Siis milloin Julia haudataan!?

Eikö kuolemasta ole jo yli kuukausi! Miksi ei ole haudattu? Onko patologilla ollut niin paljon tutkittavaa ja onko rikosepäilyjä tms?
Ja eikö Tuksu sanonut, hän meinaa pukea vielä Julian hautaan... siis.... eikö esim. 5 vkoa kylmiössä ollut ruumis ole jo "pelottavan" näköinen ja jäykkä ja kylmä....
huh.....
19458
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Haudataan vissiin ensi lauantaina eli 18.pvä.
Ja tuskimpa omaiset saa edes katsoa vainajaa, on sen verran kauan ollut jo "jäähyllä" saatikka sitten pukea. Luulisin näin.

Äänestä
  • Minne hautaus tapahtuu?

    Äänestä

  • Isäni kuoli kesällä ja äitini toivomus oli, että tietty pappismies olisi siunaamassa isän viimeiselle matkalle.

    No, kesälomilla kun oli, niin isä odotti kylmiössä loman loppuun. Oli siellä melkein 4 viikkoa ja siltikin olisi saanut mennä avattuun arkkuun viimeisen tervehdyksen viemään.
    En mennyt, en halunnut, sisu petti mutta sisareni meni. Sanoi, että isä oli aivan kuin olisi vain rauhallisesti nukkunut, ihan itsensä näköinen.

    Äänestä

  • 7L 16.1.2014:

    Julia Tukiainen haudataan viikonloppuna

    Julia Tukiainen haudataan lauantaina 18. tammikuuta Helsingissä. Julia lasketaan haudan lepoon vain lähipiirin läsnä ollessa. Julian äiti löysi tyttärensä kuolleena kotoaan Helsingin Jollaksesta 17. joulukuuta. Johanna Tukiainen kertoi aiemmin, että hän suunnittelee Julian hautajaisia äitinsä kanssa.

    - Aiomme kutsua hautajaisiin vain ne ihmiset, joita Julia rakasti. Puemme äitini kanssa Julian sellaisiin vaatteisiin, joista hän piti. Julia rakasti kaikkea kaunista. Hän oli hirveän esteettinen ja rakasti luksusta, Johanna kertoi.

    Teksti Julian kuva: http://www.seiska.fi/Viihdeuutiset/Julia-Tukiainen-haudataan-viikonloppuna/1030172

    Äänestä

Kyllä vainajan saa nähdä omaiset aina niin halutessaan, mutta näkymä ei välttämättä ole enää herkille ihmisille sopivaa. Tosin ei tuosta nyt ihan niin hirveesti ole aikaa, että vainaja vielä olisi kauheesti muuttunut varsinkaan kun on kylmiössä?
Kannattaa kyllä kurkata jos saa siihen mahdollisuuden, se auttaa sitten paremmin surutyön jäsentämisessä myöhemmin. Kun on omin silmin nähnyt omaisensa kuolleena jää kaikki vaihto/katoamis spekulaatiot ajatuksista pois joita muuten aivot alkaa kehitellä, kun ei pysty hyväksyyn omaisen kuolemaa.
nimimerkki kokemusta on.

Äänestä

Isäni haudattiin 3 viikon päästä kuolemasta (talvella), oli kyllä jo melko mustunut eli lautumia kasvoissa.
Oli kuitenkin helpottavaa nähdä, levollinen ilme kasvoillaan ja surutyö pääsi alkamaan.
Kokemuksesta päätellen, Julle ollut jo kuukauden vainaja joten ei ainakaan lasten katseltavaa .
Ja tuossa tapauksessa vainaja on jo puettu tod.näk. hautaus urakoitsija ku Johannakin oli lomillansa.

Äänestä
  • Appiukko oli taas niin hyvinvoivan näköinen vaikka oli jo n.4vk kulunut kuolemasta? En tiedä meikkaako ne niitä kans jotenkin tai jotain puuteria?

    Äänestä

  • Miehelleni tehtiin oikeuslääketieteellinen ruumiinavaus. Kuljetus Pori-Turku-Pori. Minulle sanottiin, että ei enää suositella nähtäväksi, kun aikaa on kulunut. Hautaustoimiston miehet pukivat. Kuoli 29.09. Hautaus oli 25.10.

    Äänestä

  • meikattu? kirjoitti:

    Appiukko oli taas niin hyvinvoivan näköinen vaikka oli jo n.4vk kulunut kuolemasta? En tiedä meikkaako ne niitä kans jotenkin tai jotain puuteria?

    Minu mummo oli kanssa 4 viikkoa kuolleena ennen hautajaisia, ihan hyvin oli säilynyt.

    Äänestä

  • vuonna 1964 kirjoitti:

    Minu mummo oli kanssa 4 viikkoa kuolleena ennen hautajaisia, ihan hyvin oli säilynyt.

    Mulla molemmat mummut kuoli suht samoihin aikoihin, toinen syöpään pitkään sairastettuaan, toinen äkillisesti sydäriin.

    Molemmat haudattiin n 4vkoa kuolemasta.

    Sydäriin kuollut oli kasvoiltaan aivan musta, syöpään kuollut kalpeanvaalea.

    Kait sekin mihin ja miten kuolee määrittää sen vainajan värin.

    Äänestä

  • "pictures from my ongoing fun, crazy and spectacular life"?! (Emmy Rich)

    Sapuskat eivät ainakaan ole kummoisia.

    Äänestä

En usko, että Jullen vanhemmat ovat myyneet hautajaisia roskamedialle. Tunkki on varmaan myynyt Seiskalle sekä ajan että paikan.

Niinpä hautausmaalla nähdään virallisen saattoväen lisäksi hautakivien takana lumipuvuissa lymyileviä roskalehtien valokuvaajia.

Äänestä

Sano minun kirjoittaneen.
Jos Johanna pääsisi katsomaan kalmoa. Hän ottaisi kuvia ja itsensä lykkäisi siihen eteen.
Siinä käytäisiin läpi kaikki mahdollinen niin kauan kunnes yö koittaisi. Sen jälkeen tehtäisiin vielä edustuskuvat. Polttouunin verhon edessä.
Uskon, toivon, luotaan että Julia poltetaan. Tuhka siirrretään Maunulan uuranlehtoon.

Sukulaisille ja vanhemmille pyydän henk.koht. kotonani rauhaa ja Johannan putkaan siksi ajaksi. Saisi olla pidempääkin.
Kuoleman edessä me kaikki hiljenemme.
PEACE sormet on silleen.
maagikko

Äänestä

Mitä "siissittelet"?

Äänestä

7L, 18.1.2014:

”Julia Tukiainen haudattiin: murtunut Johanna ei voi käsittää siskonsa kuolemaa

Joulukuussa menehtynyt Julia Tukiainen haudattiin tänään lauantaina. Julia laskettiin haudan lepoon vain lähipiirin läsnä ollessa. Intiimissä tilaisuudessa olivat paikalla Tukiaisten perhe ja muutamia lähimpiä ystäviä. Siskonsa menettänyt Johanna Tukiainen menetti myös parhaan ystävänsä.

- En ole vielä käsittänyt hänen kuolemaansa. Voin viime yönä todella pahoin, vatsaani särki. Se johtui stressistä, surun murtama Johanna kommentoi.

Julia menehtyi 17. joulukuuta vain 30-vuotiaana ja hänet haudattiin Malmin hautausmaalle.”

Kuva Punapää-Tuksusta:

http://www.seiska.fi/images/upload/cms/files/admin/johannakirkko.jpg

Artikkeli pari kuvaa: http://www.seiska.fi/Viihdeuutiset/Julia-Tukiainen-haudattiin-murtunut-Johanna-ei-voi-kasittaa-siskonsa-kuolemaa/1030284

Äänestä

7L, 23.1.2014, Johanna pikkusiskonsa Julian haudalla:

”Johanna Tukiainen murtui siskonsa haudalla - katso koskettava kuva

Kohukaunotar Johanna Tukiainen saatteli siskonsa Julian viimeiselle matkalle viime lauantaina (18.1.). Yllättäen joulukuussa kuollut Julia haudattiin Malmin hautausmaalle, missä tanssijana työskennellyttä perheenjäsentä olivat saattelemassa sukulaiset ja lähimmät ystävät. Johanna myönsi ennen hautajaisia, ettei hän ole vielä täysin käsittänyt siskonsa kuolemaa.

– Sen ole tajunnut, että minun täytyy tehdä täydellinen elämänmuutos. Elämässäni on ollut monta käännekohtaa, joista tämä on kaikista ikävin. Olen kuitenkin onnellinen siitä, että ehdin vaihtamaan hänen kanssaan viimeiset sanat. Olen voinut viime viikon niin pahoin, että hautajaisista selvittyäni hakeudun psykiatrin juttusille. Harkitsen myös vakavissani muuttoa pois Suomesta.”

Kuva: http://www.seiska.fi/images/upload/cms/files/admin/johannamurtuu.jpg

Artikkeli: http://www.seiska.fi/Viihdeuutiset/Johanna-Tukiainen-murtui-siskonsa-haudalla-katso-koskettava-kuva/1030601

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Siii????s kirjoitti:

Eikö kuolemasta ole jo yli kuukausi! Miksi ei ole haudattu? Onko patologilla ollut niin paljon tutkittavaa ja onko rikosepäilyjä tms?
Ja eikö Tuksu sanonut, hän meinaa pukea vielä Julian hautaan... siis.... eikö esim. 5 vkoa kylmiössä ollut ruumis ole jo "pelottavan" näköinen ja jäykkä ja kylmä....
huh.....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu