Kamala Keliakia?

Mamacita87

Moikka! Voisko joku jolla on keliakia kertoa millaset on oireet Keliakiassa?
Mulla on otettu verikokeet jotka antoi hiukan aihetta epäillä, mutta siltikään minä en ymmärrä miten tämä tulee ilmi vasta nyt vaikka en syö viljaa juuri yhtään, ja hemoglobiini on 146 voin kyllä pahoin joka päivä ja siis mainittakoon että kurkussa etoo välillä ja mahaa kramppaa joskus navan seudulla joskus ylävatsasta.
Lääkäri käski mennä gastroskopiaan koska hän sanoi että minulla on varmana keliakia jos näin on mihin sitä kärsimystä sitten tarvii gastroa siis. Ymmärsin salilla käydessäni ravitsemus terapeutilta kysyessäni että jatkuvat krampit sillonin tällöin kuumeilu liittyy johonkin muuhun kropassa olevaan tulehdukseen ja sanoi että kannattaa varoiksi kokeilla gluteinitonta!
Hän ei käsittänyt mitä tarvetta kokeisiin on jos on mahdollisuus saada keliakia? Minäkin mietin tätä jos minulla on pieni riski saada Keliakia miksi menisin kauhean oksu kammoni kanssa gastroskopiaan nielemään letkua eikö todellakaan muuta keinoa ole?

4

561

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokeile.

      oireet vaihtelee todella lievistä todella pahoihin

      jätä viljat kokonaan ja kuuntele kroppaasi, jos et halua niellä sitä letkua

      itse diagnoosista ei ole mitään hyötyä

      jokainen syö mitä haluaa ja voi hyvin

      http://personal.inet.fi/koti/remeli/viljat.htm

    • fdfdggg

      Siitä saa KELA:n ruokavaliokorvauksen ja sinua neuvotaan ruokavalion noudattamisessa - ihmiset voivat mokaila tai olla liian huolimattomia jos aloittavat omatoimisesti. Jatkossa et saa esim. käyttää samaa voipakettia kuin tavallista leipää syövät murujen takia. Sinulle kerrotaan infoa onko vehnätärkkelys tai vehnätärkkelyssiirappi. Meinaatko syödä kauraa vai ei jne.

      • kokeile.

        Ei keliaakikko mitään leipää syö.

        Leipä lihottaa siatkin.

        Keliakialiiton sivulla on infoa ja nykyään on todella hyvin ruokapaketeissa, jos jotain einestä nyt ruuaksi voi sanoa, mainittu sisältääkö gluteiinia vai ei.


    • kelikeliakia

      Minulla on ***** aika löysää ei mitään ripulia mutta löysempää mitä pitäis olla. Voiko olla keliakia.? mitään muita oireita ei ole. Kilpirauhasen vajaatoiminta on. Kerran päivässä käyn paskalla. Jos syön esim ruisleipää tai maitoa niin ei tule mitään oireita että pitäs juosta vessaan vaan kerran käyn aamulla syönnin jälkeen. Mistä tämä löysyys johtuu?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      6
      1521
    2. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      167
      1068
    3. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      261
      906
    4. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      69
      799
    5. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      63
      768
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      75
      731
    7. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      22
      676
    8. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      69
      641
    9. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      136
      641
    10. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      42
      599
    11. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      578
    12. Mitä sä haluat vanhus?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      54
      553
    13. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      528
    14. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      101
      517
    15. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      42
      514
    16. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      38
      509
    17. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      48
      499
    18. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      40
      493
    19. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      30
      483
    20. Kerro mies tarinasi

      Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri
      Ikävä
      20
      478
    Aihe