Luokitukset ei anna laittaa isompaa ilman järkyttävän suurta remonttia john en ryhdy. Sinä syy ja alkaisi jo tilakin käydä ahtaaksi.
Ilmeisesti kahdella pesällisellä leudommilla keleillä on jo liki täysi.
Kerta päivässä riittänee pakkasillakin talon ollessa aika pieni ja kohtuu hyvä eristys.
Tuo kotoisemmin termax natura 25 on kaiketi toimiva kattila vaikka onhan niissä säätöoppimista talveksi.
Orlan 25kw ja 3000l akku?
15
435
Vastaukset
- atmoslämmittäjä
kyllä se noillakin toimii jos ei isompaa kattilaa saa.
Taitaa vaatia kolmekin pesää tuo varaaja jos kylmäksi päästää.
Omaa kokemusta on vain atmoksen kattiloista, sieltäkin löytyy 25kw versio - Pähkäilijää
http://kotly.com/Wood_gasification_boiler_PROSAT_200_-_25_kW_with_a_pressure_ventilator,_BVTS_Valve_and_Laddomat_21-60__72°C__R32,4409.html
ota ennemmin tuo Orlingo, Orlanin uudempi versio.
http://vimeo.com/30951882
25 kW kattilassa varastopesä on 120 litraa, jotain 25-30 kg puuta sinne kerralla mahtuu josta saa noin 90-110 kWh talteen. 3 kuution varaaja lämpenee määrällä ~25-30c poislukien käyttöön menevä lämpö lämmitysaikana. Toki varaajassa lämpö kerrostuu joten varaajan yläpää lämpenee enemmän mistä saadaan lämmin käyttövesi ja jos on patterilämmitys niin kuuma kiertovesikin.
Jos keskikulutus on 4 kW paikkeilla talossa pärjää pesällisellä vuorokauden. - Orlingo 25kw
http://www.ecoangus.co.uk/angus_orligno_200_boiler.html
Orlan 25 paranneltu versio , paksumpaa rautaa jossain ja mitä muuta ?
Ei taida tulla suomen termax natura myyntiin pian ?
Miten nuo kattilat oikein toimii? esim sytytys videossa painellaan nappeja ,mitä laitetaan päälle ? eikö ne latauspumput lähde itsekseen päälle tai puhallin paineistaa pesän ?
Kun puut palaa ja pitäisi lisätä se toinen pesällinen niin pitääkö jotain sammuttaa ja taas laittaa päälle?
Yläpalo on ja vihaan sitä yli kaiken ,150l pesä ja 1500l varaaja vapaalla kierrolla ja toista pesällitä pitää puut lapta että saa 70c hetkeksi kattilan mittariin. Ensi kesänä vaihtuu lelut pannuhuoneeseen n 11m2 tilaa.
talo on keskinkertainen pitämään lämpöä ja siihen en tee muutoksi a pitkiin aikoihin ehkä en koskaan.
Tommoinen 3000 l varaaja ja tuo pienempi 25kw palomiesten mukaan saa olla suoraan eikä tartte muurata uusiksi pannuhuonetta ,on 2 gyprokia.
Tuo kolmekkin pesällistä kun ehtii on ihan mukavaa hommaa jos kerran pönttöö lämpenee tehokkaasti.
Jos noihin hyötysuhteisiin on uskomista niin nyt pienemmällä pesällisellä tulee paljon enemmän lämmintä tuohon yläpalooni verrattuna.
Hurja tuo piipun koko ja pituus! ihmetyttää termaxin sivulla sama piippu joka kattilateholla,luulisi sitä pienemmän jo mahtuvan yhden tiilen koollakin toimivan vai ?
http://www.termax.fi/easydata/customers/termocal/files/liitetiedostot/613372_puukattilat_suomi.pdf - Orlan kuluttaa nivet
Huvittavia nuo videot , luukkua pitää veivata auki 8 ! kierrosta ja sama kiinni , yhdessä videossa oli jo editoitu pois kierrosten määrää.
16 kierrosta että puita on voinut lisätä.
32 kierrosta että on sytyttänyt tulet.
48 kierrosta että on 2 pesää poltettu.
Jokin varoitus tarra tuohon että orlan saattaa aiheuttaa niveltesi kulumista kenties? - Videot?
Kierettä on puoli kierosta ja rajoitin antaa kiertää kolme/neljäsosan kierosta.
Mitähän videoita oletkaan katsonut? - Eco Angus Modificati
Youtube ja orlingo . Kiertävät vipuja hervottoman monta kierrosta. Olettaisi asian olevan kuten sanot mutta kierroksia pyörrittävät 8 .
On siinä kierteillä kestämistä.
