Hei!
Elikkä ruotsinkielisiä Muumi kirjoja olen etsimässä (tai siis olen etsinyt jo aika kauan..). Osaisiko joku sanoa, mistä voisin sellaisen ostaa? Olen jo katsonut mm bookplus nettikaupasta ja kysellyt suomalaisesta kirjakaupasta, mutta en ole vielä törmännyt niihin. Suomalaisessa oli kyllä englanniksi joitakin, mutta ei ruotsiksi.
(Sen lisäksi olen kyllä löytänyt ne kirjat myös saksaksi..)
Aloitin etsintäni, koska ajattelin, että olisi kiva lukea muumit alkuperäiskielellä ja siinä samalla voisin harjoitella/pitää yllä tuota ruotsinkielen taitoa (koska sitä ei tule käytettyä missään).
Kiitos kaikille avusta!
p.s. Niin, siis tarkoitan mm "vaarallinen juhannus" ja "taikatalvi" kirjoja. :)
Muumi kirjat ruotsiksi, mistä?
...
2
586
Vastaukset
- persu. . . .
Hei, oliskohan niitä saatavilla esim. ruotsissa? En tiedä... googleta :)
- Velma
Adlibriksen nettikaupassa näyttäisi olevan molempia tarjolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja14114408Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va386011SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1585593Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124407HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.544213"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1083692Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant213660Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan293607Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan682693Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.1011536