Teiniadoptio.

Uusiohesalaiset

Moi, oon 17 vuotias nuori nainen. Olen kotoisin Kuopiosta ja olen muuttanut poikaystäväni kanssa Helsinkiin Kalasatamaan opiskelija asuntoon, sillä lukiomme on täällä. Olemme seurustelleet jo 15 vuotiaista asti, eli 2 vuotta ja olemme ehkä vähän läheisempiä, kuin normaalit teiniseukkaajat. Olemme koittaneet saada lasta ensimmäisen kerran n. 4kk sitten ja emme ole onnistuneet kertaakaan. Olemme ajatelleet adoptiota. Onko se mahdollista näin nuorena? Poikaystäväni käy iltatöissä ja tienaa sen verran, että voisimme elättää myös nuorta lasta ja vanhemiltakin toki saisimme taloudellista hoitoapua. Mitä mieltä? Kannattaisiko tässä iässä edes tehdä adoptiota? Tiedän kyllä, että vanhemmuus on raskasta etenkin näin nuorena opiskelijana ja ymmärrämme myös että vanhemmuuteen täytyy sitoutua ja se lapsi on 24/7 meidän vastuullamme. Tahtoisin asiallisia vastauksia, eikä mitään uskovaisten höpönlöpön juttuja sitten!

2

258

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MMMMMMMMMMMMMMMMMMM

      Adoptioon pitää olla vähintään 25-vuotias.

      Yrittäkäähän tovi vielä mutta jos ei onnistu ja jos todella haluatte perheen niin sitten tutkimuksiin.

    • mulperi5

      Antakaapa ajan kulua, lapsi tulee jos on tullakseen. Teillä on vielä opinnot kesken, voisitte rauhassa keskittyä niihin. Kunhan saisitte edes lukion käytyä. Poikaystävälläsi on vielä armeijakin edessä, ilmeisesti. Silloin joutuisit yksin pärjäämään lapsen kanssa, ja opintoajatukset voi hylätä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      136
      962
    2. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      27
      926
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      42
      813
    4. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      725
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      48
      684
    6. Onko kaivattusi älykäs

      vai onko helposti vedätettävissä
      Ikävä
      56
      586
    7. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      67
      578
    8. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      57
      575
    9. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      36
      568
    10. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      76
      567
    Aihe