Pohjois-Virossa ja rannikolla on ilmeisesti alettu tekemään tutkimuksia "virolaisista viikingeistä". Onhan se kieltämättä hauskaa miten tataarin näköinen mustat hiukset omaava virolainen hörökorva menee selittämään tukholmalaiselle pellavapäälle virolaisten "pohjoismaisesta identiteetistä". Hyvä naurut saa ainaski.
Virolaisen alemmuuskompleksin ennätys?
5
142
Vastaukset
- Voi yksinkertaista!
Ihan luonnollista peruahan nuo viittaukset ruotsalaisiin ovat. Eikö kirjoittaja ole lukaissut historian kirjaa. Sieltä selviäisi, että olemme olleet samassa Suur-Ruotsissa aikoinaan: Suomi, Viro ja Liivinmaa ja etelämmäksikin. Riika oli silloin Ruotsin suurin kaupunki.
Ja Itämeren saarilla on rääkitty rootsin keeles Viron saarilla, ja jäänteet näkyvät vieläkin viron kielessä. Ja aiemmin tanskalaiset touhusivat ja jättiväy geenejään. Tallinahan on nimensäkin saanut tanskalaisten mukaan. - Olipa nolo aloitus
Älä väheksy viikinkien retkiä. Myös Venäjällä on kokonainen kaupunki perustettu heidän toimestaan. Kaikki punatukkaiset esim. ovat suoraan alenevassa polvessa viikinkien jälkeläisiä. Viron kaikki ruotsinkieliset ovat Ruotsista sinne aikoinaan muuttaneita. Ruotsalaisväestöä joka on kielen säilyttänyt, löytyy myös Latviasta.
Hatarat ovat historian tiedot tämän viestiketjun aloittajalla. - älä tuhlaa aikaasi
Hei kamoon, miksi ihmeessä kukaan jaksaisi kiinnostua Viron historiasta?
Suomen historia on paljon jännittävämpi.- Fiksu suomalainen
Aivan, etenkin kun Viro liittyy siihen erittäin läheisesti. Sotahistoria ja elo Ruotsinvallan alla oli jo satoja vuosia sitten meille yhteistä.
- Velirand
" tataarin näköinen mustat hiukset omaava virolainen"
Nii jaburat juttu pole küll tükk aega lugenud. Lihtsalt ei oska kommentaariks midagi lisada.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 202704
- 441291
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70957Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää139942- 45881
- 61852
- 42806
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44795Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe166789Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis134725