add ja lastensuojeluilmoitus

addi

Olen aikuinen ja epäilen että minulla on add tai adhd. Lapsesta lahtien levottomuutta neuvolassa levottomuuden takia varattu aika psykiatrille, joka ei kuitenkaan nähnyt mitään poikkeavaa. Koko elämän myöhästelyä ja vaikeus keskittyä asioihin jotka ei kiinnosta. useita kouluja jäänyt kesken tämän takia. työpaikkoja menettänyt myöhästelyn takia. Pitkästyn todella nopeasti. Siivoamisen aloittaminen vaatii kovaa ponnistelua. Ennen lapsen saamista se jäi usein kokonaan tekemättä kuukausiksi. Nyt olen varannut ajan psykiatrille, jos pääsisin tutkimuksiin, mutta olen alkanut epäröidä, kun olen kuullut että lääkäri voi tehdä lastensuojeluilmoituksen jos menen sinne, koska minulla on pieni lapsi. Kuinka monella on tehty? Onko se ihan rutiini juttu että lääkäri tekee sen? En ole vaaraksi lapselleni ja pinnani on varmaan jopa keskivertoa parempi, kun olen hillinnyt ikäni levottomuuttani.

4

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12+9

      Voit lopettaa epäilyn tänään. ADD ja ADHD ovat keksittyjä sairauksia eli niin kutsuttuja pseudosairauksia. Jos sinulla on psyykkisesti hankala olla, olet väsynyt henkisesti ja on vaikea keskittyä mihinkään, hae apua esimerkiksi joltain psykoterapeutilta. Äläkä mene retkuun ja ala pumppaamaan itseesi hermomyrkkyjä keksityn kemiallisen epätasapainon nimissä. Lastensuojeluilmoitukseen liittyen en osaa kyllä ottaa kantaa. Ei tietoa.

    • pekkakivi1

      ^^ No en oo tota tullu ajatelleeksi. Ehkä olen sitten turhan impulsiivinen hölösuuaddi, kun olen kertonut diagnoosistani avoimesti niin neuvolaan kun lapsen hoitopaikkakkin. Mutta ei oo kyllä kukaan mitään lastensuojeluilmoitusta tehnyt. Tarve lasten suojeluilmoitukseen voi syntyä ilman mitään diagnoosiakin tai olla syntymättä vaikka millä diagnooseilla. Kyse on kai siitä, mikä tuntuma jää siitä voiko lapsin hyvin vai huonosti. Itselläni ei ainakaan ollut pelkoa sellaisesta, että lapsella olisin huonot kasvuolosuhteet. Myönnettäköön, ettei meille esmes siivous ole prio ykkösenä, mutta aina lapset ruokansa saavat ja rutiinit ovat melko tiukat. Ja lapset ovat taatusti onnellisia (vaikka ovatkin saman oireyhtymän perineet). :)

      • addi

        Kiitos vastauksesta, ehkä sitten uskallan mennä. Luulisin, että minustakin on lapselle entistä enemmän iloa jos saan hoitoa. Eipä ole minullakaan siivous tärkeyslistan ykkösenä, mutta lapsen tulon jälkeen olen pitänyt huolen ettei ole esim. niin pölyistä että aiheuttaisi astmaa lapselle, vaikka se siivoamisen aloitus vaatii kovasti ponnisteluja.


      • addi
        addi kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta, ehkä sitten uskallan mennä. Luulisin, että minustakin on lapselle entistä enemmän iloa jos saan hoitoa. Eipä ole minullakaan siivous tärkeyslistan ykkösenä, mutta lapsen tulon jälkeen olen pitänyt huolen ettei ole esim. niin pölyistä että aiheuttaisi astmaa lapselle, vaikka se siivoamisen aloitus vaatii kovasti ponnisteluja.

        Onko vielä muita kokemuksia aiheesta?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      107
      6894
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4421
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      48
      3786
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      48
      3502
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3478
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      187
      3419
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2939
    8. Nainen vinkkinä sulle!

      Jos laitat selvän tunnisteen niin kutsun sinut n*ssittavaksi.
      Tunteet
      67
      2644
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      46
      2491
    10. Hei seksikäs

      Upottava katse sinulla ja tiedät sen.
      Ikävä
      13
      1844
    Aihe