Eco Angus- Videot?
Jospa on jonkun maan erkoiset turvallisuus määräykset asialla. Ainakin jenkeissä on monessa asiassa vallan outoa säännöstä suojaamassa ihmisiä, vailla järkeä. Kuten meiläkin
- ebay ostos!
Laita se 40 kw kattila vähintään,mielummin 60kw.
Itsellä 40kw ja 1800 litraa,laittaisin kyllä 60kw:sen jos tekisin uudelleen.
Ei ole mullakaan kuin 4m piippu ja toimii.
Tietysti onko hormi koko se puolikiveä vai koko?- ebay ostos!
Tohon vielä miten muka määräykset muuttuvat 25 kw jälkeen?
eikös se raja ole 100kw,silloin tulee jotain muutoksia ja lupa- asiota? - Videot?
ebay ostos! kirjoitti:
Tohon vielä miten muka määräykset muuttuvat 25 kw jälkeen?
eikös se raja ole 100kw,silloin tulee jotain muutoksia ja lupa- asiota?Muistaakseni lujalevyllä metallirunkoon saa edullista paloseinää, jonka luokitukset on se 120 minuuttia palonkestävyyttä. Nopea tehdä ja eikä kovin kallis vaihtoehtoihin nähden.
- Videot?
Videot? kirjoitti:
Muistaakseni lujalevyllä metallirunkoon saa edullista paloseinää, jonka luokitukset on se 120 minuuttia palonkestävyyttä. Nopea tehdä ja eikä kovin kallis vaihtoehtoihin nähden.
http://www.cembrit.fi/Admin/Public/DWSDownload.aspx?File=/Files/Filer/FI/PDF/Installation Manuals/Luja-A-suunnitteluop-10.pdf
Metalli runkotolppamaksaa alle 2€ metri ja levy n. 24€ neliö ruuvit
- järkikäteen
30kW on se raja, EI30. Mutta kyllä palotarkastajat yleensä ovat järkimiehiä. Eli jos valmistaja lupaa 35kW niin tuskin kukaan kotikäytössä saa sitä tehoa irti. Eräs palotarkastaja sanoin naapurin kattilasta että et poika tulee saamaan tuota tehoa irti tuosta kattilasta ikä päivänä. Eli palotarkastaja paikalle ja sitten kattila tyypit paperille ja sopimus sen mukaan. Omassa kattilassani on valmistajan mukaan tehot 22-32kW. Eli teho on se maksimi mitä voi laboratorio olosuhteissa saada irti.
- Ebay ostos?
Saattaa olla että voikin laittaa 40kw mallin. Hieman puheet elää eripäivinä.
Koetan saada varmistuksen asiaan. Mikäs tuo orlingo on putkahtanut pähkäilijältä?
Kuukletin pikaisesti ja en nyt tiedä mikä siinä on parempaa,sama hyötysuhde ainakin on. Tietääkö joku? Minulle kelpaa tuo vanhakin malli. Saatan tilata ihan suomesta termax 40 kw mallin kun tuo ulkomaan elävien tilaus voi mennä pieleen! Ketuttaa moinen munaus mutta paljonko siinä säästäisi jos saa jonkun hoitamaan koko tietty sopivaa korvausta vastaan. 3000 varaaja on joka pysyy.
Noi palomääräykset nyt kangertelee vanhassa talossani että mihin riittää enää tupla kipsilevy ja mitä pintaan että saisi 40kw . Tyydyn myös tuohon 25kw malliin sekin toimii.
Seiniä en ala muuraamaan tiilelle ja betoni kattoja en!- atmoslämmittäjä
minulle palotarkastaja sanoi että kiviseinät ja katto jos yli 30kw kattila tulee. Vaatimus on EI60 ja seinä/kattopinnat palamattomasta materiaalista. Kipsilevy ei riitä vaikka sillä saa EI60 rakenteen.
Muurasin sitten talliin tiilestä seinän ja betonista katon. Kyllä tein mielestäni hyvän ratkaisun, nyt tulee uni silmään paremmin kun käy heittämässä pesällisen ennen yöpuulle menoa. - kkkk''''
Eipä tuo suoraan Puolasta ostaminen poikkea ebaystä ostamisesta. Kysäise vaan tarjouksia useammalta taholta. Sehän se unionin tarkoituskin on. Kilpailua pitää aina kannattaa.
Palotarkastajaa on ilman muuta käytettävä paikalla ennen hankintapäätöstä. Näin tulee hankituksi tilaan sopiva kattila eikä tarvitse tehdä kalliita remontteja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1053163GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys431167- 831142
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja521075Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!331011- 67878
- 53857
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39852- 45847
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn24831