Hammaslääkäri Kuopiosta

Apuva, apuva

Kuka neuvois hyvän ja no jaa edullisenkin? naispuolisen hammaslääkärin Kuopiosta. Pelkään hammaslääkärillä käyntiä yli kaiken, mutta pakko käydä joskus sielläkin. Auttaisko esim. jonkin särkylääkkeen ottaminen ennen toimenpidettä mahdollisiin kipuihin? Onko olemassa konsteja vähentää jännitystä???

26

8298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gwegwegewg

      Miksi nainen? Eihän sukupuolella ole mitään väliä? Vai onko?

    • Hammaspeikko.

      Kipuihin auttaa kun pyytää puudutuksen. Itse pyydän AINA. Ei se sen kummempaa.

    • Eki-

      Semmoinen kun Leena Meriläinen keskustassa on hyvä.

    • yks parhaista
    • k.k1

      Suosittelen lämpimästi Leena Meriläistä.

    • Suositus

      Olen käynyt Riitta Vatasen potilaana jo kymmenisen vuotta ja suosittelen todella. Ystävällistä palvelua.

      • hermotmenijo

        Minulle tuo "ystävällinen palvelu" ei ole se tärkein kriteeri.
        Itse etsin tällä hetkellä lääkäriä, joka on taitava ja kärsivällinen. Nyt on pakko vaihtaa, kun nykyinen ei osaa ensinnäkään tehdä juurihoitoja lainkaan. Ei osaa myöskään (uskalla) poistaa hampaita. Paikkauskin on niin huonoa, että vähintään kerran vuodessa saa uusia lohjenneita. Joskus parissa viikossa jouduttu uusimaan huonon, hutiloidun työn vuoksi.
        Ja mikä inhottavinta, niin vähäisenkin paikkauksen jälkeen hammaslanka takkuilee putsatessa. Eihän se sitten ihme, jos jo paikatkin lohkeilee.
        APUA siis mullekin. Aivan sama mies tai nainen, mutta taitava pitäis löytyä.
        Kiittäen.


      • vuosien kokemus
        hermotmenijo kirjoitti:

        Minulle tuo "ystävällinen palvelu" ei ole se tärkein kriteeri.
        Itse etsin tällä hetkellä lääkäriä, joka on taitava ja kärsivällinen. Nyt on pakko vaihtaa, kun nykyinen ei osaa ensinnäkään tehdä juurihoitoja lainkaan. Ei osaa myöskään (uskalla) poistaa hampaita. Paikkauskin on niin huonoa, että vähintään kerran vuodessa saa uusia lohjenneita. Joskus parissa viikossa jouduttu uusimaan huonon, hutiloidun työn vuoksi.
        Ja mikä inhottavinta, niin vähäisenkin paikkauksen jälkeen hammaslanka takkuilee putsatessa. Eihän se sitten ihme, jos jo paikatkin lohkeilee.
        APUA siis mullekin. Aivan sama mies tai nainen, mutta taitava pitäis löytyä.
        Kiittäen.

        Riitta Vataseen pätee kärsivällinen ja taitava. Ei ole ollut moittimista. Plussana ystävällisyys ja hyväntuulisuus.


    • Kysyvä ei tieltä eks

      Kuule, juurihoitoihin jos on menty niin silloin ollaan jo hävitty sota - kyllä ne hampaat pitäisi jotakuinkin yrittää hoitaa itsekin ettei noin huonoon jamaan mene. Suosittelen kovaa hoitoa, kunnon satsaus kerralla hyvään lekuriin joka tarpeen mukaan ei arastele vetää tynkiä veks jos on tarvis. Fyffeä joudut vähän pulittamaan mutta mitäs olet mennyt hampaitas sössimään piloille.

    • hampis

      Oulussa on käytössä tohtorille.fi niminen palvelu, varasin itse sieltä viikonloppuna ajan. Saisivat tuoda tännekin sen.

    • risto18
      • sini1000

    • tuleva hampihoitsu

      Sovi lääkärin kanssa ennakkoon, että antaa diapamin. Sinun täytyy tulla saattajan kanssa lääkärille, autoa ei saa ajaa jos tuon napin otat. Se on otettava tuntia ennen toimenpidettä. Vaihtoehtoisesti voit pyytää ennen puudutuspiikkiä pintapuudutteen, se on voidetta joka levitetään pistoalueelle. Näin et tunne sitä piikkiä juuri ollenkaan. Joku lääkäri saattaa myös suostua siihen ettei tuolia lasketa alas, jos pelottaa...

