vesi synnytys

veteen vai ei

heips

ajattelin esittää tällaisen tyhmän kysymyksen vesisynnytyksestä, olen ensimmäistä kertaa raskaana rv 37 6 ja synnytys tapoja tässä mietin. Haluaisin synnyttää altaaseen mutta asian hygieeeninen puoli askarruttaa minua kun niitä eritteitä kuitenkin tulee niin onko se lapselle miten vahingollista ja taas itseään ajatellen miten inhottavaa on kun vedessä lilluu jotain sinne kuulumatonta onko jollain asiasta parenmpaa tietoa?

3

263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miksi tähä vastasin

      Selvitäpä asiaa synnytyspaikastasi.. vai oletko suunnitellut kotisynnytyksen? Suomessa ei kovin monessa paikassa tietääkseni ole vesisynnytykseen perehtyneitä kätilöitä.. hygieniapuolen kysymykset selviää myös sieltä..

      • veteen vai ei

        no kiitos kun viitsit vastata. meidän synnytyslaitoksella on mahdollisuus synnyttää veteen joten en ole harkinnut koti synnytystä. =) täytynee kysyä sieltä näitä asioita, jotenkin vin tuntuu nololta soittaa tämmöisestä pikku asiasta kun heillä on varmasti muutenkin tarpeeksi tekemistä.. mut anyway thanks


    • Polskis

      Nisäkkäistä valaat ja hylkeet synnyttävät veteen. Kumpaan ryhmään tunnet kuuluvasi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      221
      17122
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      169
      12184
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      41
      5970
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      64
      4852
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      13
      4756
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      19
      3947
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3575
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      133
      2997
    9. 256
      1400
    10. Mitä toivot joululahjaksi ja

      mitä antaisit kaivatullesi? 😃
      Ikävä
      85
      1011
    Aihe