KOTIMAINEN KEITTIÖ?

Kotimainen

Aiemmassa Nixi-keskustelussa on pohdittu myös kotimaisuutta ja lastulevyn alkuperää. Tässä todellisuus:

Suomessa ns. merkkituotteiden kotimaisuus on sama kuin Uudenkaupungin Mersuvalmistus. Jos Mersun kokoonpano on Uudessakaupungissa, onko Mersu suomalainen kotimainen auto vai saksalainen?

Keittiömaailma on Novartin kauppaketjunimi eli ei yritys eikä tuotemerkki. Tuotemerkkeinä on A la Carte, Parma ja Petra. Nämä ovat käytännössä sama tuote, ainoastaan nimillä halutaan antaa "monimerkki"-laajuudesta harhaanjohtava mielikuva. Novart on ruotsalaisen kauppaketjun omistama eli suomalainen omistus. Runkolastulevy tulee Itä-Euroopasta eikä levyn laatutaso ja rakenne tiedossa. Sen verran tiedetään kokemuksesta, että Novartin käytämä lastulevy imee herkästi kosteutta ja turpoaa. On esitetty myös asiakkaan palkkaaman konsultin toimesta arvio, ettei materiaali sovellu keittiöön. Metallimekanismit tulevat Saksasta. Ovet ostetaan alihankintana. "Kotimaisuutta on ainoastaan kokoonpanolinja Nastolassa. Tuotekehitystä ja "edistyksellisyyttä" kuvaa se, että suuri uutuus on peräti yksi uusi ovimalli!!!

Puustelli on muuten samanlainen kuin Keittiömaailma, mutta omistus on suomalainen ja lastulevy Itävallasta.

Isku-keittiön valmistus lopetetaan. Ongelmana on ollut "kotimaisuus" eli laatu ja hintataso ei vastaa ostajien tavoitteita.

Ykköskeittöt nimenä saattaa vielä jonkin aikaa esiintyä, mutta rakennusliikkeen osana kuluttajan edut tuskin käytävät yhteen.

Muut ns. kotimaiset merkkituotteet vastaavat Puustellia, mutta lastulevy tulee Itä-Euroopasta, valmistusalkuperä jokseenkin tuntematon.

Lähinnä aitoa kotimaisuutta edustavat ainoastaan muutama suoraan rakennusliikkeille, tilaustuotantoon ja itsenäisille tehtaista riippumattomille keittiömyymälöille valmistavat tehtaat. Näillä runkolastulevy on Koskisen suomalaista tuotantoa sekä normaalina kuivan tilan levynä että kosteutta paremmin kestävää P3- ja P5-materiaalia. Ne keittiömyymälät, jotka ostavat kalusteet suoraan tällaiselta tehtaalta, saavat ne laajemman valikoiman lisäksi myytyä edullisemmin kuin ns. merkkikeittiöt - ja parempilaatuisina. Laajin kuluttajille suunnattu todellinen kotimainen mallisto löytyy Espoossa ja Vantaalla Keittiömaa-mallistosta.

Nixi ja AKA poikkeavat muista siinä, että tuotanto ei ole edes kokoonpanoa vaan pelkästään lastulevyn leikkaamista runkojen osiksi Seinäjoella. Kalusteet toimitetaan osina. Kaikki tuoteosat ovat alihankintaa. Ovet ovat samoja kuin muillakin, mutta eri nimisinä. Sekä Nixi että AKA joutuivat luopumaan Vantaan Tammiston myyntipisteestä, koska samassa myymälässä oli saksalainen Noblessa-mallisto. Kun ostajat pääsivät vertailemaan rinnakkain samaa suunnitelmaa samassa paikassa eri merkeillä, ei juuri kukaan hyväksynyt Nixia tai Akaa.

8

676

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keittiömasentaja

      "Metallimekanismit tulevat Saksasta. "

      Vanhaa tietoa, Tuotemerkit ovat enää Saksalaisia, tuotanto on pitkälti Puolassa, jonkin verran myös muualla entisessä itäblokissa. Kiinalaisvalmisteiset mekanismit tekevät myös tuloaan. Saksalaisperäisillä tuotemerkeillä tietysti.

      Se on totta, että ovet ja tasot ovät käytännössä samaa huttua kaikilla. Ainoastaan näillä " villeillä " ketjuun kuulumattomilla kauppiailla voi olla parempilaatuista tavaraa ja usein halvemmalla.

    • näin....

      Jep jep....hymyssä suin luen näitä. Varsinaiset tietäjät taas liikkeellä....

    • Exäs

      Sakke sut on löydetty!lopeta

      • Nörtti

        Sakkele teto Saksasta,,,Noblessan materiaalit ovat valitettavasti Puolasta nekin... Olen itse ollut Berlinin työelämässä vuosia nimenoman kalustealaalla! :)


      • keittiömasentaja
        Nörtti kirjoitti:

        Sakkele teto Saksasta,,,Noblessan materiaalit ovat valitettavasti Puolasta nekin... Olen itse ollut Berlinin työelämässä vuosia nimenoman kalustealaalla! :)

        Niinpä, olen useita kertoja käynyt Puolassa alan messuilla ja keittiöalan tehtailla.
        Puola tuottaa pääosan keski ja pohjoiseuroopan keittiökomponenteista. Sieltä ne tulee niin Puustellille kuin Ikeallekin.


    • Puupää

      Alkoi ihan kiinnostaa ap:n mainitsema Keittiömaan kotimainen mallisto, mutta kun klikkasin nettisivuilla niin kas: "Sivu työn alla…" Olen etsimässä nimenomaan kotimaista keittiötä, ja niitä tuntuu olevan aika monella tarjolla esim Domus, Parma,Novart,Reg,Gaala jne..kaikilla omat tehtaat jossain päin suomea! Kotimaisuus kunniaan!

      • kotimainen

        Ja tähän vielä lisäksi se, että kyllä NIxi ja AKA ovat niin kotimaisia kuin alalla olla voi.
        Esimerkiksi runkolevy, ovet ja muut lisäosat heloja, saranoita ja laatikkomemekanismeja lukuun ottamatta.


    • kokemus-k

      "Suomessa ns. merkkituotteiden kotimaisuus on sama kuin Uudenkaupungin Mersuvalmistus. Jos Mersun kokoonpano on Uudessakaupungissa, onko Mersu suomalainen kotimainen auto vai saksalainen?"

      Niin, kyllä kannattaa vielä ajaa se viimeinenkin kokoonpano pois Suomesta ennakkoluuloilla niin sitten maamme onkin todellinen onnela...

      Eli todellisuudessa nykyään on hieno juttu jos joku tuote työllistää edes jonkin verran täällä Suomessa vaikka kaikki raaka-aineet ja osat eivät täältä tulisikaan. Sekin on jo kotiin päin. Mutta kaltaisesi puritaani tietysti ostaa mieluummin kokonaan kiinalaisen tuotteen kuin suomalaisen kokoaman kiinalaisista osista tehdyn tuotteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      394
      1753
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1266
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      133
      1265
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      157
      1217
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1011
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      872
    7. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      685
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      59
      661
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      120
      579
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      21
      573
    Aihe