Tein soneran nopeustestin ja sain arvoiksi.
Latausnopeus 6,98 Mbit/s
Viive 29 ms
Lähetysnopeus 0,78 Mbit/s
Onko tämä edes lähellä keskiverto nettinopeutta
Latausnopeus 6,98 Mbit/s
Viive 29 ms
Lähetysnopeus 0,78 Mbit/s
Onko tämä edes lähellä keskiverto nettinopeutta
Vastaukset 18
Vanhimmat
Ilmeisesti 8/1 megan adsl lankaliittymä. Eihän tuo nykymittapuun mukaan hirmunopea ole mutta pärjänee.
Tuleehan tuolla hyvin toimeen. Viivekin on varsin pieni, mikä kertoo laadukkasta liittymästä.
Monet mokkuloiden/nettitikkujen käyttäjät saavat tyytyä murto-osaan noista nopeuksista.
Tuollaiseen piti vuosia tyytyä ennenkuin sai ethernet-kiinteistökaistan. Kyllä sillä pärjää kun ei lataile paljoa tai käytä pilvipalveluita isoille tiedostoille. Ja olihan tuo vielä 6-7 vuotta sitten hirmunopea kun ihmiset piti 1 megan liittymiä nopeina. Niin se tekniikka kehittyy, nyt 250 megaiset on arkipäivää uusiin taloihin ainakin täälläpäin.
Hyvin tulee toimeen tuolla liittymällä.
Voi näitä juttuja.Siintähän se on kiinni että miltä tuo nopeus sinusta tuntuu.
Ettäkö mutu-kriteerillä liittymänopeudesta riippumatta?
Pärjää jotenkin, mutta elokuvia/youtubeklippejä on turha katella tai mitään muutakaan liikkuvaa, muuten kai ok.
Youtubea nyt katsoo megan yhteydelläkin ja elokuvat pyörii mainiosti 8 megan yhteydellä. Ihan hyvä liittymä aloittajalla.
Muutenhan tuo menettelee mutta jos pitää ladata nettiinpäin jotain, esim. digikuvia vaikkapa ifolorille niin hermoja koettelee isompia määriä ladattaessa. Tai pilveen kuten skydriveen.
Kukapa nyt enää "pilveä" käyttäis, muut aineet tulleet tilalle :DDD
Voipi poistaa ;)))
Noin 100 asunnon kerrostalossa on vuokraan sisältyvä Soneran nettiyhteys 2/2.
Se on toiminut hyvin,testi näyttää yleensä noin 2,2/2,2.Joskus kyllä takkuaa
eli testi voi näyttää 0,2-1/ 1 tai jotain siihen suuntaan.Vaikuttavatko muitten asukkaiden lataukset nopeuteen?
Riippuu miten verkko on toteutettu. Onhan tuo 2Mbps aika hidas jo sellaisenaankin, ei sillä paljoa HD-videoita katsella.
Riippuu onko miten vanha systeemi. Joskun 10 vee sitten oli taloyhtiöissä megan taloliittymiä ja niissä vaikutti jos joku pervo lataili pornoa päivät pitkät :D, nykyään ei vaikuta pätkääkään jos kuitua pitkin on mahdollista saada vaikka 250 megan liittymän.
Taloyhtiön nettinopeuteen vaikuttaa jonkinverran käyttäjien määrä, mutta ei noin suuria eroja pitäis olla.
Onkohan vuorokauden ajalla mitään eroja oletko huomannut, voisi olla illalla enemmän käyttäjiä mutta siltikään ei tollasia eroja tai on jotain hämminkiä jossain.
Viimeksi oli viikonloppuna eli lauantaina.
Voihan sinne talojakamoon tulla kuidulla vaikka mitä nopeuksia, mutta mitä tulee sen ja huoneiston välillä on jo ihan eri juttu. Jos vanha kaapelointi huoneistoon niin ei mitään järkeä maksaa olemattomista nopeuksista operaattoreille.
Tuo tod.näk. aloittajan 8/1 FR pysyy tasaisena noissa lukemissa, eikä kovin suuria heittoja ole. Eli pärjää ihan hyvin ellei isoja latauksia ole tekemässä.
Soneran liikkuva 4g täys susi !!!
Ne ilmoittaa nopeuden vaihteluvälit kyllä,
Ja näin pesee kätensä ongelmilta..
Vertaus kuvana menee näin : maksat 10Litraa
bensiiniä ..mutta saat vain 1,2Litraa
Ole siihen nyt sitten tyytyväinen !
Suosittelen lämpöisesti kiinteää yhteyttä !
Älypuhelimet , tabletit .. Ym. Laitteet kun lisääntyy
niin liikkuvien nopeudet lässähtävät
Laillista kansalaisten kusettamista saadaan harjoittaa Suomessa. :(