Olen katsellut vanhaa kesämökkiä Pyhäjärven rannalta, Lapinjärven kunnasta. Nyt tiedustelisin täältäkin, josko joku sattuisi tietämään Pyhäjärven vedestä tarkemmin. Väriltään vesi ei mitään kirkasta ole, joten onko järvessä leväongelma jo vai onko se lähitulevaisuudessa? Minkälainen järvi on yleensä pohjaltaan, kova vai pehmeä? Olisin iloinen kaikenlaisesta tiedosta ko. järven suhteen.
Kiitos jo etukäteen, jos joku vaivautuu vastaamaan.
Pyhäjärvi Lapinjärvellä
2
3043
Vastaukset
- Heikki
Hei Pena,
Lapinjärven pyhäjärvi on minulle tuttu järvi. Järven vesi on sameahkoa etenkin tuuliselle kelillä, johtuu savesta. Järvi on todella syvä (yli 65m laajalta alueelta) josta savi on peräisin. Itsellämme on mökki ko. järveltä ja kunnan tädit on mittailut veden laatua vuosittain ja todennut sen hyvä laatuiseksi (mittaus tulokset on porlammin yleisellä uimarannalla nähtävissä).
Järven pohja on muuten kova, savikerroksen päällä on ohuehko kerros hiekkaa. Rannoilla ei ole teollisuutta, Artjärven kohdalla pari maatilaa. Levää on ilmennyt n. 0-1 päivänä / vuosi, eli todella vähän, riippuen helteistä. Järvessä on vesimassaa paljon ja pyhäjärven keskisyvyys on suomen syvin ja kun kokoakin on niin ympäristöhaitat on pienet verrattuina mataliin järviin. Lisäksi joki järvestä laskee mereen. Mitään suuria maatumis tai kasvillisuus/räme/rehevöitymis alueita et rannoilta löydä.
Itse tykkäämme järvestä,sen koon ja kalaisuuden vuoksi, jos päädytte tälle järvelle mökkeilijäksi niin sen voin kertoa että rauhallista on myös , olettehan tekin sitten, nyt ei muuta kun tervetuloa :)- lepakko
voin vielä kertoa että maisemat ovat mahtavat,korkeat kalliot joille pääsee kiipeemään kuin lapin erämailla ja sieltä ylhäältä näkee kauas.Järvestä lähtee koski ja peltojen yli kulke polku ja kosken yli silta,joissa illan pimetessä lepakot suikkivat.Oli mökki vuokralla pari vuotta joten maisemat ovat myös tutut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053101Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391590Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921442- 891349
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461304Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1521219Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze123999Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89912Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44793