Metsästyskielto leutoina talvina!!!

Turvatonta liikkua

Nyt pitäisi ehdottomasti olla laki joka kieltää metsästyksen jos vielä tammikuulle jatkuu talvi leutona plussakelinä ja lumettomana.

Ja ihan vaan siksi että vältyttäisiin onnettomuuksilta kun karhut häiriintyvät talviuniltaan ja vahingoittavat tai tappajat metsästäjiä tai heidän koiriaan. Näin säästettäisiin ihmishenkiä, materiaalisia tappioita sekä sen että karhu jouduttaisiin kaatamaan. Tämä lisäisi yleistä turvallisuutta näiltä osin.

6

327

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lex & Pax

      Laki pitää olla, kun toimettomilta huvimetsästäjiltä puuttuu kohtuus ja harkinta. Lapsia la lapsenmielisiä on valvottava, etteivät telo itseään.

    • kusimuna

      Höpö höpö.

    • Jagdpanther

      Tapaus ensimmäinen laatuaan joten toimenpiteisiin ei ryhdytä vaikka kuinka kitisisitte.

      • On se vaan

        kumam että mehtuureissuilla kännivahingot luokitellaan 'vanhingpoiksi' ja selitettään että sattuuhan sitä ja rapatessa roiskuu jnejne. MUTTA urheiluampuja jos esim vahingonlaukauksen aseen kanssa tekee käsiaseella niin luvat kyllä lähtee ja harrastus loppuu!! Metäsästäjien paapominen on jotain käsittämätöntä?! Tuo sakki kun muutenkin on niin viinaan menevää niin ihme että aseita noilla örvelöillä yleensä sallitaan olla??


    • buhahahaaa

      niin ja metsässä kävelykin pitäisi kieltää leutoina talvina :)

    • rutamuna

      Leutoina talvina pitäisi myös risupartojen haaskat kieltää ja myös risupartojen liikkuminen metsäteillä. Metsästysseurat sentään ostavat sorakuormia metsäteille toisin kuin risuparrat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      288
      2309
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      1374
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      23
      1373
    4. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      142
      859
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      41
      846
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      244
      758
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      729
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      56
      570
    9. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      501
    10. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      478
    Aihe