimittäin oon hirvee läskiperse...

    Äänestä

Sun ei tarvi

Äänestä
  • Vastailkaa ja kertokaa omii kokemuksii!):

    Äänestä

kannattaa myös muistaa,että lihas painaa enemmän kuin läski... :) Eli se painon mitä teille saattaa kertyä, kun liikutte ja kuntoilette ja tarkailette syömisiänne, on LIHASTA,eikä läskiä! :) ihan tieteellinen ja biologinen juttu, joka pitäisi aina muistaa :D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


läskikasa :( kirjoitti:

Nii ^

Tänhetkiset mitat 166/50 ja haluun painaa 40kg.

Pystyykö esim kuukaudessa laihtua 5 kiloa ja heti toises kuussa sen toiset 5 kiloa? Eli 2kk 10kg pois?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu