Toistuvaa alistumista! Suomalaisilla on tarve ryömiä mattona

————————————————————

Guggenheim Suomeen, kun minnekään muualle ei sitä huolita!

Se siitä seuraa, kun kansa tuntee historiaansa yhtä vähän kuin sian porsas.

Kansa, joka ei tunne historiaansa, joutuu toistamaan sitä!
—————————————————————————

5

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Alistamiseen totuttu

      Näin on. Alistamiseen totutetut!

      • Toisin Englannissa!

        Britannia vetäytyy kuoreensa:

        EU-kansanäänestys ja käännös maahanmuuttopolitiikassa, Skotlannin itsenäisyyshanke.

        Avoimena tunnettu kansakunta järjestäytyy uudelleen ja katsoo nyt sisäänpäin.

        Lontoon ulkomaalaisvirasto sateisena syyspäivänä 1992 oli juuri niin kolkko paikka kuin virastokolossi voi olla. Ihmisiä kaikkialta maailmasta odotti kelmeiden loisteputkien valossa, heltiääkö virkailijoilta leimat papereihin.

        Minulle, suomalaiselle au pairille, ne myönnettiin helposti. Niin monelle muullekin. Britannia otti tulijat avosylin vastaan.

        Kielikoulussa tutustuin itäeurooppalaisiin "kollegoihin". Heille rautaesiripun romahdus oli tarkoittanut mahdollisuutta lähteä länteen tilapäistöihin.

        Amerikkalaisen isäntäperheeni Britanniaan taas oli vetänyt hurjassa kasvussa ollut finanssikeskus Lontoon City, jossa perheen isä teki pankkiuraa.

        Au pair -vuodesta jäi muisto mahtavasta mutta myös ongelmaisesta kansakunnasta.

        Oli taantuma. Pohjois-Irlantia repi yhä väkivalta, ja pommiuhat olivat Lontoon metrossakin arkipäivää. Lisäksi valtapuolue konservatiivit kiisteli raivoisasti siitä, mikä on Britannian paikka yhdentyvässä Euroopassa.

        Kun kesällä 2011 muutin takaisin Britanniaan, virastossa ei tarvinnut jonottaa. Suomesta oli parissa vuosikymmenessä kuoriutunut eurooppalaisperheen täysivaltainen jäsen, jonka kansalaisille vapaa liikkuminen Euroopan unionin sisällä on itsestään selvää. Britanniakin oli muuttunut. Se oli entistäkin kansainvälisempi.

        Tulijoita oli yhä kaikkialta maailmasta. Viime vuosina huomio oli kuitenkin keskittynyt Keski- ja Itä-Eurooppaan, jonka uusista EU-maista oli kymmenessä vuodessa asettunut Britanniaan noin miljoona ihmistä.

        Muuttoaalto yllätti britit täysin. Hallitus oli odottanut 13 000 tulijaa vuodessa, mutta pelkästään puolalaisia on tullut maahan puolisen miljoonaa. Uutta oli Britannia, joka arvosteli maahanmuuttoa yhä kovemmin sanankääntein.

        Kansakuntaa vaivasi samaan aikaan myös tukku tutunoloisia haasteita. Taas oli taantuma. Kuningaskunnan yhtenäisyyttäkin kyseenalaistettiin, joskin nyt täysin rauhanomaisesti: Pohjois-Irlannin rauhan jälkeen irti oli alkanut pyristellä Skotlanti, jota hallitsee itsenäisyysmielinen kansallispuolue.

        Lisäksi paikasta Euroopassa taisteltiin jälleen. Jopa niin, että ero Euroopan unionista on lähempänä kuin koskaan.

        Mitä Britannialle on tapahtumassa?

        Entinen maailmanmahti näyttää käpertyvän kuoreensa. Maahanmuuttajia se haluaa huomattavasti nykyistä vähemmän. Euroopasta se ottaa selvää etäisyyttä. Jos EU:n ja Britannian tiet erkanevat ja vielä Skotlanti päättää itsenäistyä, tuloksena olisi aika yksin jäänyt tynkävaltio.

        Nykynimi Iso-Britannia kuulostaisi silloin lähinnä vitsiltä.

        Britannialla on edessään liuta kiinnostavia äänestyksiä.

        Toukokuussa EU-parlamenttivaalien ykköspuolueeksi Britanniassa voi nousta EU- ja maahanmuuttokriittinen Ukip-puolue.

        Syyskuussa vuorossa on Skotlannin kansanäänestys. Itsenäisyydestä päättävät silloin itsehallinnollisen Skotlannin asukkaat.

        Vuonna 2015 vuorossa ovat parlamenttivaalit. Jos valtapuolue konservatiivit voittaa ne, luvassa on vuoden 2017 loppuun mennessä kansanäänestys Britannian EU-jäsenyydestä.

        Jos kansanäänestyksissä toteutuisivat vaihtoehdoista radikaaleimmat, Britannia menettäisi Skotlannin myötä kolmasosan pinta-alastaan ja Euroopassa huomattavan osan vaikutusvallastaan. Ero tarkoittaisi, että Britannia ei enää vaikuttaisi pelisääntöihin talousyhteisössä, jonka kanssa se käy puolet kaupastaan.

        Ero Skotlannista koettelisi kansakunnan omakuvaa paljon enemmän kuin ero EU:sta. Itsenäisen Skotlannin talousasioihin liittyy kuitenkin niin paljon kysymysmerkkejä, että irtautuminen ei näytä todennäköiseltä. Mielipidekyselyt ennakoivat itsenäisyysliikkeelle tappiota.

        Britannia määrittelee nyt joka tapauksessa itseään uudelleen.

        Ja maahanmuutto on se asia, joka kyselyjen mukaan huolettaa brittejä eniten.

        "Puolueet ovat yksimielisiä siitä, että Britannian on järjestäydyttävä uudelleen", sanoo EU-kriittisen Open Europe -ajatushautomon tutkimusjohtaja Stephen Booth. "Maahanmuutto on kansalaisten mielestä saavuttamassa rajansa. Kymmenessä vuodessa on ollut suuri ja nopea muutos."

        Maahanmuuton rajoittaminen ei ole ensisijaisesti merkki muukalaiskammosta. Sen sijaan maahanmuutto on osa laajempaa keskustelua länsimaisen hyvinvointivaltion 2000-luvun resursseista: siitä, miten työmarkkinat, sosiaaliturvajärjestelmä ja julkiset palvelut toimivat.

        http://www.hs.fi/ulkomaat/Britannia vetäytyy kuoreensa/a1387783818806


    • ...

      Englantilaiset osaavat pitää oman puolensa.

      Se käy taas hyvin ilmi tuosta edellisestä

      Britannia vetäytyy kuoreensa:

      -viestistä.

    • on ovelaa

      On OVELAA: Pankkiunionipäätös saattaa lykkääntyä EU-vaalien yl, mutta sen jälkeen heti!

    • Yhteisvastuu Suomel-

      lekin Etelä-Euroopan pankeista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      96
      9453
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      76
      4917
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      50
      4609
    4. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      8
      2388
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      100
      1586
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      43
      1420
    7. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      53
      1330
    8. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1286
    9. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1262
    10. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      47
      1249
    Aihe