hirvikiikari

Mitä hirvikiikaria suosittelette? Mikä kannattaa olla linssin koko kun ampumamatkat alle 100m yleensä. Hintaa n. 1000e? suositelkaa malleja, kiitos! zeissiä ja swarovskia miettinyt
5862
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Normaalisti päiväkäytössä ja hirven metsästyksessä linssin koolla ei ole käytännön merkitystä.

Yöllä ja/tai hämärässä taas suuremman linssin kautta tulee silmälle enemmän valoa ja kohteen näkee paremmin kuin päivätähtäimellä. Tosin näissäkin usein on niin, että pienilinssisen laadukkaan tähtäimen hämäräominaisuudet ovat jopa paremmat kuin halvan tai keskitason suurempilinssisen tähtäimen ominaisuudet.

Itselläni on hirviaseessa Zeiss Classic Diavari 2,5-10x50:a ja olen tähtäinvalintaani tyytyväinen. Jos jotain kielteistä pitäisi siitä keksiä, niin se olisi suurehko koko.

Ostamalla esim. Zeissin, Swarowskin, Schmidt&Benderin, Leican tai Kahlesin tulet tuskin pettymään, mutta rahaakin palaa aika tavalla. Hirvijahtiin ja yleiskäyttöön soveltuvia kokoja voisivat olla esim. 1,5-6x42 (löytyy useilta valmistajilta) tai Swarovskin 1-6x24 tai 1,7-10x42. Tosin Swarovskeilla on hintaakin sitten lähemmäs pari tonnia.

Ja vielä henkilökohtainen käsitys tähtäinten valovoiman eroista: Minun mielestäni niitä yleensä liioitellaan melko vahvasti.

.

Äänestä

Leupoldilta löytyy hyviä, ne on dollarin kurssista johtuen kohtuuhintasia

Äänestä

Avotähtäimillä 150 metriin asti mennään.

Äänestä
  • Pidemmälle ei hirveä ole järkevä ampuakkaan. Tosin miksei käyttäisi optiikkaa kaadon varmistamiseksi. Eikö huonon osuman mahdollisuus kannata minimoida.

    Äänestä

Aimpontti on ainakin omilla alueilla osoittautunut lyömättömäksi kapistukseksi.
Ampumamatkat siinä 30-100m välillä.
Aikoinaan kun ostin punapistetähtäimen, niin muut epäili, että mitähän tuostakin tulee ilman suurennusta.
Nykyisin yli 50%:lla seuran jäsenistä on kiväärin päällä punapistetähtäin:D

Tietysti jos metsästät myös hämärässä, niin silloin kiikari ehdottomasti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hirvestäjä kirjoitti:

Mitä hirvikiikaria suosittelette? Mikä kannattaa olla linssin koko kun ampumamatkat alle 100m yleensä. Hintaa n. 1000e? suositelkaa malleja, kiitos! zeissiä ja swarovskia miettinyt

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu