MINIDISC- äänitteet CD:lle? Miten?

Miten ihmeessä?

Minulla on 1963 vuodelta alkaen kerääntynyt tunti tolkulla äänitteitä, jotka äänittelin aikanaan kelanauhurin keloille.
Kaikki ovat hyvin säilyneinä siirrettyinä Minidisc-levykkeillä. Siirsin ne kaapelilla 1998. Siellä on äitini, isäni, veljeni, kaverini, tuttuja ja pikkulasten (nyt vanhimmat 50v) ääniä hyvin säilyneinä.

Nyt olisi pakko siirtää ne Minidisc levykkeiltä CD:lle.
Minulla on uusin polttava-asemainen läppäri, toimiva minidisc-soitin sekä yhdistelmä-LG, jossa on polttava DVD-asema VHS-nauhojen siirtoa varten.
Voinko käyttää tätä LG-laitetta mitenkään siihen tarkoitukseen? Siirto DVD:lle?

Ei kai ainoa tapa ole siirtää niitä ensin kotona rca-kaapelilla takaisin kasetille. Sitten menemällä kasettien kanssa kirjastoon jossa on kasetilta>cd:lle polttava laite?

Antaisin näitä cd- levyjä tuliaisina nuoremmille sukupolville.

Kiitoksia tiedoista!

2

313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iisi juttu

      Siitä vaan suoraan miniblugi3,5m/2rca johtoa tallenta-
      van dvd etuosassa olevaan äänisisääntuloon ja av3
      valinnaksi.Äänittää vaikka 4h laadulla ja finalisoi levyn
      laittaa levyn läppäriin ja muuntaa audio-cd levyksi ja
      polttaa cd levylle soivat siis cd-soittimissa myös. Sitten
      teillä on vanhat äänitteet cd-muodossa.

    • Hienoa! Kiitokset!

      KIITOS !
      Käyttöohjeet mokomassa vempeleessä on jotenkin yli hilseen menevät.
      Hankin tuon laitteen aikanaan noin 3v sitten Mustasta pörssistä noin 120 eurolla ja nyt vasta olen alkanut siirtää vhs-nauhojani. Siinä onkin tullut monta lasinalusta kunnes opin oikean tekniikan. Kannattaa käyttää dvd rw- levyjä jolloinka finalisointia ei ole pakko heti tehdä vaan hommaa voi jatkaa vaikka seuraavana päivänä. 3n tunnin VHS haukkaa paljon aikaa varsinkin jos meinaa sitä hieman leikata. DVD rw levyillä saa kätsysti otsikotkin eri otoksille menuun.

      Oletko varma että tällä LG yhdistelmälaitteella voi äänittää ulkoisesta lähteestä?
      Kokeilen antamallasi neuvolla kunhan saan sen piuhan hankituksi.

      Mielestäni tästä etuosassa olevasta ulk.laitteen liitännästä voi ainoastaan katsoa analogisen videonauhurin kuvaa. Mutta jos sittenkin sillä voi polttaa kaapelilla vanhat M8 videot, on se sitten jo huippua! Niitäkin on melkoisesti....
      On siinä digitaaliselle videokamerallekin liitäntä. Voikohan sillä poltella DVD-levyjä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      44
      2992
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2631
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2584
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      102
      2258
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      48
      2094
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      342
      1893
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1546
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1408
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1188
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1175
    Aihe