Ao. linkin jutun kun luin, tuli mieleeni, monikohan on siinä käsityksessä, että koiransa on ns. sohvaperuna, vaikka kyse voikin olla passivoituneesta eläimestä, joka on vain passivoitunut, kun ei pääse riittävästi toteuttamaan itseään pihalla.
Anyways, hyvä artikkeli koiran hyvinvoinnista joka tapauksessa.
http://yle.fi/uutiset/kun_koira_ei_pysty_sanomaan_vastaan_niin_kuvitellaan_etta_se_on_jotain_mielta/6857225?ref=leiki-uu
Anyways, hyvä artikkeli koiran hyvinvoinnista joka tapauksessa.
http://yle.fi/uutiset/kun_koira_ei_pysty_sanomaan_vastaan_niin_kuvitellaan_etta_se_on_jotain_mielta/6857225?ref=leiki-uu
Vastaukset 3
Vanhimmat
Itse olen huomannut, että ellen virikkeistä omaa koiraani, siitä tulee lenkkejä lukuunottamatta huomaamaton nössykkä, joka vain nukkuu.
Kun taas virikkeistän, niin se on utelias maailmaa kohtaan, leikkii myös itsekseen, tulee kutsumaan minuakin leikkeihinsä yms. ... lähestulkoon eri koira. Se vain vaatii hiukan "käynnistelyä".
Uskon, että tuollainen virkeä, aktiivininen mielentila on eläimelle parempi kuin passiivinen makailu ja nukkuminen.
Vastaanpä vielä aloitukseeni itse sen verran, että sen kysymys ei todennäköisesti ole oikea tämän palstan vakituisille, tai puolivakituisillekaan kävijöille, mutta noin yleisesti siis esitetty... ja koitin otsikoida mielenkiintoisesti.
Uskon, että ihmiset jotka täällä palstalla käyvät, pitävät huolen kyllä koiransa hyvinvoinnista. Toki tänne sattuu "satunnaisia matkaajia" varmasti myös paljon. Uskon että mitä aktiivisempi koiraihminen, on- ja/tai offline, sitä varmemmin koirastakin kyllä huolta pidetään.
Anyways, aihe josta on hyvä pitää pientä "elämää", jakaa tietoa, ainakin päihittää nämä provosoivat koiravihaviestit ;)
Jos pääsisivät sohvalle, saattaisivat siinä perunoida. :D Sisällä ovat rauhallisia, kerran päivässä pallottelevat matot ryttyyn joko hieman höntitettyinä ja oma-alotteisestikin. Samaten tulevat itse "kertomaan" koska on päivän ensimmäinen, toinen ja kolmas (etc...) rapsutushetki. Ulkona, ja varsinkin koirapuistossa molemmat ravaavat kuin tuli hännän alla ja seuraavanakin päivänä ovat aktiivisempia, hännät heiluvat ja ilme on iloinen.
Töissä ollessamme eivät makaa omilla paikoillaan, matot ovat siirtyneet, samaten lelut. Pahoja ei ole tehty.
Virikkeitä niillä on toisistaankin, pahitteeksi ei olisi hieman lisääkin. Niiden tärkeyttä on hyvä korostaa. :)
Hyvä aloitus. :)