Olen aikuinen ja epäilen että minulla on add tai adhd. Lapsesta lahtien levottomuutta neuvolassa levottomuuden takia varattu aika psykiatrille, joka ei kuitenkaan nähnyt mitään poikkeavaa. Koko elämän myöhästelyä ja vaikeus keskittyä asioihin jotka ei kiinnosta. useita kouluja jäänyt kesken tämän takia. työpaikkoja menettänyt myöhästelyn takia. Pitkästyn todella nopeasti. Siivoamisen aloittaminen vaatii kovaa ponnistelua. Ennen lapsen saamista se jäi usein kokonaan tekemättä kuukausiksi. Nyt olen varannut ajan psykiatrille, jos pääsisin tutkimuksiin, mutta olen alkanut epäröidä, kun olen kuullut että lääkäri voi tehdä lastensuojeluilmoituksen jos menen sinne, koska minulla on pieni lapsi. Kuinka monella on tehty? Onko se ihan rutiini juttu että lääkäri tekee sen? En ole vaaraksi lapselleni ja pinnani on varmaan jopa keskivertoa parempi, kun olen hillinnyt ikäni levottomuuttani.
add ja lastensuojeluilmoitus
4
269
Vastaukset
- 12+9
Voit lopettaa epäilyn tänään. ADD ja ADHD ovat keksittyjä sairauksia eli niin kutsuttuja pseudosairauksia. Jos sinulla on psyykkisesti hankala olla, olet väsynyt henkisesti ja on vaikea keskittyä mihinkään, hae apua esimerkiksi joltain psykoterapeutilta. Äläkä mene retkuun ja ala pumppaamaan itseesi hermomyrkkyjä keksityn kemiallisen epätasapainon nimissä. Lastensuojeluilmoitukseen liittyen en osaa kyllä ottaa kantaa. Ei tietoa.
- pekkakivi1
^^ No en oo tota tullu ajatelleeksi. Ehkä olen sitten turhan impulsiivinen hölösuuaddi, kun olen kertonut diagnoosistani avoimesti niin neuvolaan kun lapsen hoitopaikkakkin. Mutta ei oo kyllä kukaan mitään lastensuojeluilmoitusta tehnyt. Tarve lasten suojeluilmoitukseen voi syntyä ilman mitään diagnoosiakin tai olla syntymättä vaikka millä diagnooseilla. Kyse on kai siitä, mikä tuntuma jää siitä voiko lapsin hyvin vai huonosti. Itselläni ei ainakaan ollut pelkoa sellaisesta, että lapsella olisin huonot kasvuolosuhteet. Myönnettäköön, ettei meille esmes siivous ole prio ykkösenä, mutta aina lapset ruokansa saavat ja rutiinit ovat melko tiukat. Ja lapset ovat taatusti onnellisia (vaikka ovatkin saman oireyhtymän perineet). :)
- addi
Kiitos vastauksesta, ehkä sitten uskallan mennä. Luulisin, että minustakin on lapselle entistä enemmän iloa jos saan hoitoa. Eipä ole minullakaan siivous tärkeyslistan ykkösenä, mutta lapsen tulon jälkeen olen pitänyt huolen ettei ole esim. niin pölyistä että aiheuttaisi astmaa lapselle, vaikka se siivoamisen aloitus vaatii kovasti ponnisteluja.
- addi
addi kirjoitti:
Kiitos vastauksesta, ehkä sitten uskallan mennä. Luulisin, että minustakin on lapselle entistä enemmän iloa jos saan hoitoa. Eipä ole minullakaan siivous tärkeyslistan ykkösenä, mutta lapsen tulon jälkeen olen pitänyt huolen ettei ole esim. niin pölyistä että aiheuttaisi astmaa lapselle, vaikka se siivoamisen aloitus vaatii kovasti ponnisteluja.
Onko vielä muita kokemuksia aiheesta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5238857Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1586122Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3595145Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli664739Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s984341Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664043SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1843922- 911848
- 1031394
- 47949