Tietyn ajan välein joku kuvake vilahtaa alapalkissa, häiritsee vietävästi, kun esim. pelit pienentyy alapalkkiin tuon sattuessa. Joku ohjelma jotain yrittää? helps!
Mikä ihme kuvake vilahtelee?
faaakkksss
17367
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Selvitä mikä ohjelma se on ja hankkiudu siitä eroon. Tehtävienhallinnasta tutkit läpi eri prosessit jne.
Mikä virustorjunta on käytössä?
Vilahteleeko sen kuvake?
Mitä muita ohjelmia koneeseen on asennettu? Skype? tai joku muu viestintäohjelma?
Onko jotain sellaisia ohjelmia asennettu jotka käynnistyy taustalle kun Windows käynnistetään?
CTRL ALT DELETE > Tehtävienhallinta > Tiedosto > Uusi Tehtävä > msconfig > Ohjelmat välilehti. < Katoppa tuolta että mitä ohjelmia käynnistyy samalla kun käyttöjärjestelmä käynnistyy.
Muista tehdä säännöllisesti nämä:
Kerran viikossa
Ccleaner ohjelmalla poistat turhat tiedostot ja rekisteriavaimet,
Kerran kuussa:
Haitta- ja vakoiluohjelmien skannaus (ja poisto) Malwarebytes (tai SuperAntiSpyware) ohjelmalla.
Virustorjuntaohjelmalla järjestelmän skannaus virusten varalta.
Avast on käytössä ja skype on asennettu... Ja noita prosesseja on ihan tuhottomasti, enkä edes tiedä mitä kaikki on... Ja tolla malwarebytesillä löytyi aika paljon epäilyttäviä tiedostoja, pitääks ne kaikki poistaa??? mittee mää teen?
chromessakin näköjään joku mainoksia tunkeva laajennus, jota en saa poistettua, kun tulee sen uudelleenkäynnistettäessä aina takaisin?? on taas niin tympeetä!
Ctrl Alt delete > tehtävienhallinta > tiedosto > uusi tehtävä > msconfig > ohjelmat. Tuolta skypen kohdalta ruksi pous.
Avastiin hiljainen tila päälle. Löytyy Avatin asetuksista.
Poista kaikki mitä Malwarebytes löytää.
Myös se chromen lisäosa voi aiheuttaa ongelmia. Sekin voi poistua kun poistat kaikki mitä Malwarebytes löytää. Myös Chromen lisäosista poistat käytöstä kaikki epäilyttävät lisäosat.
siinä vilahtelevassa kuvakkeessa näköjään kameran kuva ja hommasin uuden kameran äskettäin, jolta on siirtäny kuvia koneelle, mut ei siinä mitään softaa kyl tarvinnu... mutta voisko tää liittyä siihen kameraan?? vai?? :/
ja tuli joku ilmoitus että joku kamerahommeli yrittää jotain, en kerenny lukee kun hävis se ilmotus...
Pistä ruutukaappaus msconfigin käynnistyvistä ohjelmista, sitten osataan kertoa paremmin mitä ottaa pois.
Painoin kuvaketta kun vilahti, tuli ilmoitus: Käynnissä oleva ohjelma yrittää näyttää viestiä ja painoin "näytä viesti" ja tuli joku ihme errori ja luki jotain ohjelma ei tarvitse huomiota blaa blaa blaa, WTF??? kertokaa mitä ihmettä??
Laita nyt se ruutukaappaus niistä ohjelmista. Ihan mahdoton auttaa jonkun random ohjelman random viestin kanssa, kun et edes tiedä täsmällistä sanamuotoa. Ei näillä tiedoilla voi kuin arvailla.
SIINÄ SINULLE NIITÄ OHJELMIA!!! PANNAANKO VIELÄ KUVA NOISTA TUHANSISTA PALVELUISTA??? IHME VIRUKSIA MAAILMA TÄYNNÄ!!!!
http://postimg.org/image/exjokfzgp/
Disabloi Adoben roskat
Disabloi HP on screen -paske
Disabloi Java
Sitten myös otat pois käytöstä kaikki Avastin ilmoitukset ym, mitä sieltä löytyykään. Automaattipäivitykset voi myös kokeilla ottaa pois.
Itse asiassa ota automaattipäivitykset pois kaikista mahdollisista ohjelmista.
Eikös tuo Daemon Tools ole nykyään mainoksilla kyllästetty ruikuli?
http://msmvps.com/blogs/brianmadsen/archive/2007/11/24/daemon-tools-doing-the-quot-ad-quot-thing.aspx
Asennat sen uusiksi ilman mainoskikkareita ja silloinkin poistat kaikki en ilmoitukset käytöstä. Tai heivaat koko ohjelman lopullisesti roskakoriin.
Kaikki pikaviesti- ja nettipuheluohjelmat pois päältä kun menet pelaamaan.
Jos ei vieläkään auta, niin sitten skannaa tietokoneesi jollain hyvällä online-skannerilla tai useammalla haittaohjelmien varalta.
mikään ei näytä auttavan....
VITUN KYRPÄ!!!! MAAILMA JA SEN NIIN MAHTAVA TIETOTEKNIIKKA SAATANA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
joku UI0Detect liittyy tähän hommaan, mutta ei tota voi sulkee!!! auttakaa nyt joku!!
http://blogs.msdn.com/b/patricka/archive/2010/04/27/what-is-interactive-services-detection-and-why-is-it-blinking-at-me.aspx
pääsin nyt jyvälle, mutta mikä toi Interactive Services Detection on suomenkielisessä windowsissa????
jaa löyty jo....