    • eveliina12

      Viiskulmasta ei saa ainakaan kuittia josta näkisi mitä tehty

    • ei pelota

      Viime perjantaiaamuna jä käytännössä koko etuhammas jäi leipään kiinni aamukahvilla joten päivä alkoi mahdollimman huonosti. Onneksi ei ollut kipuja kun juurihoito tuohon hampaaseen oli tehty. Positiivinen ylläty odotti myös teveyskeskuksen päivystyksessä jonne sain ajan ennen puolta päivää. Päivystäjä oli ripeäotteinen ja näppäräsorminen espanjatar joka laittoi hampaan kuntoon alle puolessa tunnissa, hintakin oli alle 50€.

      Minulla on oma konsti tuohon hammaslääkäripelkoon. Aikoinaan viisaudenhampaat oli tosi hankalia poistaa, alhaalta joutui leikkaamaan molemmat. Nyt ajattelen aina hammaslääkärissä ettei tämä nyt läheskään niin paha juttu ole, eikä se olekkaan. Ja muutenkin on monesta pahasta selvitty kun on ollut pai kertaa jalka poikki ja 5 kertaa olen ollut leikkauspöydällä ja sen lisäksi kahdesti päässyt karkuun XD

    • Anonyymi

      Kuka olisi hyvä hammaslääkäri implantin tekijä Kuopiossa? Ja vielä mukava persoona?

      • Anonyymi

        Iso suositus hammas mehiläinen!


    • Anonyymi

      Särkylääke ei auta, vedä suosiolla kunnon nupit ennen operaatiota.

    • Anonyymi

      Nykyään hammashoito on aivan eri tasolla kuin esim -70-80 luvuilla.
      Tuskin huomaa kun reikä paikataan, hyvin nopea toimitus ja kivuton verrattuna entisaikoihin, turha pelätä nykyään.
      Tuntuu että nykyään ei juurikaan porata niin paljon.

      • Anonyymi

        Lue aiheen Kuopio keskusteluja. Katso, mitä muut ajattelevat, ja osallistu keskusteluun. Suomi24 - tuhansia aiheita.


    • Anonyymi

      -70 luvulla oli se ruusupora karmea. Nykyään kierroksiakin hammaslääkärin porissa ennemmän.

    • Anonyymi

      Kuopiossa kunnalliseen hammashoitoon ei enää pääsekään koronan aiheuttamien jonojen takia. Ei pääse myöskään jonoon odottamaan vuoroaan, on poistettu koko jonotusmahdollisuus. Edullisia hammaslääkäreitä kaivattaisiin myös täällä ennenkuin leukaluu surkastuu..

      • Anonyymi

        Kukaan ei sure jos hampaistosi surkastasuu🤥


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kukaan ei sure jos hampaistosi surkastasuu🤥

        Joo ei kukaan, aikuisena ei äitikään enää välitä..


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan firma haastettiin käräjille

      Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      328
      2707
    2. Veriteko Kajaanissa.

      Nuorta naista epäillään puukotuksesta. Väkivaltaisuus lisääntyy, eihän ole kauan kun kyse oli samanlaisesta teosta.
      Kajaani
      28
      1941
    3. Anna vihje jonka vain te tiedätte

      Tällä näkyy olevan monia etsijöitä ja kaipaajia. Otetaan ketju jossa voi antaa vihjeen. Kirjoittakaa jotain mitä muut e
      Ikävä
      141
      1767
    4. Miksi haluat satuttaa

      Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano
      Ikävä
      58
      1468
    5. Millaisiin naisiin miehet OIKEASTI hullaantuvat

      Kerrotaanpa nyt muutamia tosiasioita, joita miehet eivät yleensä halua myöntää ja joihin naiset usein haluavat olla usko
      Sinkut
      161
      989
    6. Olet kamalin ihminen mitä tiedän M

      Toivottavasti ei ikinä nähdä enää.
      Ikävä
      68
      979
    7. Mitä sanoisit jos uskaltaisin

      Avautua IRL ihan oikeasti? Mietin keinoja siihen koska en vain enää jaksa että meidän välit jatkuu näin. Tiedän ettet ha
      Ikävä
      69
      939
    8. Taitaa olla kaikki ohi

      Meidän väliltä.
      Ikävä
      69
      929
    9. Mikä sai sut

      Rakastumaan häneen ja miten pitkään siinä meni? Mikä nyt on tilanne?
      Ikävä
      55
      840
    10. Farmi Suomi: Ari Koivunen tekee "ongelmallisen" päätöksen eläimille - Lloyd Libiso kieltää jyrkästi!

      Oho, heti “kriisiä” pukkaa Farmilla! Uusi kausi starttaa tv:ssä torstaina. Jaksaako Farmi Suomi kiinnostaa? Lue lisää,
      Tv-sarjat
      14
      819
    Aihe