Kun suomalaiset autolehdet eivät ota Seatia ikinä testeihin, niin vaikea vertailla mittoja eri merkkeihin sieltä. Onko tietoa, että millaiset takapenkin tilat Leonissa on kun vertaai kilpailijoihin vaikka Golfiin?
Vastaukset 5
- 13plus1
eipä kai mikään estä käydä iha paikanpäällä kokemassakin. Varmasti parempi tieto kuin testeissa saatu toimittajien mielipide.
- moimoimoimoimoi
No täältä on lähimpään Seat-kauppaan 200 kilometriä. Taidan ostaa Toyotan taas. Niitä saa tosta ruokakauoan vierestä. Ihmekös Seat ei menesty Suomessa.
- 13plus1
moimoimoimoimoi kirjoitti:
No täältä on lähimpään Seat-kauppaan 200 kilometriä. Taidan ostaa Toyotan taas. Niitä saa tosta ruokakauoan vierestä. Ihmekös Seat ei menesty Suomessa.
Tuo on ongelmana monella paikkakunnalla. Seat-kauppoja on tosiaan harvassa verrattuna vaikkapa Toyota tai Skoda -kauppoihin tai moneen muuhun volyymimerkkiin. Eli siinä mielessä saatavuus on huono. No onhan Seat volyymiautoihin nähden pieni merkki markkinaosuudeltaan, ja taitaa sellaisena pysyäkin jo pelkästään saatavuuden vuoksi.
Minun kannaltani ongelmallista on ollut Ahvenanmaalta kokonaan puuttuva Seat-edustus. No onneksi Seat voidaan huoltaa ja varaosat saa siellä missä Audit, Volkkari ja Skodat huolletaan. Näin myös Ahvenenmaalla.
- on vertailtu
Etsi jostain "kotimainen" AutoBild 5/2013. Siinä oli vertailussa Golf, Leon, Megane, Astra, Ceed, Focus. Leon ja Ceed saivat Golfin jälkeen toiseksi parhaat pisteet takatiloista, Tavaratila oli suurin Ceedissä, muissa samalla viivalla. Leon oli tuossa vertailussa kokonaisuutena toinen Golfin jälkeen. Ajettavuutta kehuttiin, mukavuutta moitittiin.
- Seatilla tai ei?????
Se on nyt näin eikä mitään jorinaa!
Uusi Seat Leon on takatiloiltaan hieman Golffia niukempi mutta lapsille riittävä.
Aikuiselle on istuin liian lyhyt reisituki on olematon ja istuin matalahko verrattuna esim. VW-Golf, Skoda Octavia, Audi A4. Eteenkin kannattaa valita Style istuimet ne on oleellisesti mukavammat kuin perusjakkarat!
Mutta joku jo sinulle sanoikin että käy itse kokeilemassa ja ennen Toyota kauppaan menoa varsinkin jos olet ajatellut uuden Auriksen ostaa? Seat on oleellisesti mukavampi! Mutta päätät itse ja vastaat itse elämäsi valinnoista, tämäö nyt vaan sinulle vinkkinä koetettuani uutta Seat Leon Farkkua tavallisilla ja Style penkeillä:
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars1331627Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.144851Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois224828Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!35755- 73737
Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su47727- 52682
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä63608- 80598
Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29561