Moi,
Minulla on yksi kolmivuotias kääpiörihmakalanaaras. Ennen seurana oli uroskin, mutta, no...
Luin myöhemmin netistä, että kun naaras on kutenut, se on poistettava akvaariosta tai koiras tappaa sen. Minulla ei poikasia tullut, mutta vaahtopesä tehtiin moneen otteeseen ja koiras kiertyikin usein vaahtopesän alla naaraan ympärille.
En siis haluaisi urosta, sillä se jahtaisi naarasta akvaariossa ja minua nyt kammottaa tuokin.. Sopivatko 2 kääpiörihmakalanaarasta keskenään samaan akvaarioon?
Jos ei, olisko muita ehdotuksia? Minulla on tetroja ja monneja kääpiörihmakalan lisäksi akvaariossa, nykyään kalojen mennessä tosin aika vähän, kun kaloja on enää vain 18.
Ai niin, akvaario on 120l ja kasveja voisin hankkia suojaksi vielä lisää jos tarvis on.
2 x kääpiörihmakalanaaras?
Kääpiö
2
141
Vastaukset
- ugoogy
Kääpiörihma... MIKÄ?
- fghj89
Kääpiörihmakala.
http://www.faunatar.fi/sites/default/files/pdf/Kääpiörihmakala-12_0.pdf
Kyllä kaksi naarasta voi laittaa samaan akvaarioon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1278259Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4567453SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden2195646Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en904598Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1384580Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1044432Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr104142Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03810Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p152954Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil132690