Teiniäitiys muodissa

jhjhg6

Nimittäin nykyään. Kaikilla on niin kova kiire jostain syystä hankkia niitä mukuloita ennenkuin ollaan edes valmistuttu ja ensimmäistä pätkätyöpaikkaa saatu. Yllättävän monet tulevat nykyään raskaaksi jo 16-20 vuotiaana, meinaan siis enemmän kuin 80- ja 90-luvulla, lestoja ei oteta huomioon. Mahtaisiko olla kyse jonkinlaisesta imagonrakentamisesta teinilissuilla ja epätoivoisesta aikuistumisen halusta. On puhuttu että syypäänä olisivat e-pillereiden käyttö joka johtaisi enemmän ei-toivottuihin raskauksiin kuin kondomi, tämäkin muoti-ilmiö kun ei osata välittää seurauksista. Nykyään kaikki rakastavat teiniäitejä facebookissakin, samalla sivustolla huomaa lähes kuukauden välein kun joku tuttu taas pamahtanut paksuksi. Teiniäideillä on yleensä aina lyhyt vuoltu tumma tukka, converse-kengät, tuhnuinen harmaa ryyppyillasta jäänyt huppari, ylisuuret irtoripset, ja eiliset chanelin meikit. Useat näyttävät vanhentuneen naamasta jo 40 näköisiksi. Useimmat heistä ovat huonosti koulutettuja, nipinnapin päässeet lähihoitoalalta, kokki- tai meikkikoulusta. Monet heistä ovat syrjäytyneitä, poikaystävillä paljon päihdeongelmia ja emotionaalista epätasapainoa. Tämä on tuttua lähipiirissäni. Kysyisin vaan että miksi teiniäitiyttä ihaillaan ja miksi on tosiaan saatava se kersa ennenkuin on edes teini-iän epätasapainoisuudesta päästy jaloilleen? Jonkinlaista teinikapinaa kenties? Kun ei opiskelupaikkaa tullut saatua niin on pakko vääntää kersa koska vielä nykyajalla teinit luulevat sitä joksikin suureksi saavutukseksi tai sitten nykyajan paineet kaveripiirissä tai yhteiskunnassa painostavat tekemään edes jotakin, reidet levälleen vaan suskit.

7

302

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kjkhi7

      Teiniäidit ohjelma on muuten huonoa esimerkkiä peruskoululaisille. Luulevat ja oppivat vielä että teiniäitiys ja paksuksi pamahtaminen 16-vuotiaana olisi joku harvard-saavutus.

    • 12/32

      Tuo on kyllä niin ikävän totta. Tyhmyys kait siihen on syynä ja joku vastuuttomuus. Halutaan kokeilla kotisleikkejä, saada statusta yhteiskunnassa pönkittämään heikkoa itsetuntoa tjtn? Elämänsä pilaavat, mutta mikä pahinta, monen muun elämän.

      • Ja vielä pahempaa,

        että kaikki luuserit, koulukiusaajat, juopot ja narkit yms. ovat ensimmäisinä sikiämässä...


    • parikymppinen2

      Itse olen 20vuotias ja huomannut että kaveripiirissä todella monella lapsi, suurin osa on vahinko lapsia, mietin vain että missä olivat silloin kun seksivalistusta pidettiin.
      Ensimmäinen kaveri tuli raskaaksi 16vuotiaana ja siitä tasaseen tahtiin saanut kuulla että joku on taas raskaana.
      en usko että se olisi joku ihme muoti ilmiö. koska kovin moni ei sitä lasta ole toivonut ja ollut vahinko. eikä ovat sitteen aborttiin pystyneet. tai eivät ole tienneet raskaudestaan ajoissa, joka kuulostaa todella idioottimaiselta. Mutta se siinä onkin kun nuorena hormoonit jyllää ja kuukautisetkin ovat epäsäännöllisiä ja ei vielä tiedetä sitä mikä on ns. normaalia.

      Ei muutakun kaikille 15vuotiaalle ehkäisykapseli ihon alle ja kumi käyttöön.
      Saa myös niin usein kuulla että mulla on sitä ja tätä tautia. ihan kuin sekin olisi sitten kovin hienoa keräillä niitä. Itseäni ainakin inhottaisi ajatellakkaan että olisi joku tauti, HYI!

    • minäkin_

      Halutaan merkitys elämälleen ja halutaan sisältöä sisällöttömään elämään. Luulen että itselläkin tämä on se perimmäinen syy ja että näin ajattelen jossain alitajunnan syövereissä.

    • siq

      mitä idiootteja... ihan osasit hiusten värin ja vaatetuksenkin kertoa! Et ole itse tainnut edes alakoulua läpäistä noilla aivosoluilla.

    • 12/32

      Kirjoitat asiaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3734
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3395
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2701
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2378
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1849
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1769
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      184
      1712
    8. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      384
      1437
    9. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      27
      1367
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1188
    Aihe