Löytyi kuolleena

Löytynyt on..

Joulusta asti kadoksissa oleva Jami Ruotsalainen löytyi pellolta kuolleena.

3

665

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sekakäyttö &diabetes

      Kolme tuntematonta ihmistä kohtasi Jamin jouluyönä sen jälkeen, kun hän irtaantui kaveriporukastaan.

      Jami lähti kävelemään Kaarinasta kohti Turkua ja äitinsä kotia. Mukanaan hänellä ei ollut diabeteslääkkeitä tai puhelinta.

      Hän soitti ensimmäistä ovikelloa Kaarinan puolella. Oven avasi pikkulapsen äiti. Jami kysyi, josko hän voisi saada autokyydin kotiin. Ei onnistunut. Nainen oli vasta saanut vauvan nukkumaan.

      Toinen ovikello soi Turun puolella. Sateen kastelema, uupunut Jami pyysi asukkaalta kuivaa paitaa ja sai sen. Poliisin mukaan asukas oli kysynyt, kaipaisiko Jami muuta apua, mutta tämä oli lähtenyt pois.

      Ambulanssikin soitettiin

      Kolmannella kohtaamisella tuntematon auttaja soitti hätäkeskukseen ja tilasi ambulanssin. Puhelu on kirjattu kello kahden aikaan yöllä. Jami ei jäänyt odottamaan viranomaisapua. Miksi näin, sitä kukaan ei varmasti tiedä.

      - Jami lähti itse pois, ennen kuin viranomaisapu ehti paikalle, Salmi kertoo.

      - Varmaan Jami ajatteli, ettei hän halua ambulanssiin vaan äidin luo, sisko epäilee.

      Viimeisten silminnäkijähavaintojen perusteella poliisi aloitti etsinnät Turun Haritun seudulla.

      - Siinä vaiheessa oli varsin ilmeistä, että Jami tulisi löytymään kuolleena, Salmi kertoo.

      Näin lopulta kävi. Tosin Jamin löysi koiranulkoiluttaja eikä poliisipartio.

      - Todennäköisesti poliisi on kulkenut ihan läheltä, mutta tuulettomalla ja sateisella säällä ei haju koiran nokkaan ota, Salmi selittää etsintäpartion huonoa menestystä.

      Menehtyikö heti?

      Jamin kuolinajasta ole virallista tietoa.

      Tutkinnanjohtaja arvioi, että todennäköisesti hän on menehtynyt jo katoamisyönä. Viimeiset havainnot hänestä ovat läheltä löytymispaikkaa.

      Sisko on eri mieltä. Hän uskoo, että kyllin tehokas etsintä olisi voinut pelastaa veljen hengen.

      - Uskon, että Jami on vaipunut ketoosin ja maannut päiviä koomassa ennen kuolemaansa.

      Siskon mukaan vuodesta 2014 piti tulla Jamille unelmien toteuttamisen vuosi. Hän haaveili aloittavansa uusia harrastuksia ja opinnot puuseppä- tai rakennusalalla.

      - Niistä hän puhui koko joulukuun, sisko muistelee.

      • Ihmetyttää asiassa annetut moitteet poliisille.. Alla olevan mukaan Jamin sisko antaa poliisille moitteet siitä, ettei poliisi kehoituksista ollut etsinyt neuvotusta paikasta. Herää nyt ihmetys miksi eivät omaiset etsineet itse kyseiseltä taholta Jamia.

        "- Jami löytyi lopulta hyvin läheltä äidin kotia. Yritimme sanoa poliiseille koko ajan, että etsikää sieltä, hän perustelee."

        Jamin sisko moittii poliisin toimia hitaiksi ja pelkää, että tehoton etsintä maksoi hänen veljensä hengen. Poliisin ja omaisten erimielisyyksistä uutisoi ensimmäisenä Ilta-Sanomat.

        - Jami löytyi lopulta hyvin läheltä äidin kotia. Yritimme sanoa poliiseille koko ajan, että etsikää sieltä, hän perustelee.

        Hän ilmoitti veljensä katoamisesta hätäkeskukseen heti ensimmäisenä joulupäivänä. Tapanina hän pyrki poliisiasemalle tekemään katoamisilmoitusta.

        - Siellä ei ollut ketään, en päässyt edes ovesta sisään. Koetin soittaa poliisin numeroon, mutta ääni kertoi, että olemme avoinna arkisin näin ja näin, sisko kertoo.

        Niinpä katoamisilmoitus tavoitti poliisiin vasta 27. joulukuuta, kun Jami oli ollut kateissa kolme päivää.

        Tutkinnanjohtaja Salmi sanoo, että etsintä pääsi käynnistymään kunnolla vasta, kun omaiset antoivat luvan lehti-ilmoitukseen. Se poiki kolme otollista vihjettä. Tuolloin Jami oli ollut kateissa jo viikon.


    • Tautiluokitus selvä

      Passiivinen itsemurha

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      103
      3008
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      87
      2395
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      24
      1936
    4. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      22
      1500
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1470
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1365
    7. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      87
      892
    8. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      26
      877
    9. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      62
      836
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      2
      759
    Aihe