Kamala Keliakia?

Mamacita87

Moikka! Voisko joku jolla on keliakia kertoa millaset on oireet Keliakiassa?
Mulla on otettu verikokeet jotka antoi hiukan aihetta epäillä, mutta siltikään minä en ymmärrä miten tämä tulee ilmi vasta nyt vaikka en syö viljaa juuri yhtään, ja hemoglobiini on 146 voin kyllä pahoin joka päivä ja siis mainittakoon että kurkussa etoo välillä ja mahaa kramppaa joskus navan seudulla joskus ylävatsasta.
Lääkäri käski mennä gastroskopiaan koska hän sanoi että minulla on varmana keliakia jos näin on mihin sitä kärsimystä sitten tarvii gastroa siis. Ymmärsin salilla käydessäni ravitsemus terapeutilta kysyessäni että jatkuvat krampit sillonin tällöin kuumeilu liittyy johonkin muuhun kropassa olevaan tulehdukseen ja sanoi että kannattaa varoiksi kokeilla gluteinitonta!
Hän ei käsittänyt mitä tarvetta kokeisiin on jos on mahdollisuus saada keliakia? Minäkin mietin tätä jos minulla on pieni riski saada Keliakia miksi menisin kauhean oksu kammoni kanssa gastroskopiaan nielemään letkua eikö todellakaan muuta keinoa ole?

4

480

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokeile.

      oireet vaihtelee todella lievistä todella pahoihin

      jätä viljat kokonaan ja kuuntele kroppaasi, jos et halua niellä sitä letkua

      itse diagnoosista ei ole mitään hyötyä

      jokainen syö mitä haluaa ja voi hyvin

      http://personal.inet.fi/koti/remeli/viljat.htm

    • fdfdggg

      Siitä saa KELA:n ruokavaliokorvauksen ja sinua neuvotaan ruokavalion noudattamisessa - ihmiset voivat mokaila tai olla liian huolimattomia jos aloittavat omatoimisesti. Jatkossa et saa esim. käyttää samaa voipakettia kuin tavallista leipää syövät murujen takia. Sinulle kerrotaan infoa onko vehnätärkkelys tai vehnätärkkelyssiirappi. Meinaatko syödä kauraa vai ei jne.

      • kokeile.

        Ei keliaakikko mitään leipää syö.

        Leipä lihottaa siatkin.

        Keliakialiiton sivulla on infoa ja nykyään on todella hyvin ruokapaketeissa, jos jotain einestä nyt ruuaksi voi sanoa, mainittu sisältääkö gluteiinia vai ei.


    • kelikeliakia

      Minulla on ***** aika löysää ei mitään ripulia mutta löysempää mitä pitäis olla. Voiko olla keliakia.? mitään muita oireita ei ole. Kilpirauhasen vajaatoiminta on. Kerran päivässä käyn paskalla. Jos syön esim ruisleipää tai maitoa niin ei tule mitään oireita että pitäs juosta vessaan vaan kerran käyn aamulla syönnin jälkeen. Mistä tämä löysyys johtuu?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      34
      9218
    2. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      27
      3706
    3. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      55
      2270
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      107
      2110
    5. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      18
      1886
    6. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      13
      1490
    7. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      25
      1319
    8. Kuinka kauan vielä

      jaksetaan vastustaa toisiamme?
      Ikävä
      71
      1207
    9. Esko ja Martina viettävät joulua

      Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen
      Kotimaiset julkkisjuorut
      168
      916
    10. Millaisia odotuksia ensi vuodelle?

      Itse odotan parempaa taloudellista tasapainoa ja sen aion myös saavuttaa, kun onhan se vain minusta kiinni.
      Sinkut
      159
      843
    Aihe