kysyisin että miksi minä en saa asumistukea vaikka eläkeellä olen ollut jo 7 vuotta ja eläke on 1700ekk miinus verot,kelasta hoitotuki80 e päälle niin jää 1500e kk puhtaaksi. olen 34 vuotias ja asun omakotitalossa, en siis vuokralla.
vai saako asumistukea vain vuokralla ollessa?
asumistuki ja eläke
14
488
Vastaukset
- kukasaa?
asumistuki kuuluu vain vuokralaisten etuihin, omakotitalo asukkaat eivät saa asumistukea koska asunto on "oma" eikä vuokraa tarvitse maksaa siitä.
itse asuin aikoinaan 32m2 yksiössä perheeni kanssa 9 vuotta koska tuloni olivat huimat 1000ekk käteenjäävä osuus ja siitä y vastike pois 200e niin käteen jäi valtavat 800kk jolla piti elää 3 ihmisenkanssa,puolisoni ei saanut rahaa koska asui minun töissäkäyvän kanssa(tulot vaikuttivat). en minäkään ole saanut mitään tukia vaikka tuloni olivat edellämainitut ja perheen ainoat tulot. - neuvovaa
Sinulla on niin iso eläke, ettei kuulu saada asumistukea. Jos et sillä kykene rahoittamaan omakotitalossa asumista, muuta vuokrayksiöön.
- hohhoijja
eikait kukaan täysjärkinen mene omakotitalosta asumaan johonkin yksiöön tai mihinkään kommuuni asutukseen? huhuh!
- mieti vähän
Onko tullut mieleen talon myyminen? Ihmiset jotka omistavat jotain eivät tarvitse tukia.
- 7574u
eikait kukaan halua asuntoaan myydä etenkään omakotitaloaan ja muuttaa johonkin läävään? aloittajahan on sairauksista huolimatta tehnyt elämänsä suurimpia investointeja jopa sairaana johon kaikki terveetkään ei näköjään pysty!
ja pisteet hänelle että pärjää omillaan eikä tarvitse mitään asumistukia!
tsemppiä! - köyhä eläkeläinen
olen samaa mieltä jos omistaa asunnon pitäisi kieltää asumistuki.onhan niillä joskus ollu rahaa kun ovat ostaneet.olisivat silloin säästäneet.
- saanpamäkin
köyhä eläkeläinen kirjoitti:
olen samaa mieltä jos omistaa asunnon pitäisi kieltää asumistuki.onhan niillä joskus ollu rahaa kun ovat ostaneet.olisivat silloin säästäneet.
oletko kateellinen kun jotkut ovat tehneet viisaasti eivätkä porsastelleet vuokralla toisten nurkissa, asumistuki kuuluu KAIKILLE JOILLA ON PIENET TULOT, siihen ei omaisuus vaikuta!
itse asun omakotitalossa ja saan asumistuen täytenä vaikka maksettu omakotitalo on.
- oikeaa tietoa
Asumistukea voi saada omakotitaloon.
http://www.kela.fi/kohtuulliset-asumismenot_omakotitalo
Oletko siis hakenut asumistukea? Kokeile laskurilla saisitko?
http://www.kela.fi/asioi-verkossa_asumisen-tuet - ei tajua
omakotitalo on ns invavarustuksella koska pyörätuoli on. ei oikein kerrostalo ja rivarit siksi onnistu.anteeksi jos pahoitin jonkun mieltä kun miinusta tullut.
- ehkäeijoo
Kyllä vain onnistuu pyörätuolissa olevan vaikeastikin vammaisen asuminen myös rivitalossa ja kerrostalossa. Invavarustus voidaan laittaa kaikkiin asuntoihin. Meidänkin kerrostalossa asuu pyörätuoli-ihminen. Ei ole ongelmia. Luulen, että kerrostalossa asuminen on itse asiassa helpointa sellaiselle, joka on pyörätuolissa. Pikemminkin ihmettelen, miten pyörätuolin kanssa pärjää omakotitalossa.
Mutta siis eläkkeesi on kohtalaisen hyvä. Ehkä se ei oikeuta asumistukeen missään asumismuodossa.
- regei
Et varmaankaan asu yksin talossa jolloin yhteenlaskettu tuloraja ylittyy tuen saamiseksi ?
- kokemust.on.
ei kannata täältä teidän mitään kysyä, saattaa kateelliset "yksiö" ihmiset rueta antamaan miinusta sulle :=)
kyllä saat asumistukea jos tulosi ovat pienet kuten noilla muillakin ja siksi he käyvät näköjään sossussakin inisemässä.
älä muuta mihinkään yksiöön tai rivari kerrostalo painajaiseen, siel ei oo rauhaa yhtään!
nim.kokemusta on! - sfbdfabeb
eläkkeensaajan asumistuki on sallivampi, laske sen avulla.
- gelat
oikea vastaus on tässä:
http://www.kela.fi/kohtuulliset-asumismenot_omakotitalo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.673788Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j883159Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin932413Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.151639Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m701398- 981270
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä401182- 501011
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11011Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä561010