Minä kyllä teinä suunnittelisin

kaupunkilainen

quinoan, yrttien, tattarin, tai hirssin viljelyä.

syömämies

3

295

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jusiimaajuhani

      Niin me suunnitellaankin.

    • Kyllä on kokeiltu!

      Kyllä täällä maalla suunnitellaan vaikka mitä alkaa viljelemään ja kokeillaan uusia kasvejakin. Omalla tilallani kasvoi viime kesänä mm. maissia ja soijaa. Soija oli kokeilussa http://aijaa.com/iHmQV2, mutta maissia olemme kasvattaneet aiemminkin.
      Olen myös viljellyt sinappia aikoinaan suuremmassa mitassa. Auringonkukkaa meillä oli myös melkoisia alueita viljelyssä n. 20v. sitten. Kuminaa on viljelty.

      Kaupunkilainen ei vain tiedä, että monia kasveja ei voi ilmastomme puolesta täällä Suomessa viljellä, ei riitä joko kasvukausi taikka valoa on liikaa. Osa kasveista kun kasvaa yöllä ja tarvitsee pitkän yön pitkän kasvukauden lisäksi.

      Olen ulkomailla tutustunut monenlaisiin kasveihin ja niin varmaan moni muukin viljelijä, mutta vaikka viljely vielä onnistuu, niin markkinointi onkin sitten vaikea järjestää. Sinapin kohdalla ainakin tämä kävi niin, että markkinointi oli aika vaikeaa.

      • ..jatkoa

        .. tuo kuvalinkki näköjään antaa virheellisesti myös maissin kohdalle soijan tekstit. Siis kukintaa aloitteleva kasvusto on maissia, eikä soijaa. Tässä siis maissia kesällä 2013 kasvamassa http://aijaa.com/JjuMpq


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      113
      2341
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      30
      1157
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      953
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      942
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      611
      912
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      855
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      85
      790
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      666
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      666
    Aihe