Mitä mieltä kytkykaupasta?

Eräät puhelimien valmistajat,esim. Sony Ericsson haluaisivat,että Suomessa voimassa oleva puhelimien ja liittymien kytkykauppa
purettaisiin.Operaattoreista tällä kannalla on ilmeisesti ainakin Elisa. Jos puhelimen saa muutamalla eurolla sillä edellytyksellä,että käyttää tietyn ajan tiettyä operaattoria,niin mikä mahtaisi olla vaikutus puheluiden hintoihin,tuskin ainakaan laskeva.
6461
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kannattaa pitää mielessä ettet pääse liittymästä eroon ennen kuin sovittu aika on täysi.
Maksat kiinteät maksut koko sopimuskaudelta.
Laske yhteen mitä ne tekevät. Ynnää siihen sitten puhelu- ja palvelukulut.
Veikkaan että kokonaiskustannukset kytkykauppaliittymällä ovat melko korkeat. Jollei korkeimmat kaikista vaihtoehdoista.
Käyttäjän vertailumahdollisuus heikkenee aina kun tulee uusia liittymämalleja kaupan.
Minä pidän sitä itsestään selvänä että operaattorit osaavat laskea että sopimukset ovat heille voitollisia. Turha kuvitella että joku pystyisi tänään saamaan jotain maksamatta siitä. Elämme vapaan kilpailun aikaa.

Äänestä

Ilmaista lounasta ei ole. Kytkypuhelimellahan vain laitetaan hyväuskoinen asiakas koukkuun. Tätäkö pitäisi kannattaa?

Äänestä
  • Asiakkaan koukkuu laittamisesta tulee mieleen leasing-auto, asuntolaina, määräaikainen vuokra-sopimus, eläkevakuutus, tai mikä tahansa sopimus mikä allekirjoitushetkellä tuntuu oikealta ratkaisulta, mutta myöhemmin tekisi mieli muuttaa.

    Äänestä

ainakaan mä en halua joutua maksumieheksi niille jotka hommaavat kytkykännykän. Tuskin kukaan muukaan joka on hommannut liittymän erillään kännystä.

Toki on selvää että joku noi maksaa kuitenkin, mutta maksatettakoot kytkykännykät heillä jotka niitä haluaa ja pidettäköön heille ihan omat liittymätyypit ja meille muille ne nykyiset. Mutta jos tuolla on vaikutusta kaikille, eli myös meille kännynsä erillään liittymästä hommanneille, niin siinä tapauksessa pistän haisevan vastalauseeni koko hankkeelle.

Äänestä

Tuo jäi mainitsematta ekalta kirjoittelijalta.

Suomessa myydään puhelimet ja liittymät aina erikseen, ja tämän lain se sony Ericsson siis haluaa purettavaksi.

En kannata känny liittymä pakettia. Muualla maailmassa samaa kokeilleena voin vakuuttaa että ulkomailta ostettu kytkykännykkä ei sitten toimikaan enää suomen rajojen sisällä alkuperäisestä puhelinkortistaan erotettuna. Eli kännykkään ei voi vaihtaa kotimaisen operaattorin korttia kun tulee suomeen takaisin ja ryhtyä pulisemaan vaikka kuinka haluaisi. Joten kytkykännykkä jää tarpeettomaksi suomessa ja käytössäkin se tulisi kalliiksi koska olet ostomaasta katsottuna "ulkomailla" ja puheluistasi veloitetaan ulkomaanpuhelulisä...

Samoin kustannukset ovat kytkykännykkä-paketissa paljon korkeammat koska välillisesti maksatte liittymäkaupan ohella myös sen kännykän loppuhinnan. Esim. Wienissä aikanaan nokian uutuus 8310 maksoi 180€, loput ovhsta tuli sitten puheluhinnoissa ja kuukausimaksuissa. Onneksi huomasin jipon ja jätin kännyn liikkeen tiskille. Vaihtokaan ei onnistu ongelmitta sillä kytkykännykköjen jälleenmyyntiarvo on käytännössä nolla. Jos viet puhelimen liikkeeseen, täytyy sinun vaihtaa se toiseen kännykkä liittymä-pakettiin. Rahaa tai hyvityksiä ei heru.

Ja se tärkein pointti. Ulkomailla on käytössä politiikka että jokaikisestä liittymästä (siis kännykkä) laskut maksetaan aina suoraveloituksella ko. maan pankista voimassa olevalta tililtä. Näin ollen luottotappiot jäävät vähäisiksi koska operaattori saa aina omansa. Mikäli et omista pankkitiliä jäät ilman puhelinta ja pulinaa.

Että tuohon verrattuna asiat on suomessa todella hyvin ja asiakas saa itse päättää omista ratkaisuistaan. Ollaan siitä tyytyväisiä.

Äänestä
  • Tuli tuossa ensimmäisessä kirjoituksessa tehtyä virhe,nimittäin tarkoitus oli kirjoittaa,että eräät valmistajat ja operaattorit haluaisivat purkaa kytkykauppaKIELLON,ei siis kytkykauppaa (miten voisivatkaan,koska se tällä hetkellä on kielletty).Itse olen myös sitä mieltä,että tämä nykyinen tilanne on parempi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tepi kirjoitti:

Eräät puhelimien valmistajat,esim. Sony Ericsson haluaisivat,että Suomessa voimassa oleva puhelimien ja liittymien kytkykauppa
purettaisiin.Operaattoreista tällä kannalla on ilmeisesti ainakin Elisa. Jos puhelimen saa muutamalla eurolla sillä edellytyksellä,että käyttää tietyn ajan tiettyä operaattoria,niin mikä mahtaisi olla vaikutus puheluiden hintoihin,tuskin ainakaan laskeva.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu