Tein 2005 perusliittymän sopimuksen Soneran kanssa. Ajattelin että otan uudenpuhelimen, kahdenvuoden sopimuksella liittymä pysyy samana. Puhelin tuli postissa, otin vanhasta kännystä SIM-kortin ja laitoin uuteen. Puhelut ja tekstiviestit toimi kuin ennenkin, olin tyytyväinen hyvään puhelimeen. 2-päivän jälkeen menin tietokoneella Tele.fi sivulle ja sieltä omaliittymä, tarkastin saldon olin ihmeissään. Tiedonsiirto kotimaassa 7,35 €, viimeiset 9-vuotta laskussa ei ole tiedonsiirtoa ole ollut. Tarkemmin tutkittua liittymän palvelut, siellä oli laitettu Nettitunti päälle. ”Tiedonsiirrosta veloitetaan aina alkavan tunnin mukaan 5,91 euroa/alkava tunti (enintään kuitenkin 12,957 euroa/päivä)”. Tarkemmin tutkittua puhelinta, joka kerta kun näppäinlukituksen aukaisee, jotkut pienohjelmat tarkistava jotain netistä. Eli kun käytän puhelinta, joka tunnilta menee 2,91sentiä, tai n. 17€ kuukaudessa. Toinen liittymä meillä on Saunalahti, siinä netinkäytöstä veloitetään data mukaan se ei ole monta senttiä kuukaudessa. Minulle puhelin on puhumista ja viestintää, tietokone on nettiä varten.
PS. Soneralla on näköjään järjestäytyneen rikollisuuden kujeet. Korruptio ja rahanpesu.
PS. Soneralla on näköjään järjestäytyneen rikollisuuden kujeet. Korruptio ja rahanpesu.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jos on nin kädetön, että ei tiedä oma puhelin tekee, eikä sitä minkälainen liittymä on tullut ostettua, niin turha siitä SOneraa on syyttää.
Niinhän se on. Pitäisi tietenkin selvittää ja tietää, minkälaisen sopimuksen tekee, ennen kuin sen tekee. Jos sitten vasta jälkäteen alkaa ähmistellä, niin turha urputtaa.