Kuopion Energia ilmoitti lehdessä nostavansa kaukolämmön hintaa 8,25%,sadekesän takia mönkään menneestä turpeennostosta.
Onkohan muualla Suomessa ollut vastaavia ilmiöitä?
Ai niin,se hinta:26,59€/MWh korotus 2,19€/MWh.Näyttäisi aika edulliselta.
Onkohan muualla Suomessa ollut vastaavia ilmiöitä?
Ai niin,se hinta:26,59€/MWh korotus 2,19€/MWh.Näyttäisi aika edulliselta.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kuopion energian nettisivuilla on esimerkkinä 500 kuution pientalo, joka kuluttaa kaukolämpöä 22MWh ja se maksaa 858€, eli kaikkiaan 3.9snt/kWh. Eli perusmaksu nostaa aika tavalla energian hintaa ja tuleehan tuohon vielä päälle yli kahden tonnin liittymimaksun.
Aika edullista energiaa jokatapauksessa.
Paljonkohan sähkölämmityksessä perusmaksut nostavat kWh hintaa.Tiedän kyllä että se riippuu firmasta ja sopimuksesta,mutta perusmaksua maksetaan kai jokaisessa yhtiössä ainakin siirrosta.Esimerkkejä?
Kai tuolle kaukolämmölle on annettava merkki sen huolettomuudesta.
Laskin tähän esimerkin, mutta vastaus katosi. Sain muistaakseni esimerkkiin lämmityssähkölle kiinteistä kuluista 0.38 senttiä/kilowattitunti