Miten mahtaa kestää Suomen korkeimmaksi tornitaloksi Helsingin Vuosaareen rakennettava pilvenpiirtäjä tulevat maanjäristykset lähialueilla kun nyt jo Suomessa maljakot heiluu, sohvat liikkuu ja pienemmätkin talot huojuu vaikka kaukana Kaliningradissa järisi 5 rihteriä! Onko tämä huomioitu Suomessa, tuskinpa. Kuka uskaltaa enää muuttaa huojuviin pilvenpiirtäjiin?
Kestääkö kerrostalot?
Maanjäristys
3304
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tuohan oli tärinnän mittauksen historian kovin järistys Suomessa. Seuraavaa yhtä kovaa järistystä ei tule todennäköisesti tuhanteen vuoteen. Että onkohan vähän turha pelko. Eihän sinun ole pakko asua tornitalossa, jos järistykset pelottaa.
Historian kovin järistys koetaan tietysti "syksyllä", jolloin "ALE -70%"
Höpsis, edellinen 5 rihteri paukkui Viron rannikolla vuonna 1976 kertoo todays IS. Että parinkyt vuoden välein noinikkään! En muuttais lähellekään pilvenpiirtäjää.